1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

"Gelinlik" Geleneğinden Doğan Ağıt

Konusu 'Edebiyat / Kitap' forumundadır ve Suskun tarafından 19 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL

Bebek ağıdını kimin söylediği, ağıdın hangi tarihte söylendiği, söyleyenin hangi köyden olduğu bilinmiyor. Fakat bir Çukurovalı kadın tarafından söylendiği muhakkak gibidir.

Bir bey oğlunun, evlendikten sekiz yıl sonra çocuğu olur. Oba şenlikler düzenler. Çocuk doğduktan sonra altı ay sonra yaylaya göçülür. Yolda, bir deveye bağlı beşik, çamın altına takılıp kalır.

Beşiğin çam dalına takıldığını yalnız bebeğin annesi görür ancak, önünde giden kayınbabasına bu durumu söyleyemez. Nihayetinde Anadolu'da sürüp gelen "gelinlik" geleneğine göre gelin, kayınbabası, kaynanası ve kocasının akrabaları ile konuşmaz. Ancak bir soru sorulursa baş işaretiyle "evet" ya da "hayır" diye karşılık verebilir.Gelinin yukarda saydığımız akrabalarla konuşması, bir terbiyesizlik addolunur.

Gelin çaresizlik içinde kocasını arar, ona bebeğin dalda kaldığını haber verir. Geriye döndüklerinde yırtıcı kuşların bebeğin gözlerini oyduğunu görürler.

Gelinin olayın yaşandığı yerde, bebeğine yaktığı ağıt şöyledir:

Deveyi deveye çattım
    Örkünü üstüne attım
    Alamadım bebek seni
    Gay'nbabamdan hicab ettim

Harmancığın gayaları
    Nen çalıyor mayaları
    Berk mi değdi ağ bebeğim
    Garaguşun saya(gaga)ları

Harmancıkdan çıkdım yayan
    Dayan hey dizlerim dayan
    Şimdi emmilerin gelir
    Kimi atlı kimi yayan

Garaguş döner havada
    Yavrusun gomaz yuvada
    Ora gedek ağ bebeğim
    Bir gönnüm Çukurova'da

Göğde bulut gar havası
    Işğın yayılır devesi
    Silini silini ağlar
    Bebeğin tülü mayası

Bebek beni del'eyliyo
    Garşı daldan el'eyliyo
    Bebeğin uyhusu gelmiş
    Gel de beni bele diyo

Harmancıkda tütün tüter _,
    Çıgırdaklı goşum öter
    Derdeyleme ağ bebeğim
    Benim derdim bana yeter

Garagoyun garagoyun
    Ciğerinen olmaz oyun
    Meler m'ola benim gimi
    Guzusunu aldıran goyun

*Maya; bebeğin yolda üzerinde götürüldüğü dişi deve.

Sayfayı Paylaş