Geven Otu Faydaları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Geven Otu Faydaları

Tanımı
Sert ve lifli bir kökü, birkaç tane dc dalı olan bu çokyıllık bitki, 30 santimetreye kadar uzar. Pürüzlü kahverengimsi san kabuğu, kırışık ya da oluklu; çiçekleri, sarımsı beyazdır. Yaprakları 12 ya da 18 çift yaprakçığa ayrılmıştır.

Yetiştiği Yer
Anavatanı Kuzey Çin'dir. Asya'nın diğer bölgelerinde de yetişir. Bol güneş alan, kumlu, iyi süzülmüş toprakta büyük bir keyifle büyür.

Geleneksel Kullanımı
GeVenifl Çin'deki yöresel adı huang ki'dir; “huang”, sarı anlamına gelir; hem bitkinin içindeki sarı renge hem dc Çinlilere göre yaşam veren toprağın rengine atıfta bulunur. Saygıdeğer anlamına gelen “ki” ise Çin tıbbındaki üstün konumuna gönderme yapmaktadır. Farklı tonlamalarla ifade edildiğinde, ki ayrıca, yaşam gücü, beslenme ve tensel zevklere olan bağımlılık anlamına da gelir.

Tıbbi Kullanımı
Bu geven türü 2000 yıldan uzun süre geleneksel Çin tıbbında idrar söktürücü ve bağışıklık sistemi uyaranı olarak kullanılmıştır. Diyabet ve nefrit tedavisinde kullanımı yaygındır. Birleşik Devletler'de kanser kemoterapisi sonrasında bağışıklık sisteminin işlevlerini güçlendirmede kullanılır. Araştırmalar bu geven türünün ilikte bakteri ve virüsleri yok eden fagosit olarak adlandırılan hücrelerin üretilmesini teşvik ettiğini göstermiştir. Bu eylemlerin sorumlusunun bitkideki etken maddeler olduğu düşünülmektedir: Bunlar, fagositlerin hareketlerini uyaran glikanlar, bağışıklık sistemi işlevlerini daha etkin hale getiren polisakaritler ve lenfositlerin büyümesini uyaran saponinlerdir. Bazıları, bitkinin, HIV enfeksiyonlarını tedavi etme potansiyeli barındırdığına inanmaktadır; bu konuda daha fazla araştırmaya gereksinim vardır.
 

Benzer konular

Top