1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Gelecegi Okuma Metodu Rune Falı Nedir? Nasıl Bakılır?

Konusu 'Astroloji / Burçlar' forumundadır ve BeReNN tarafından 13 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  503
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.492 ÇTL
  [​IMG]
  Vikingler´in Mistik Rune Yolculuğu...


  Rune Kehanet Taşları Astroloji, Tarot ve diğerleri ama biri daha var ki, yüzyıllar boyunca toplumu etkiledi; Rune taşlarından veya simgelerinden söz ediyoruz. Aslında Kuzey ırklarına ait bir alfabe olan Rune sistemini öğrenirken, Vikingler´le, büyücülerle, kiliseyle, Naziler´le ve Yeni Çağ hareketi ile karşılaşacaksınız. Rune´un gizemine hoş geldiniz... Rune, Kuzey Avrupa halkları tarafından 1. Yüzyıl´dan Orta Çağlar´a kadar kullanılan alfabetik dilin adıdır, fakat sembolik bir sistem olan Rune, bir dil olmanın ötesinde maji ve kehanet alanlarında daha çok yer almış veya kullanılmıştır. Latin-Roma alfabesinin tercih edilmesinden sonra kullanılmamaya başlayan Rune sembollerinin anlamları, günümüze kadar ulaşabilen yazmalarda görülmektedir. Rune alfabesini diğer alfabelerden ayıran ana faktör, her harfin yani Rune´un özel bir anlam içermesidir. Örneğin İngilizce´deki "A", "B" ve "C" harflerinin sesleri tek başlarına bir anlam taşımazlar, sadece alfabenin ilk üç harfidirler. Fakat Rune dilindeki ilk üç Rune olan "fehu", "uruz" ve "urisaz", sırasıyla "sığır", "ışın" ve "dev" anlamlarını taşırlar. Rune´lar, majikal ve dinsel simgelerdirler ve bu nedenle de majikal bir eylemde kullanılan yazının oluşumunda kullanılırlar. Bunun için çağlar boyunca gelecek okumalarında ve büyü eylemlerinde yer alırlar. Bugün Rune´lar, yeniden keşfediliyorlar, sembolik anlamları kehanet yapma çizgisinde büyük ilgi görüyor ve araştırılıyor. Bununla beraber, geleceği okuma alanında en azından popülarite yönünden Tarot kartlarına alternatif oldukları henüz söylenemez. Daha çok antik toplumun yaşayan inançlarının ve doğasal algılarının anlaşılabilmesi için önem taşırlar ve belki de bizim bildiğimiz doğa ile algılayamadığımız doğa arasındaki ilişkinin veya köprünün simgeleridirler.

  Rune´un tarihçesiRune
  [​IMG]
  Rune´un kökeni ve tarihçesi...


  Bilindiği kadarıyla Runik Alfabe´nin biri majikal, ötekisi edebi olan iki kaynağı vardır; İlkel Rune sembolleri Bronz Çağı´ndan kalmadır ve İsveç´deki mağara kazılarında bulunmuştur. Bu sembollerin sonraki alfabelerde yer aldıkları belirlenmiştir ve dikkat edildiğinde yaratıcılarının bu sembollerle çevreyi tanımladıkları fark edilir (at, güneş gibi...) Ama yine kesin olarak anlamların neyi kasdettikleri bilinmemektedir, ilkel Rune´ların kesin anlamları kayıptır, tahminlerle yola çıkılarak kehanet yaparken kullanıldıkları ve de tanımlama sembolü oldukları belirtilmektedir. Fakat ilkel Rune´ların majikal fonksiyonu, sonraki Rune´lardan çok daha alt düzeydedir. Rune´lar asıl majikal anlamlarını sonraki yüzyıllarda kazanmışlardırlar. Yapılan araştırmalarda Rune´un kökeninin Latin ve Eski Yunan kaynaklarına ulaştığı belirlenmiştir ama buna karşın bazı arkeologlar Kuzey İtalya´nın köken olduğunu iddia etmektedirler fakat bu Roma alfabesi ile Rune arasında paralellik olduğu anlamında değildir, benzerlik sadece formsaldır yani şekilseldir ve biraz da yazıdaki kullanılma tarzındadır. Sonuçta İtalik ve Latin yazıları Etrüsk alfabesinden gelmedir ve bu Batı-Yunan Alfabe Ailesi´nin bir koludur. Linguistik ve fonetik araştırmalar MÖ 200´lerden başlayan bir sürecin içinde yukardaki etkileşimin ortaya çıktığını göstermektedirler. Kuzey ırkları, Latin alfabesiyle ilişki kurduklarında uyum sağlamadılar aksine kendi sembol sistemlerini Latin alfabesinin üzerine koydular yani harflere kendi dünyevi tanımlarını ve dinsel yaşamlarını belirten anlamlar yüklediler. Böylece ortaya basit bir piktograf alfabe (resim türü harflerden oluşan) çıktı, sonra da majikal bir alfabeye dönüşerek, muskalarda, majikal metinlerde ve kehanetlerde kullanıldı. "Futhark" adı, alfabe anlamındadır ve ardıl olarak Runik alfabenin ilk harflerinden oluşur, Futhark 24 harften oluşur, "F" harfi ile başlar ve "O" harfi ile sona erer. Bütün kuzey Germanik ırklarda, İsveç, Norveç, Danimarka ve Kuzey Almanya´da değişik formlarda kullanılmıştır. Runik alfabe, Danimarka´dan İsveç ve Norveç´e, oradan da İzlanda ve Grönland´a Vikingler aracılığı ile taşınmıştır. Kuzey Amerika´da bulunan Rune´ların da, yine Vikingler tarafından getirildiği düşünülmektedir fakat kesin otantik metinler bulunamamıştır.
   
 2. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  503
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.492 ÇTL
  Geleceği okuma metoduRune
  [​IMG]İlk olarak Rune´ların anlamlarını defalarca okuyun ve algılayın hatta hayal ederek algılayın. Kaynak kitap araştırın, mitoloji okuyun ve kafanızda bir Rune yeri oluşturun. Hergün bir Rune´u alın, Fehu ile başlayın ve sırayla devam edin, Rune ile yakın olun, avucunuzda tutun, onunla ilişki kurun. Rune´u elinizde tutarken, gözlerinizi kapayın ve imajine edin, gözünüzün önüne gelenleri yazın yani kendinizce bir özel Rune yorum arşivi yapın. Sonra Tarot´ta olduğu gibi, 9 Rune alın, çalışmalara başlayın, karıştırın sonra yüzleri kapalı olarak yere koyun ve tahminlerde bulunun. Yanlış tahminlerle, doğru tahminleri karşılaştırın, farkları bulun ve başarı grafiğinizi izleyin
   
 3. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  503
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.492 ÇTL
  Bazı metodlarRune
  Tarihçede belirli bir metod yoktur, Rune´ların bazıları tahta, tuğla veya taştan yapılmıştır. Doğal olmaları tercih edilir fakat günümüzde plastikten yapılanları da kullanılmaktadır. Rune Açılışı Tarot´a benzetilebilir ama genelde Tarot´da olduğu gibi düzenli bir açılış biçimi yerine karıştırarak atma metodunun da kullanıldığı görülür, bazı kaynaklarda Rune´ların ters anlamlarının bulunduğu da belirtilir ama bu geleneksel değildir. En önemli şey, sizin kendinize göre oluşturabileceğiniz bir metottur ama bunu yapabilmek için Rune´ları iyice öğrenmiş veya anlamış olmanız gerekir. Küçük sayıda Rune´lardan başlayarak çok sayıda Rune kullanmaya doğru gidin. Yere koyu renkli tercihan siyah bir kadife örtü yayın sonra üç veya dört Rune seçerek yorumlamaya başlayın. Bunları taşların içinden rasgele seçebileceğiniz gibi, seçtirebilirsiniz de, eğer seçtiriyorsanız Rune´ları yüzleri örtülü olarak yere yayın ve ondan sonra o kişiyi çağırıp seçtirin. Daha öte çalışmalarda 9 ve 12 Rune kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir diğer metod, Rune´ları yine aynı kumaştan yapılmış bir torbaya koyup, tombala çeker gibi çekmek veya çektirmektir, bu metod en geçerli ve doğru metod olarak önerilir. Elinizdeki Rune´ların boyutları metodunuzu belirlemede önemli bir etkendir. Tek sorular için tek bir Rune kullanın ve yorumlayın ama bu soru özel anlam taşıyan bir soru olmalıdır, sıradan sorular için kullanılamaz ve sık sık tekrarlanmamalıdır. Rune´u keseden çektiğinizde bir an avcunuzda tutun, eğer yeterince ön egzersiz yapmışsanız Rune sizi etkileyecektir, soğuk veya sıcak bir etki sorunun sorulabileceğinin işaretidir, hiçbirşey hissetmiyorsanız bir başka soruyu deneyin. Üç Rune kullanılan çekilişlerde gelecekle ilgili bir konum veya pozisyon ya da olay sorusu sorulmalıdır. Önce birinci Rune´u çekin, yüzü kapalı olarak yere örtünün üstüne koyun, bu ilk Rune şu andaki durumu etkileyen geçmişteki etkendir, ikinci Rune şu andaki durumu gösterir ve ne yapılması gerektiğini önerebilir, üçüncü Rune ise yorumu en zor olan Rune´dur, kaçınılmaz sonu simgeleyebilir, bu nedenle onu yorumlarken içgüdülerinizi çok iyi izlemelisiniz.
   
 4. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  503
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.492 ÇTL
  Majikal RuneRune
  [​IMG]Rune yazısıyla yazılan amuletler yani muskalar veya plakalar, diğer maji yöntemlerinde olduğu gibi oluşturulurlar. Yani yapılış zamanları astrolojik konumlarda doğru olmalıdır ve üzerine yazılması gereken yazı Rune alfabesine göre hazırlanmalıdır. Olmayan harfler için de en yakın olan kullanılmalıdır. Bu operasyonlarda önemli olan Rune´ların mitolojik ilişkilerinde adları geçen varlıklarla ilgili bilgiye sahip olunmasıdır. Çünkü her Rune için o isimdeki varlıklara veya tanrılara çağrı yapılacaktır. Örneğin kendinizi korumak için adınızı Rune alfabesiyle yazdığınızda (bu bir başkası için de olabilir veya amaca yöneliktir.) ortaya çıkan varlık isimleri yol göstericidirler. Örneğin ruhsal yeteneklerinizi geliştirmek için bir Rune dizisi veya yazısı yaratmak istiyorsanız, önce gümüş bir plaka alın. Bu konuda seçeceğiniz Rune´lar sırasıyla Laguz-Perth, Ansuz ve Kenaz´dır, simgeleri plakanın üzerine kazımanız veya oymanız yeterlidir ama bunu yaparken eğer astrolojik yönden uygun zamanı seçerseniz alacağınız sonuç daha kesin olacaktır. Majikal Rune karmaşık ve deneyim gerektiren bir iştir, uzun çalışmalar yapılmalı ve okült birikim kazanılmalıdır. Evet Rune´un gizemli dünyasına hoş geldiniz daha uygunu bir giriş yaptınız, bundan sonrası her konuda olduğu gibi yine size bağlı, araştırın, öğrenin ve kendinizi geliştirin. Unutmayın, tüm gizemlerin kapısı ancak sizin çalışmalarınız ve yeteneklerinizle aralanacaktır.  Kendi Rune´unuzRune
  [​IMG]Bir diğer ilginç Rune açma yöntemi tamamiyle gelenekseldir ve küçük bir ritüel gerektirir. Bu metod için meyveli bir ağaçtan kesilmiş dalları kullanarak kendi Rune´larınızı yapmanız veya oymanız gerekir. Sonra bu kez yere beyaz bir örtü yayarak Rune´ları atın, Rune´lar taze veya yeni oldukları için ya da sadece sizin eliniz değdiği için örtü beyaz olmalıdır. Odin´den kehanet gücü dileyin ve Rune´lara hiç bakmadan rasgele üçünü alın ve yorumlayın. Bu metod güçtür zira biraz uğraş gerektirir. Son olarak 9´lu açılışı ele alacağız, keseden 9 Rune çekin ve hepsini avucunuzda tutarken sorulana veya sorunuza konsantre olun, bir dakika sonra Rune´ları örtünün üzerine atın. Burada önemli olan atılışın sonucudur, önce üçgen ya da dörtgen oluşturan veya üstüste gelen Rune´ları ayrı ayrı yorumlayacaksınız, tek başına duranları ayrıca yorumlayın ve bunları yazarak yapın ve en sonunda da tümünden belli bir sonuca ulaşmaya çalışın, eğer dairevi bir şekil oluşmuşsa, merkez konumundaki Rune´u sonuç olarak yorumlayın.


  Rune sembolleri (1)Rune
  [​IMG]
  İlk Aett devam

  Kenaz : Meşale

  Fonetik eşdeğer: C

  Kehanet anlamı: Bilgelik, anlayış. sorunların çözümü, yaratıcılık, esinlenme ve aydınlanma.

  Majikal kullanım alanları: Yaratıcı ilham alma, çalışmalarda yardım, verimlilik, korku ve gerilimi yok etmek.

  Mitolojik bağlantılar: Mimir, Cüceler, Muspellheim

  Analiz: İskoçça "ken" bilmek veya anlamak demektir, Rune yorumlarını anlayabilme duyusu geliştirilmelidir. Bugün için ışık, ilham ve bilgi bir bütündür, aydınlanmadan yararlanmak ve sorunu aydınlatmak için gerekli olan kafamızda bir ampul gibi yanacak olan ışık kaynağıdır. Bu ışık görünürlüğü, görünmez hale getirir. Urisaz´daki yararlı bilgiyi Kenaz derleyerek ayırır, düzenler ve bize gerektiği anda gerektiği kadarını verir, aslında burada biraz tanrıların eli sıkılığı vardır. Bu bilgi aniden gelen bir ilhamla ortaya çıkar ve daha önce göremediğimiz saklı gerçeği veya çözümü o anda açıkça görürüz. Bilgelik ışığı veya ilham beynin sağ tarafında oluşur, bu oluşmadığı zaman bilinç tüm eforuna rağmen sonuç alamaz ve ruhsal yıkıntıya neden olur çünkü gerekli güç dış alana akıtılmıştır. İlhamı simgeleyen Kenaz, kadınsı bir elementtir ve yolcunun deney kazanmasına destek olacaktır. Işığın karanlığı aydınlatması yaratıcılıktır, bireyin taşığıdı meşale ateş ve havanın erkeksi gücünü belirlerken, mağaranın içine giren ateş feminen bir simgedir, dünyanın ve suyun varoluş realitesini gösterir. Erkeksi ve kadınsı elementlerin bileşimi sonuçta yeni fikirlerin yaratılmasını sağlarlar. Fiziksel anlamda maddenin yeniden şekillendirilmesi demektir, bunu demircilik sanatı şeklinde de yani maddenin dövülerek şekillendirilmesi sanatı olarak algılayabilirsiniz.
  [​IMG]
  Gebo : Ödül

  Fonetik eşdeğer: G

  Kehanet anlamı: Ödül, sunu, ilişki, sevgi, evlilik, ortaklık, cömertlik, beklenmedik iyi şans.

  Majikal kullanım alanları: Bir güç arayışı veya ilişkide aranan gücü bulmak için, verimlilik için ve bir ödülü alabilmek ya da şansa kavuşmak için.

  Mitolojik bağlantılar: Sigurd ve Brunhild; Aesir ve Vanir´in anlaşması.

  Analiz: Yıkım fikri temelde yeni bir oluşumun başlaması gereğinden doğar, Bir Kuzey miti olar Ragnarok´dan doğmuştur. Hagalaz, İsa ve Sowulo Rune´larının arasındaysa bize yaradılış mitini anımsatır ve iki zıddın arasındaki yaratıcılığın potansiyelini gösterir. Bunu Tarot´un "Yıkılan Kule" kartına benzetebiliriz. Hagalaz negatif olan tek Rune´dur, eğer yolumuzdaki görüntüyü algılayıp seçimimizi yapar ve aldığımız dersleri reddedersek Hagalaz bizim için tam anlamıyla negatiftir. İkinci Aett´in başı ve birincisinin sonu olduğu için hem sonu, hem de başlangıcı simgeler. Bu yüzden iyinin umulmadık bir anda geldiği düşünülmeli ve kaderden saklanılacaksa güvenli bir yer bulunmalıdır.
  [​IMG]
  Wunjo : Şeref

  Fonetik eşdeğer: W

  Kehanet anlamı: Başarı, olanı tanımak, mükafat, coşku, neşe, kutsama, amacın ortaya çıkması, yetinmek.

  Majikal kullanım alanları: Bir işte gereken başarı için, tahrik etmek ve bir görevi sonuçlandırmak için.

  Mitolojik bağlantılar: Baldur, Asgard.

  Analiz: Wunjo ilk Aett´in son Rune´udur. Bir dönemin bitişini, diğerinin başlangıcını simgeler. Pozitif ama sabittir, insanı yolculuğunda yeniden yönlendirmek için durdurur. Göklerle ilgilidir ve büyük Viking Tanrısı Valhalla´ya benzetilir, cennetin kalıcı olmadığını da gösterir. Fehu´daki gibi Wunjo´nun şerefi bir illüzyondur, başarı olayın bir aşamasında ortaya çıkar ve dersleri anımsatır, sonra bir zaman için mühlet verir, bunu yeniden şarj olmamız için yapar, böylece yolculuğa daha güçlü olarak yeniden başlayabiliriz. Wunjo, olasılığa bir göz atar, eğer ödülü ele geçirmek için yeniden çaba gösterirsek, kutsal kadeh yine bizim olacaktır.

  İkinci Aett
  [​IMG]
  Hagalaz : Dolu

  Fonetik eşdeğer: H

  Kehanet anlamı: Ani kayıp, büyük sıkıntı, yıkım, feleket, deney, temizleme, karmik ders, kökten değişim.

  Majikal kullanım alanları: İstenmeyen etkileri yok etmek, yıkıcı örnekleri kırmak için.

  Mitolojik bağlantılar: Ragnarok, Loki, Frost devleri.

  Analiz: Bu Rune, içgüdüselliği, ilkel enerjiyi simgeler ve karakteri Urisaz´daki disiplin ve deney doğrultusundadır. Bu faktörler Odin´in kişiliğinde bütünleşerek aynı zamanda da kabile şamanının tanrısal bilgeliğini sergilerler. Odin´de bir şamandır ve Sleipnir adlı sekiz bacaklı atıyla dünyalar arasında yolculuk eder. Ansuz Rune´un dengesidir, Fehu ile beraber birçok insana yolculuklarında kaldıkları yerden yine yola çıkmaları için yardımcı olur. Dünyevi ve majikal gücü simgelerken, bu güçlerin cazibelerine kapılmamak gerektiğini öğretir. Odin ilk üç Rune´un dersini öğretirken, bilgeliğin yararlarını gösterir ama bilgelik düzeyinin de bir diğer başlangıca geçiş olduğunu vurgular. Gözlem ve perspektif eksiklerini bu Rune tamamlar. Odin dünyanın yükseklerinde oturur, aşağıya bakar ve kararlar verir ama kendisini ve insanlarını yeterince anlayamamıştır, çünkü gerçek bir lider olabilmek için duygusal ilişkilere gereksinimi vardır.
  [​IMG]
  Nauthiz : Gereklilik.

  Fonetik eşdeğer: N

  Kehanet anlamı: Güçlülük, çok çalışma, sorumluluk, yetinmemek, engel, hayal kırıklığı.

  Majikal kullanım alanları: Artan ihtiyaçların tatmin edilmesi.

  Mitolojik bağlantılar: Freyr ve Gurd, Otter´in altını.

  Analiz: Eğer hagalaz boşluktaki kepçeyse Nau boş çanaktır. Yumuşakça ve nazik bir tavırla uyarır, herşeyin nasıl olması gerektiğini belirler. Yaşam uyumsuz olabilir ve hiçlik duygusuna kapılınabilir. Hiçbirşey aslında sizin sahip olduğunuz gibi değildir ve yetersizdir. Güncel arzular daima daha iyinin elde edilmesi demektir. Pozitif anlamda tatminsizlik ve statüko bir insanın o andaki durumunu belirlerler, Wunjo´nun verdiği güvenlik görecelidir ve değişime götürmek için tahrik eder. Nau bireyin arzusu ile eylemi arasındaki dengeyi simgeler. Yaşamda yol alırken çozümler nasıl bulunacaktır? Ama daha önce birey uyumsuzluğun farkındalığında olmalı ve aydınlanmalıdır, Ardarda gelen sınavlar sonucunda birey değerlerini ve önceliklerini gerçek anlamda idrak etmelidir. Mitolog Joseph Campbell´in dediği gibi en iyi yol "mutluluğu izlemek" olabilir. Bizler ruhsallığın izini izlemeli ve kendi kendimize dürüst olmak koşuluyla bizi mutlu eden nedenleri keşfetmeliyiz. Nau bu yolda ilk adımı atmamız için yol gösterir ve yolumuzu yitirmemize engel olur.
   
 5. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  503
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.492 ÇTL
  Rune sembolleri (2)Rune
  [​IMG]
  İkinci Aett devam

  İsa : Buz

  Fonetik eşdeğer: İ

  Kehanet anlamı: Eylemsizlik, engelleme, durgunluk, potensiyel, sabır, yansıtma, geri çekilme, dinlenme.

  Majikal kullanım alanları: Bir olayı durdurmak, ilkel bir oluşumu ortaya çıkarmak için.

  Mitolojik bağlantılar: Audumla, Nifelheim.

  Analiz: Modern sembolizmada ateş genelde maskülin yani erkeksi, buz veya toprak ise feminen yani kadınsıdır. İkisinin bileşimini Kuzey inançlarına göre bilinmeyen, öngörülemeyen hava koşulları sağlar. O yörelerde doğal olarak buz yaşamın temel gücüdür. Ürünler ve gemilerin yolculukları bu koşullara göre yön alır ve gelişirler. Ama aynı zamanda buz Yaradılış´ı simgeler yani yaşam sonuçta bahara erişecektir. Kuzey Düşüncesi gereksinimin tanımını ve yanısıra da yıkıcı elementlerin düzen gereği yeni bir yaşamı yaratmak için varolduklarını anlatır. Ateş sıcak ve zevk vericidir fakat kışın soğuğu ile dengelenmelidir aynen doğumun ve ölümün dengelenmesi gereğinde olduğu gibi. Hatta küçük ölüm olan uyku hayatiyeti tanımlayarak, bize mental ve fiziksel mutluluğu verir. İsa tüm bu düşünceleri çevreler ama temelde eylemden önce gerekli olan bir huzur dönemini vurgulayarak, yaşamda varolan maddeyi şekillendirir. Madde ise hareketsizdir aynen yıldızları vareden malzeme gibidir ama enerjiyle birleşince canlanır. Hareketsiz form karşı enerji sayesinde karşı konulmaz bir güçle harekete geçer. Bir başka anlamda kuzey Düşüncesi Einstein´ı öngörür ve evrenin varoluşunun bir başka versiyonunu gösterir. Evrende varolan herşeyin ateş ve buz (enerji ve madde) olarak tanımlanması gerektiği ve aradaki ilişki sonucunda yaşam prosesinin anlaşılabileceği öğretilir.

  [​IMG]
  Jera : Yıl, hasat.

  Fonetik eşdeğer: Y veya J

  Kehanet anlamı: Değişim, dönem değişimi, ödül, eylem, yapımcılık, kaçınılmaz gelişme.

  Majikal kullanım alanları: Şans getirmek, verimlilik ve büyüme için...

  Mitolojik bağlantılar: Sif, Thor, Freyr ve Granni.

  Analiz: Günümüzde Şubat gezegenin ısınmaya başladığı dönemdir. Çok zor da olsa toplumun yılın dönemleri arasındaki ilişkileri anlamaları gerekir ama dönemsel değişim kuzey ikliminde farklıdır. Mevsimler değişirlerken insanları sadece hava koşulları etkilemez, güncel yaşam için belirli dietler gereklidir. Antik toplumlarda olduğu gibi. Sabitlerin ya da kuralların değişimleri algılanmalı ve karşı konulmamalıdır yani doğaya uyum sağlanmalıdır. Bir çiftçi ekini için ya da hava koşullarını anlamak için takvime bakmak zorunda değildir. O, karın ne zaman yağacağını bilir. Mevsimlerin değişimi aynı zamanda da kanın ve kemiklerin de değişimidir. Varolmak değişime uyum sağlamakla mümkün olur. Jera kışı baharın izleyeceğini söyler. Hareketsiz buzlar kırılırlar ve dönüşürler ve herşey olması gerektiği gibi olur. Gerçekte, bizler de kırılır, dönüşür bütünüyle negatif Rune´ların dışına çıkarız ve Aett başlar. Bu bir kaçışın başlangıcı değildir ya da yoldan çıkmak veya kaderin haksızlığı sayılmaz. Ama deneyler sonucunda kaçınılmaz erimeyi bekler ve dönüşmek için eririz. Jera şarapla bütünleşir yani üzümün şaraba dönüşmesini algılamak ve beklemek gibidir, ürün yaşamın getirdiği zıtlıkların bütünüdür. Fırtınalar gelir ve giderler ama yaşamda güneş daima vardır ve yaşamak genelde çok güzeldir, öyleyse bundan olabildiğince zevk almamız gerekir.
  [​IMG]
  Eihwaz : Porsuk

  Fonetik eşdeğer: Eİ

  Kehanet anlamı: Dönüşüm, başlatmak, korkuları karşılaştırmak, dönüm noktası, ölüm, değişim.

  Majikal kullanım alanları: Büyük bir değişimi sağlamak, geçişi kolaylaştırmak.

  Mitolojik bağlantılar: Hel, Yggdrasil.

  Analiz: Porsuk ağacı bilinmeyen bir çağdan beri Kuzey ve Batı Avrupa´da Rune´lar, büyü ve ölüm ile bütünleştirilir, nedenleri çeşitlidir ama temelde porsuk yaprakların soğuk ve öldürücü kış aylarında bile yeşil kalmasıdır. Ağacın kırmızı taneleri ise yaşamsal sıvı kanı simgelerler. Porsuk Ağacı uzun yaşamı hatta ölümsüzlüğü de simgeler. Antik Keltler´den günümüzdeki Hıristiyan geleneklerine porsuk saygı görür. Eihwaz, Fu dizisindeki 13. taştır ve alfabenin ortasını belirler (aynen Tarot destesinde 13. kartın ölüm olması örneğinde oldruğu gibi), Bu Rune, Runik Yolculuk´un dönüm noktasıdır ve dönüşümün başlangıç oluşumudur. Yoldaki tüm ayinlerde zaman zaman çocukluktan yetişkinliğe geçişi veya ölüme geçişi simgeler. Aslında temel düşünce egonun ölümü ve yeni kişiliğin doğumudur. Eihwaz, Hel´e giriş gerçeğinin kapısıdır, topladığımız bilgi ve kabullerle ölümlülüğü algılarız, gizemi anladığımız gibi ölümü de anlar ve kabul ederiz. Bu oluşum, gerçekten ürkütücüdür ama birşey bizi alır götürür, eğer derinlerdeki korkularımızı, bu tarz bir bilgelikle karşılaştırabilirsek başarılı oluruz, fakat böyle düşünmeyebiliriz ama deneyim kazanırız. Eihwaz, bilgeliğin kapısıdir, yaşam olan Jera ile yenden doğuş olan Per arasında yer alır.
  [​IMG]
  Perth : Zar bardağı veya rahim

  Fonetik eşdeğer: P

  Kehanet anlamı: Yeniden doğuş, gizem, büyü, kehanet, verimlilik, ****üellik, yeni başlangıç, öngörü.

  Majikal kullanım alanları: Döllenme, kolay doğum, kehanet ve büyü gücü kazanma, ruhsal yetileri güçlendirme.

  Mitolojik bağlantılar: Freya, Angrbode.

  Analiz: Per veya Perth´in genel yorumu Runik bilgeler tarafından daima tartışılmıştır. Sorun, baştaki "P" harfinin antik German dillerinde olmamasıdır, inancı göre bu sözcük bir başka dilden gelmiştir. Antik İngiliz rune şiirlerinde, bu olay bir çeşit oyun gibidir, satranç ve zar oyununda olduğu gibi. Anlamı kısmen Rune şeklinin belirginleşmesi ile ilgilidir ama bazı ipuçları Rune´ların içine konulduğu kap veya kesenin kasdedildiğini gösterirler. Karşıt yorum Slavik´tir, "Pizda" yani "Vulva-rahim" olduğu şeklindedir. Bu anlam, Rune´in ilerletilmesi veya ölümden sonra yeni bir yaşamın oluşmasını da içerir. Tanrıçanın rahmi, gizemli elementleri saklar aynen zar kutusunun içinde zarları saklaması gibi. Ne çıkacağı belirsizdir. Vulva, temelde güç, feminenlik ve Uruz´a ****üel partnerlik eder, bir anlamda da Fu ve Ark´tan kaçınır. Per´in literal anlamı, temel sembolizmada, ölümün ardındaki üstü örtülü gizemi saklamasıdır ve kaderle yakın ilişkilidir, yolculuğumuz sırasında seçimimize bakmayarak, doğum anında belirlenmiş sonuca doğru gider. Doğum bir neden ve etkinin sonucudur, eylem ve tepki ise bizim körce izlediğimiz yollardır veya Rune aracılığı ile ilahi düzeye ulaşmaya çalışırız ama sonuçta kaçınılmaz düzen bize öğreneceğimiz dersleri daha iyi anlamamızı sağlar. Per, oluşumun başlangıcıdır veya başarmak için gerekli araç olarak düşünülmelidir.
  [​IMG]
  Algiz : Koruma

  Fonetik eşdeğer: X, Z

  Kehanet anlamı: Korumak, asiste etmek, savunmak, uyarı, destek, kılavuz, ahlaki ikilem.

  Majikal kullanım alanları: Korunmak ve avlanmak için.

  Mitolojik bağlantılar: Heimdall, Gjallerhorn.

  Analiz: Heimdall Kuzey Mitolojisi´nin gizemli ve ilginç karakteridir ve onunla birleştiğinde Rune Algiz onun karakterini benimseyerek, koruyucu ve gözetici olur. O kapıdaki gözetmendir, dünyalar arasındaki sınırları korur, tüm dikkatiyle girenleri ve çıkanları kontrol eder. Boynuzu ile ünlüdür fakat kılıcı da iyi bilinir. Bir anlamda Heimdall, "ram" yani koçtur. Kılıcı ve boynuzu gücü simgeler, gücünden emindir, saldırır veya savunur. Yolculuk sırasında doğduğumuzda ve öldüğümüzde yani dünyamıza gelir veya giderken muhakkak Bekçi ile yüzyüze geliriz. Bizi bilge bir güç kullanarak, yeni bir güçle şarj eder ve hedefe gönderir. Birey, kendi gelişimiyle sürekli ilgilenmez, konsantrasyonunu yitirir ama aslında eylemlerini başkalarına dikkat ederek de düzenleyebilir ve de etki ve tepkileri gözlemelidir. Bu önemli bir noktadır, birey sonuçta uyum sağlayacağı sistemi seçecektir yani ya etik sisteme uyum sağlayacak ya da başkalarının etkilerine önem vermeyecektir, seçimi kendi sonunu hazırlamak yolunda olacaktır. Kılıç bireyin ellerindedir ama savunmak veya saldırmak kendi tercihi ve seçimi olacaktır.
   
 6. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  503
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.492 ÇTL
  Rune sembolleri (3)Rune
  [​IMG]
  İkinci Aett devam

  Sowulo : Güneş

  Fonetik eşdeğer: S
  Kehanet anlamı: Başarı, olumlu enerji, artış, kudret, aktivite, bereket. sağlık.

  Majikal kullanım alanları: Enerji, güç, başarı, sağlık ve verimlilik sağlamak için.

  Mitolojik bağlantılar: Sunna.

  Analiz: Güneş her inanç türünde kutsaldır, ışığı ve sıcaklığı yaşamı, büyümeyi ve iyilikleri simgeler. Kuzey mitlerinde güneş bir araba ile gökte yol alır, ardından dev bir kurt onu kovalar, sonunda yutulur "Ragnarok". Tüm Indo-Avrupa Pagan inançlarında aşagı yukarı tanımlama böyledir. Çeşitli şekillerde güneş, yaşamı, bereketi, erkeksi çekim ve cazibeyi simgeler, buna karşın Kuzey mitlerinde arabayı bir kız sürer. Swastika "Gamalı Haç" veya güneş simgeleri Neolitik Çağ´dan beri vardırlar ve daima hareket ve enerji olarak tanımlanırlar. İkinci Aett´in sonunda, Wunjo´da olduğu gibi başarı, zafer, onur sunulur. Ama bu huzur Valhalla´nın istirahatı gibi değildir, aktif bir semboldur. Aett´in sonuna başarıyla geldiğimizde, sonuç pozitiftir, uyanış tüm ve eksizsizdir, değişim ve evrensel doğadaki misafirlik öğrenilmiştir. Yolcu güneşin sıcaklığı ve ışığı altında dinlenebilir, daha sonra ihtiyaç duyacağı enerjiyi özümler. Ama sonuçta yolculuğa devam etmek için güneşin güvenliliğinden ayrılmak gerekecektir.

  Üçüncü Aett
  [​IMG]
  Teiwaz: Tanrı Tyr

  Fonetik eşdeğer: T

  Kehanet anlamı: Görev, disiplin, sorumluluk, kendini kurban etme, anlaşmazlık, yara alma, fiziksellik, savaş yolu.

  Majikal kullanım alanları: Korunma, zafer, kuvvet, bir yaranın iyileşmesi için.

  Mitolojik bağlantılar: Tyr, Fenris Wolf ve Odin´in sıkıntıları

  Analiz: İkinci Aett´in başlangıcında Hagalaz´ın yıkıcı temizliği gibi, Üçüncü Aett´te kayıpla başlar. Oysa tanrılara yeterince kurban verilmiş, alkışlar sunulmuş ama gelişim için gereken hayatiyet kazanılamamıştır. Teiwaz, gönüllü kurbandır veya olmaktır, birey kendisini neden ve niçin verdiğini iyi bilir. Tyr´ın kurbanı bir görev yapma veya etik bir sorumluluk bilincinde değildir. Tyr bilinen en eski Kuzey tanrılarındandır, Bronz Çağı´ndan beri bilinir, hatta Odin´in kökeni olduğuna inanılır. Tyre Rune´u tanrılarla ilişkinin ve bileşimin düzeyini belirler; güç, cesaret, kahramanlık, görev ve sorumlulukla bütünleşir. Yani bunları ister. Ama aynı zamanda da, kalbi kırık tanrıların gizemini de simgeler. Urisaz´da olduğu gibi, Teiwaz´ın acısı gücün iyi kullanılmamasından veya disipline edilememesinden kaynaklanır. Amaç ve derin anlam daha bilinçli olmaktır. Uruz, karşılaştırır ve sınırlar, Teiwaz´ın ve Hagalaz´ın dersleri ise doğrudan öğretmektir. Bu yol savaşçının bilgilenme yoludur.
  [​IMG]
  Berkana : Huş ağacı

  Fonetik eşdeğer: B

  Kehanet anlamı: Döl bereketi, sağlık, yeni bir başlangıç, gelişme, temizleme, bolluk, kavram.

  Majikal kullanım alanları: Bulaşmaya karşı sağlık, düşüncenin ortaya çıkması, taze bir başlangıç için.

  Mitolojik bağlantılar: Frigg, Idunna.

  Analiz: Huş Ağacı bereket ve verimlilik simgesidir. Antik Avrupa´nın her yerinde büyü ile bütüneştirilmiştir. Süpürgeye binen cadılar süpürgelerini huş ağacından yaparlar, bereket ayinleride dansçılar huş dallarına binerek dans ederler ve hasatın üzerinden atlarlar. Eğer Teiwaz geleneksel erkeksi gizemse, Berkana doğal olarak feminendir. Annelik yolunu, şifayı, şefkati, ölümden sonraki yeni yaşamı. Eskiden kış bittiğinde bahar doğarken huş ağacı yaprakları pencerelere konulurdu. Tyr´ın kırık kalbi ölümle buluşulduğunda yani kurban verildiğinde kazanılan bilgidir, Berkana´nın kırık kalbi ise regldir ve çocuğun doğumunun sıkıntısını simgeler. Huş zenginliktir, gerekeni sağlar, şifa ile besler ve hoşnutsuzluğu temizler.
  [​IMG]
  Ehwaz : At

  Fonetik eşdeğer: E

  Kehanet anlamı: Taşıma, hareket, destek, enerji. güç, iletişim, olacaklar, dikkatsizlik.

  Majikal kullanım alanları: Güç bulmak, ilişki desteği bulmak, taşımacılık ve bir büyüyü yollamak için.

  Mitolojik bağlantılar: Sleipnir ve Freya´s tüylü pelerini.

  Analiz: At güç simgesidir, her çağda ve her yerde. Güçlü, hızlı ve asildir. İnsanla ilişkisi iyi ve derindir. Bize gücümüzün ötesine ulaşmak için gereken görevleri gösterir, aynı zamanda da hedefimizin ötesine gitmemezi sağlar. Kısrak sembolü verimililiği, aygır ise erkekliği ve ham enerjiyi tanımlar, at gücü yitirmemektir. Güneş gibi Ehwaz da, enerjiyi ve hareketi simgeler. Enerjinin kaynağına saygı duyulmalıdır. Bu bireysel olmayan bir enerjidir, canlıdır, ihtiyaçlara ve arzulara göre nefes alır ama bir köle gibi kullanılamaz. Bu güç, Algiz´deki tanrı tarafından verilmiştir ve Rune bize yemini anımsatır ama bu anımsatma yardımcıdır, sert bir uyarı değildir. İki ağızlı kılıç gibi at da güçlü bir araçtır ama zarar göörmemek için dikkatle kontrol edilmelidir. Dikkatsizlik yapılırsa baştan çıkarıcıdır ve karşılaşılan risk gücün ebediyen kaybıdır. Bu denge ancak saf büyü gücünün elde edilmesiyle çok daha iyi elde edilir.
  [​IMG]
  Mannaz : İnsan, insanoğlu.

  Fonetik eşdeğer: M

  Kehanet anlamı: Belirleyici, ego, aile, toplum, ilişki, sosyal endişeler.

  Majikal kullanım alanları: Özel bir grubun veya örgütün ortaya çıkarılması ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi için.

  Mitolojik bağlantılar: Ask ve Embla, Midgard

  Analiz: Mannaz tüm insanlığı simgeler aynı zamanda da Midgard alanına giriştir. Pratik anlamda, bireysel ilişkilerimizi belirler, ailemizle ve dostlarımızla doğrudan ilişkilerimiz, çevremizdeki toplum Mannaz için geçerlidir. Öte yandan, tanrı Ymir´i ve doğayı simgeler. Ehwaz´ın ham enerjisinin kontrolu yetemiz, toplumsal vicdanımızla birleşir, sonuçta bize kalan dünyasal ve büyüsel alanlardaki eyleemlerimizin tesirleridir. Rune´un kendisi Gyfu´ya benzer, erkeksi ve feminen elementlerle buluşur ama daha komplekstir. İnsan ilişkileri ağına girdiğimizde, merkezin kendisiyle beraber, kaderin ağı gerekenleri belirler. Ama ağ daha az veya daha çok ortaya çıktığında hayatiyet de etkilenir. Şimdi veya geçmişte, erkek veya kadın, ego veya diğerleri yani tüm zıtlıklar burada buluşurlar ve bütünleşirler. Mannaz evimizdir, tüm yaşamlarımız için konuşur ve bize verilen ödüllere dokunduğumuzda Rune boyunca ilerleriz.
   
 7. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  503
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.492 ÇTL
  Rune sembolleri (4)Rune
  [​IMG]
  Üçüncü Aett devam

  Laguz : Su

  Fonetik eşdeğer: L

  Kehanet anlamı: Duygular, korkular, bilinçaltı düşünce, saklı şeyler, vahiy, sezgi, danışma

  Majikal kullanım alanları: Ruhsal güçleri geliştirmek, korkuları azaltmak, duygusal ve zihinsel karmaşayı azaltmak, gizli şeyleri bulmak.

  Mitolojik bağlantılar: Njord ve Midgard Yılanı

  Analiz: İnsanlar suyu düşündüklerinde, genellikle barış, aşk, sevgi, merhamet, sezgi ve duyguyu düşünürler. Ama Kuzey ülkelerinde su denizdir ve deniz korkuyu, bilinmeyen yerleri, Yılan Midgard´ın evini ve denizcilerin mezarlarını akla getirir. Laguz, terim olarak su elementinin karanlık ve aydınlık yönlerini ifade eder. Karanlıktan korkan ilkel güdülerimiz, soğuk ve bilinçaltındaki tüm saklı korkularımız oradadır. Eiwaz´daki gibi yolcu ölümlülüğü ölümsüzlükle karşılaştırır, Laguz davranışlarımızın kökenini test eder, açıların değiştirir ve runsal evrimimizi engeller. Anlayış ve bilgi Eiwaz boyunca artar ve yolcu karanlığın yüzü ile veya gücün karanlık yönü ile karşılaşmaya hazırlanır, kendisinin gerekli ama bilmediği yönlerini keşfeder. Laguz bir taraftan da bireyin başkalarına yardım duygusunu sınavdan geçirir, deneyimlerin daha güçlü olmasını isterken, başkaları tarafından paylaşılmasını da önerir. Bir anlamda Laguz, Rune´un ruhsal danışmanıdır.
  [​IMG]
  İnguz: Tanrı Ing

  Fonetik eşdeğer: NG

  Kehanet anlamı: İş, yapım, sınırlar, toprağa bağımlılık, denge. toprakla ilişki.

  Majikal kullanım alanları: Verimlilik, çiftçilik, gelişim, genel sağlık ve denge için.

  Mitolojik bağlantılar: Freyr/Ing, Nerthus, Thor ve Vanir.

  Analiz: Anglo Saxon kültürde Freyr tarım ve bereket tanrısıdır. Tarımın anlamı insanın çevreyi kontrol edebilmesidir. Toprakla ve büyüyen ekinlerle ilişkinin yitirilmesi günümüzün en önemli sorunudur. Ruhsal bilincin doğadan kopması nedeniyle gezegenimiz çok kötü bir durumdadır ve sonuçlar gittikçe kötüleşmektedir. Birçok insan istemesine rağmen, doğa ve çevre ile saf ilişkiyi asla kuramamakta ama daha da önemlisi doğadaki insanötesi varlıklara artık ulaşılamamaktadır. Bu Rune´un ilgi alanı buradadır ama daha derin anlamda dengenin, kendimiz ve dört elementle uyumlu ilişkilerin ortaya çıkarılmasıdır. Inguz bize tanrılar, doğasal varlıklar, toprak ve ilişkileriyle bizim ruhsal doğamız arasında fizik alanı gösterir. Bu Rune sessiz bir yer taşıdır, amacı tekrar toprağa, kendi bedenimize, düşüncelerimize ve ruhumuza geri döndürmektir.

  [​IMG]
  Dagaz : Gün

  Fonetik eşdeğer: D veya TH

  Kehanet anlamı: Mutluluk, başarı, aktivite, yaşam stili, tatminler.

  Majikal kullanım alanları: Olumlu etkileri elde etmek.

  Mitolojik bağlantılar: Sunna, Baldr, Nerthus, Yggdrasil

  Analiz: Dagaz Üçüncü Aett´in sonunu işaretler, yerini çemberi tamamlamak için Othila´ya bırakacaktır. Önceki ik Aett gibi Dagaz´da ışık ve umutla sonuçlanır. Ayrıca, Wunjo´nun sunduğu dünyevi ihtişam, iki gerçeğin buluşması sonucunda doğan ışık ve Suwulo´nun dünyaya inen gücü, güncel yaşamlarımızda yer alacaktır. Bu Rune´un şekli, bir tür içsel ilişkiyi gösterir, Gebo´yu anımsatır, maskülin, feminen ve dört element dengelerini sağlar. Inguz gibi çevreyle uyumu simgeler ama atılacak adım henüz uzaklardadır. Uyumlu ilişkiler ve ruhsal çevre bilinci oluşmalıdır. Beraberinde altı kardinal noktayı, dört yönü, tanrısal düşüncenin anlaşılması ve de doğanın tümündeki ruhları getirir. Tümü bütünleşmenin gerekli ve kaçınılmaz öğeleridir. Yani dengenin ve saf bütünün Dagaz boyunca güncel yaşamımıza girmeleri gereklidir.
  [​IMG]
  Othila : Mal, mülk

  Fonetik eşdeğer: O

  Kehanet anlamı: Gayrimenkuller, doğallık, ev, hukuk, sentez, ait olma duygusu.

  Majikal kullanım alanları: Bir mülkün veya tohrağın ele geçirilmesi, bir projeyi tamamlama ve aile bağlarını güçlendirmek için.

  Mitolojik bağlantılar: Yggdrasil´in 9 dünyası.

  Analiz: Othila´da kendimizi geri dönmüş buluruz. Burası sağlık ve madde özellikler alanıdır. Aynen ilk Rune olan Fehu gibi. Othila, Midgard ile Asgard´ın arasındadır yani bizimle tanrıların arasındadır. Bir anlamda eksendir. Burada Campbell´inn dediği gibi kendimizi ve maddi varlığımızı buluruz. Bize yaşamımızın anlamı verilir. Runik yolculuğun nihai sonucu bu alanda değerlenir. Aynen "Oz Sihirbazı"nda Dorothy´nin tüm doğaötesi yolculuğunun sonucunda evine dönmesi örneğinde olduğu gibi. Ama bunun anlamı herşeyin bir hayal olduğu demek değildir. Aksine tüm yaptığımız keşifler evimiz ya da ruhsal merkezimizdir ve orada bizim için gerçek anlamlarına kavuşurlar. Hani "Evimiz gibi yer yoktur" sözcüğünde olduğu gibi. Othila sadece Üçüncü Aett´i tamamlamaz yanısıra bize Fu´daki başlangıcı, Ark´ın kendisini ve daha üst düzeyleri getirir. Bu andan sonra artık daha uzun bir yola, bu kez Rune´un Büyük Yolculuğu´na birkez daha çıkabiliriz. Her yolculuk bizi daha ötelere taşıyacaktır
   
 8. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  503
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.492 ÇTL
  Rune uyanıyorRune
  [​IMG]Rune´lar, 17. Yüzyıl´a kadar kullanıldılar, bazen paraların üzerinde, bazen de tabut veya lahit kapaklarında yer aldılar ve kullanımları Kilise tarafından onaylandı. Hatta bir dönem Runik semboller bir moda olarak, dekorasyon ve desen malzemesi olarak da kullanıldılar. 1639´da Kilise´nin baskısıyla "Şeytanı Avrupa´dan Kovma" operasyonu başlatılınca, kökeninde maji ve büyü bulunan Rune alfabesi de dışlandı. Rune ustaları ya öldürüldüler ya da saklandılar, bunun sonucunda da Rune bilgisi unutuldu fakat elbette ki antik geleneklerin tümüyle ortadan kaldırılabilmesi mümkün değildi ve sonuçta ta Rune bilgisi ezoterik felsefe alanına gizlenerek, yeniden keşfedilmeyi veya hatırlanmayı bekledi. İlginçtir, belki de tarihin en karanlık döneminde Rune bilgisi, Alman bilgeleri tarafından uyandırılarak 1920 ve 30´lardaki Nazi Hareketi ile birleştirildi. Yasal bir folklorik dalga oluşturulmuş ve ne yazık ki Rune kültürü Nazi ideolojisi ve ırkçılığı tarafından lekelenmişti. Bu dönemde yapılan Rune çalışmaları, ideolojik içerikler taşıdıkları için yararsızdırlar. Savaştan sonra Rune yine dışlandı çünkü Nazizm´in bir parçası sayılıyordu, 50´lerde ve 60´larda arada bir sözü edildi ama önemsenmedi. 80´lerin ortasına gelindiğinde, Yeni Çağ Hareketi´nin patlamasıyla salgın halinde gündeme gelen Paganist inançlar (Asatru ekolü özellikle Rune ile ilgilidir.), Rune´un yeniden popülize olmasına neden oldular, şimdilerde Rune bir kehanet sistemi ve bireysel uyanış olarak kullanılıyor.
   
 9. asliakgedik

  asliakgedik Üyecik

  Katılım:
  27 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  20
  Banka:
  0 ÇTL
  selam arkadaşım rune geleceği görme konusu çok dikkatimi çekti ben bu konuda kendimi eğitmek öğrenmek ve geliştirmek istiyorum ancak internet ve kitap olarak bir türlü tam sonuçlara ve yardımcı kaynaklara ulaşamadım bu konu üzerine kitap cd yada tam bir materyal yada eğitim nereden bulabilirim acaba yardımcı olursan çok memenun olurum en kısa zamanda cevap bulmak ümidi ile şimdiden tşk. ederim
   
Benzer Konular
 1. Çirkin Kral
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  2.232
 2. wien06
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.292
 3. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  914
 4. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  924
 5. vertyucek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  639
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş