Genel Kurmay'da ilk devir teslim-12 Ocak 1944

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
1944 - Genel Kurmay'da ilk devir teslim; Mareşal Fevzi Çakmak yaş haddinden emekliye ayrıldı, yerine Kazım Orbay atandı.

Genelkurmay : silahlı kuvvetlere komuta etmek için kurulan en üst düzey kuruluştur.

Genelkurmay, orduda politikaları oluşturup yayması, emirleri aktarması ve çalışmalara nezaret etmesiyle, tümen ve daha üst düzey askerî birimlerin komutanlarına yardım eden bir grup subaydan oluşur.Normalde yönetim, istihbarat, harekât, eğitim, lojistik ve diğer şubeler ile fonksiyonel çizgisinde organize edilir.



Mustafa Fevzi Çakmak
(d. 12 Ocak 1876 İstanbul – ö. 10 Nisan 1950 İstanbul
Lakapları: Müşir, (Mareşal), Osmanlı paşası ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci ve son mareşalidir. Türkiye'nin İsmet Paşa'dan sonraki ikinci Başbakanı, ilk Milli Savunma Bakanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Cumhuriyet dönemindeki ilk Genelkurmay Başkanı'dır.







Mehmet Kâzım Orbay
(d. 11 Mart 1886, İzmir – ö. 3 Haziran 1964)
Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. Genelkurmay Başkanı'dır.
1904 yılında Topçu Teğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdikten sonra, aynı yıl girdiği Harp Akademisi'ni 1907 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1922 yılına kadar çeşitli birlik ve karargâh görevlerinde bulundu.
1922 yılında Tümgeneral (Mirliva), 1926 yılında Korgeneral ve 1935 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tümgeneral rütbesi ile 3. Kafkas Tümeni Komutanlığı ve Genelkurmay 2. Başkanlığı, Korgeneral Rütbesi ile aynı göreve devam ederek bilahare Afganistan Askeri Heyet Reisliği ve 4. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 30 Temmuz 1930 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı'na, 24 Ağustos 1935 tarihinde, 3. Ordu Müfettişliğine atandı. 30 Ağustos 1935'te Orgeneral oldu ve 15 Şubat 1943'te Yüksek Askerî Şura Üyeliği ve Genelkurmay 2. Başkanlığı görevlerinde bulundu. 12 Ocak 1944 tarihinden 23 Temmuz 1946 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı yaptı. 1946'da istifa etti ancak askeri görevlere devam etti. Yüksek Askeri Şura Üyeliği görevinden, 6 Temmuz 1950 tarihinde emekli oldu.
 

Benzer konular

Top