1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Gemiler Karadan Yürütüldü mü?

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Rigel tarafından 25 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Sentinus

  Sentinus Tengri Biz Menen!.. Özel üye

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  2.752
  Beğenileri:
  4.145
  Ödül Puanları:
  8.080
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  İstanbul
  Kaynakların konu üzerindeki ittifakına rağmen bu hadiseyi yalanlamak, pek bilimsel bir yaklaşım olmasa gerektir. Bu yaklaşıma sahip olanlar genellikle gemilerin karadan yürütülmeyip, Okmeydanı'nda yeni bir donanma inşa edildiğini ve onun Haliç'e indirildiğini savunurlar. Ancak karada donanma yapmak mümkün olmadığı gibi, karadan nakil yapmaktan çok daha fazla zaman isteyen bir iştir.

  II. Mehmed savunmayı daha da dağıtmak için kahramanca bir savaş aracına başvurdu. Amacı, deniz tarafındaki savunma hattını tehdit etmek ve imparatorun askerlerini ve müttefiklerini oraya çekmek için gemilerini Beşiktaş'tan Haliç'e indirmekti. Önce bolca yağ sürülmüş olan sabit tekerlekler üzerine yerleştirilmiş küçük gemiler, daha sonra da büyük olanlar, sayısız cerahor ve öküzler ile çekilerek düzleştirilmiş ve kalaslar döşenmiş Galata bayırına çekildi ve buradan mürettebatın naraları ve Hristiyanların şaşkın bakışları altında aniden salıverilerek Haliç'in köpüren sularına indirildiler. Böylece Hristiyan filosunun gizlenme yeri olan Haliç'e toplam altmış yedi gemi indirildi.

  Nicolae Jorga [1]

  Bu anlatım hem batılı hem yerli kaynaklarda aynen verilmektedir [2]. İhtilaflı olan konu gemilerin sayısı ve gemilerin yürütüldüğü güzergâhtır. Bu olay Solakzâde tarihinde de şöyle zikrediliyor:

  Güzel tedbirli padişah, gönülleri aydınlık olan vezirlerini topladı ve: "Deniz tarafından da surları dövmeye çare bulmak gerektir. İstanbul ile Galata arasında olan liman üzerine zincir çekilmiş olduğundan gemileri geçirmek mümkün değildir. Buna ilacınız var mı?" dedi. Padişahın bu açıklaması ve sorusu üzerine düşünceye dalan vezirler liman tarafına gemi geçirme konusunda aciz kaldılar. Nihayet ihtişam sahibi padişah hazretlerinin gönlünde şu fikir sâdır oldu; "Yenihisar tarafından gemileri sürüp, Galata ardından aşırarak, Haliç'e indireler. Top ile düşmanı denizden vurarak şaşırtalar." Gerçi böyle bir tedbir akla aykırı bir iş ve gerçekleşmesi hayli zor idi. Ancak bu gönül açıcı tedbir, padişahın buyurması ile herkese sevimli ve kolay göründü. Mertlik gayreti ile Beşiktaş dedikleri yerden Kasımpaşa deresine doğru, dağ parçası gibi gemilerin altına yağ ile terbiye olunmuş kütükler döşeyip bir rivayette yelkenler açarak, yürüttüler ve Haliç'e indirdiler. Böylece geniş şehri düşmanın gözünde dar düşürdüler. [3]

  Gemilerin Haliç'e indirilmesi ile Bizanslılar dehşete kapıldı. 23 Nisan Pazartesi günü Kumbarahane ile Defterdar arasında Haliç üzerinde bir köprü kuruldu. Binden fazla fıçı ve sandalın demir çengellerle birleştirilmesi ve üzerlerine tahta döşenmesiyle geniş bir köprü elde edildi. Buradan asker ve top nakliyatı yapıldı. 3 Mayıs günü Bizanslılar Haliç suruna yerleştirdikleri toplarla Osmanlı donanmasını ateş altına aldılar ve bir gemiyi batırdılar. Buna karşılık Türkler, Kasımpaşa tepesine koydukları üç büyük top ile Bizans topçularının bulunduğu surları devamlı olarak top atışına tuttular ve faaliyetlerine mani oldular. [4]

  Gezgin Bertrandon de la Brocquiere tarafından çizilen 1455 tarihli gravürde hadiseyi görebiliyoruz.

  [1] Nicolae Jorga, Osmanlı İmparatorluğı Tarihi II, s.38-39
  [2] Dukas, s.166; Babinger, Fatih Sultan Mehmed ve Zamanı, s.91; Barbaro, Konstantiniyye Muhasarası Ruznamesi, s.39; İbn-Kemal, VII.Defter, s.52; Celalzâde, s.345; Tursun Bey, s.52
  [3] Solakzâde, c.I, s. 266-267
  [4] Ahmet Şimşirgil, Kayı II, s.134

  [​IMG]
   
  CenX bunu beğendi.
 2. CenX

  CenX Üye

  Katılım:
  30 Mart 2014
  Mesajlar:
  87
  Beğenileri:
  101
  Ödül Puanları:
  630
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  82 ÇTL
  Tam bir satranc oyunu ve dahice bir plan. Bir liderin bir yola bas koymasinin ornegi, o yuzden hala sevilen, anilan bir adam. Fatih'in hocasi ile iletisimi de bizim hocalar tarafinda surekli orneklendiriliyor.
   
Benzer Konular
 1. by_nightjudge
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  514
 2. CiMCiMe
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  431
 3. e-PaCk
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  907
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  673
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  679
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş