Gecmisinizi Unutmayin

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1

İstiklal Savaşı'nın hayatta kalan son 2 gazisinden biri olan 111 yaşındaki Yakup Satar, "Biz bu vatanı çok zor koşullarda kurtardık ve gençlere teslim ettik. Gençler bu vatanı sonuna kadar korumalıdır" dedi. Yakup Satar Kurtuluş Savaşı'nın çok zor şartlar altında kazanıldığını belirterek, işgale karşı direnen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının bir mucizeyi gerçekleştirdiğini söyledi.

Düşmanların dost gibi görünüp sürekli Türkiye'yi bölmeye çalıştığını ifade eden Satar, şöyle konuştu: "Özellikle gençler düşmanın oyununa gelip birbirine düşmemelidir. Bizler gibi gençler de ülkeye dört elle sarılmalıdır. Bu vatan elden giderse bir daha geri getirilemez. Biz bu vatanı çok zor koşullarda kurtardık ve gençlere teslim ettik. Gençler bu vatanı sonuna kadar korumalıdır."

Satar, Ermeni soykırımı iddialarına da değinerek, "Bu ülkede en rahat Ermeniler ve Rumlar yaşadı. Ticareti onlar yaptı, parayı onlar kazandı. Biz hep savaştık. Açlıktan ölmüş hayvanların etini yemek zorunda kaldığımız zamanlarda Ermeniler ayakkabılarını boyatmadan çarşıya ve pazara inmezdi" diye konuştu.

Eskişehir'in Hacı Seyit Mahallesi'nde yaşamını sürdüren şanlı mücadelenin son iki kahramanından biri Yakup Satar, 1895 yılında Kırım'da doğdu. Ailesiyle birlikte Eskişehir'e göç eden Satar, Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı'na katılmasıyla Basra Cephesi'nde savaştı. İstiklal Savaşı'nın son gazilerinden Ömer Küyük'ün vefat etmesinin ardından, "en yaşlı gazi" unvanına sahip olan Yakup Satar'ın, 6 çocuğu, 50'ye yakın torunu var.


Sen TÜRK OGLU TÜRKSÜN Gecmisini ve Dinini Sakin Unutma
 
Düzenleyen yönetici:
Top