Gerekirciliğin Evrenselliği

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
GEREKİRCİLİĞİN EVRENSELLİĞİ

Klasik gerekirciliğin tam anlamıyla kurtulamadığı bu buhrandan, yeni bir gerekircilik ortaya çıktı. Bu yeni gerekircilik, tıpkı evrim gibi. kimi zaman teori, kimi zaman da fenomen havasına bürünmektedir. Bir bilgi teorisi ilkesi olması bakımından, bu yeni gerekircilik, olayların işleyişini, ancak gözlemden sonra ve deneyime göre düzenlemekte ve süreç olması bakımından da olayların art arda gelişini tespit etmektedir.

Bu davranış, biyoloji bilgininin, bir bitki türünü, zaman boyutu boyunca bu türün sonsuz çeşitlenmelerini bir diyagram üzerinde izlemeye çalışarak tespit etmek istemesine benzer. Her çeşit anlama ve kavrama, tabiatın içinde gözlenen olguların birbirinden çıkışı ilkesine dayanır. Ama, karşılıklı etkilerin sürecini evren çapında izleyebilme güçlüğü, insanoğlunu, ilinti sistemleri kurmak zorunda bırakır. Böylece, gerekircilik, önceden görme hayalini de içinde taşıyan bir deneyime katılır.

Ne var ki, her Önceden görme, hafızayı şart koşar; geçmişin deneyleriyle ve şimdi'nin canlı etkisiyle yüklü olan hafıza, insanoğlunu, bütün tehlikelerini göze aldığı bir geleceğe bağımlı kılabilecek güçtedir.
 

Benzer konular

Top