1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Geri Kalmış ülkeler açısından NÜKLEER ENERJİ !!!

Konusu 'Gerekli Bilgiler' forumundadır ve dderya tarafından 18 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.188
  Beğenileri:
  7.990
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  132 ÇTL
  Özellikle son zamanlarda gündemde olan nükleer santral reklamları, insanların bu konuda kandırılmaya çalışılmaları son derece rahatsız edici; nükleer enerji konusunda küçük büyük herkesin bilinçlendirilmesi gerekiyor...
  Türkiye'de de kouşulduğuna göre, bunu diğer durumlarla da birleştirdiğimiz zaman
  bence artık fazlasıyla geri kalmış bir ülke olduğumuz açık bir gerçek..

  Gerikalmış Ülkeler Açısından

  Gerikalmış ülkeler de bu konuya oldukça hevesliydi. Atom Bombası'nın patlatılmasından itibaren yirmi sene, otuz sene geçmiş olmasına, bu arada başta ABD ve Sovyetler Birliği'nin, ikincil olarak da Fransa, İngiltere ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin aşamasına tırmanmış olmalarına rağmen, gerikalmış ülkelerin içinden, onca yoklukta bir avuç plütonyum için "maddi-manevi ulusal seferberlik" ilan edenleri çıkması çok şaşırtıcıdır.

  Süper ülkeler, geri kalmış ülkelerin liderlerinin egosunun nasıl okşanıp yönlendirileceği, keskin pskoloji haritalarıyla, şaşılacak ölçüde belirlenmiştir. Birine gidilip satış yapılacak, ve tatlı kârlar gerikalmışların acıları pahasına cebe indirilecek, bunlarsa adeta ilikleri çekilerek söğüşlenecekler. Örnek vermek gerekirse, Güneydoğu komşumuz Irak'ta Saddam Hüseyin, bombaya çok hevesliydi. Batı'dan bir araştırma reaktörü satın aldı, Saddam'ın satış karşılığı parasını aldılar. Bir süre sonra ise bu reaktörü, İsrail'e vurdurdular (1991) . Ayrıca gerikalmış ülkelere, nükleer araştırma reaktörleri gibi "zararsız küçük oyuncaklar" için bir defa satış yapabilmek üzere vize veriyor ve onların bu açıdan gönüllerini hoşnut tutuyorlardı. Ama büyüklerin yanında küçüklerin "bomba" adlı büyük oyuncağa sahip olmalarına (Hindistan ve Pakistan'ın hesap dışı yaramazlıkları olsa da) asla izin verilemezdi, verilmiyor da.

  Küçükler, büyükler tarafından hizaya getirilmek istenecek ve "Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nı "imzalamaya mecbur edileceklerdi. Çoğu ülke de, Türkiye'nin de aralarında olduğu gibi, buna memnuniyetle rıza gösterecekti.

  Önce şunu belirtmek gerekir, nükleer santral kurarak, nükleer teknoloji geliştiriliyor olmayacağı gibi, nükleer bomba da yapılmaz. Yani nükleer bomba yapmak için nükleer santral kurmak gerekmez. Bomba malzemesini bir şekilde ele geçirmek yeterlidir. Tek başına nükleer bombayı yapmak da marifet değildir. "Aç kalmak pahasına" nükleer bomba yapabilirsiniz, ama bunu doğal bir sanayi sürecinin ürünü olarak değil de, geri kalmış ülkenizde oluşturduğunuz bir "teknik gelişme vahasında" gerçekleştiriyorsanız, ülke geneline hiç bir katkı sağlıyor değilsinizdir. Bombadan önce fakir bir ülkesinizdir, bombayı yapmış olarak ise "bombalı fakir bir ülkesinizdir". Pakistan ne yazık ki buna bir örnek. Kıyamet kadar nükleer silahı olan, ancak nükleer santrallerini Batı'dan almaya yönelen Çin Halk Cumhuriyeti de bir örnek.

  • ÇETİNER,M.A. ve SUNAL,S.; “DÜNYADA NÜKLEER ENERJİ KULLANIMI VE YENİ YAKLAŞIMLAR”, Eylül 2008.
   
  KıRMıZı bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş