1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Gerçek sebebi tam olarak bilinmeyen hastalık!

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve BeReNN tarafından 30 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. BeReNN
    Uykumvar

BeReNN Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları:
    5.330
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Banka:
    289 ÇTL
    Doğumsal anomali sınıfına giriyor. Aileler ise "Benim çocuğumun zekâsında gerilik mi var?" diye korkuyor...

Anne ve babaların belki de en büyük korkularından biri de doğan bebeklerinde doğumsal bir anomalinin olması. Bunlardan biri de dudak ve damak yarıkları. Bu tür çocuklarda, doğdukları günden itibaren hep ya zekâ geriliği olduğundan şüpheleniliyor ya da "Bu da böyle doğdu, kaderdir" deniliyor. Halbuki bu tür durumlarda çocukların zekâ açısından diğer çocuklara göre farkı yok. Bu hastalık halk arasında "Kurt ağzı" veya "Tavşan dudağı" olarak biliniyor...

İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Implantoloji Ve Modern Diş Hekimliği Kongresi'nde Fransa Toulouse Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Jacques Saboye ile çocuklarda dudak ve damak yarıklarını, tedavi yöntemlerini konuştuk

NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Dudak ve damak yarıkları neden kaynaklanıyor?
    Birçok sebebi var. Biraz genetik, biraz biraz çevresel. Ebeveynlerin içtiği alkol, sigaraya da bağlı olabiliyor. Vitamin eksikliğine, folik asit eksikliğine de bağlı olabilir. Gerçek sebebi tam bilinmiyor.

Yüzde kaç görülüyor?

Avrupa'da 700'de bir oluyor.

Anne karnında tespit ediliyor mu
    ?
    22 haftalıkken anne karnında tespit edebiliyoruz.

2. MeRciMeK
    Masum

MeRciMeK V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    1.871
    Ödül Puanları:
    7.230
    Banka:
    427 ÇTL
    Dün okumuştum, içmeeler o zıkkımı olmaz..

Sayfayı Paylaş