Geveze Papağan

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,077
Şehir
TÜRKİYE
#1
GEVEZE PAPAĞAN

Sık ormanların boylu boyunca uzandığı, ırmaklarından baldan tatlı suların aktığı ve güneşin gökyüzünden hiç inmediği Toto Ülkesi barış sever ve mutlu olarak yaşayan binlerce sakiniyle bilinirmiş. Bu ülkenin sakinlerinin mutlu mesut bir yaşamları oldukları halde başlarından geçen maceraları sayesinde birbirlerine anlatacak onlarca hikayeleri olurmuş...

Bu cennet gibi diyarın minikleri arasında ise gevezeliği ile ün salmış bir papağan yaşarmış. Bu küçük papağan olmadık yerde olmadık sözler söylemesi ve sürekli konuşmasıyla tanınırmış. Öğretmeni ve arkadaşları arasında çok sevilmesine rağmen kendisinin patavatsızlıkları ve gevezelikleri Toto Ülkesi'nin bazı sakinlerini oldukça rahatsız etmekteymiş. Derslerinde bile sürekli olarak çenesi düşen küçük papağanı öğretmeni olan bilge baykuş özellikle bu gevezeliği konusunda uyarır ve bu yüzden bir gün başına büyük bir bela geleceğini söylermiş. Ama küçük papağan geveze olduğu kadar da umursamazmış...

Geveze papağan ve arkadaşları bir gün öğretmenleri eşliğinde ormana piknik yapmaya gitmişler. Ormanın güzellikleri kadar tehlikelerinin de varlığından haberdar olan Bilge Baykuş öğrencilerini ve özellikle de Geveze Papağanı ormanın belirli bölgelerinde sessiz olmaları ve kendi aralarında konuşmamaları konusunda uyarmış. Bilge Baykuş öğrencileriyle birlikte piknik alanına yaklaştıkları anda tüm sınıfını sessiz olması konusunda uyarmış.

Bizim Geveze Papağan ise her zaman yaptığı gibi öğretmeninin sözünü dinlemeyerek hararetli bir şekilde arkadaşlarına birşeyler anlatmaya devam etmiş. Geveze Papağan kendisini bu konuşmaya o kadar kaptırmış ki arkasından gelen kurdun kendisine sinsice yaklaştığını fark edememiş bile. Bilge Baykuş ve öğrencilerinin kaçmaktan başka yapabilecekleri hiçbir şey yokmuş. Geveze Papağan ise başının ne kadar büyük bir dertte olduğunu ancak kurt tarafından yakalandığı anda fark edebilmiş...

Geveze Papağan kurt tarafından yakalanıp götürülürken aniden aklına bir fikir gelmiş. Papağan yol boyunca konuşarak kurdun canını bağışlaması ve kendisini yememesi için dil dökmüş. Ama aç kurdun o an için aklında kendi karnını doyurmaktan başka bir düşüncesi yokmuş ve papağana kulak asmadan inine doğru yol almaya devam etmiş.

Bilge Baykuş ve öğrencileri ormanda kendi canlarını kurtarmak için koştururlarken o sırada ormanın iyi kalpli bekçisiyle karşılaşmışlar. Orman Korucusu koşmaktan nefes nefese kalmış Bilge Baykuş ve öğrencilerine neden kaçtıklarını sormuş. Bilge Baykuş da Korucu'ya başlarından geçen olayları ve kurdun papağını nasıl yakaladığını bir bir anlatmış.

İyi yürekli Korucu bütün bu olan bitenleri Bilge Baykuş'tan dinledikten sonra hiç vakit kaybetmeden yanına cesur ve sadık köpeğini de alarak kurdunun inine doğru yol almış. Ormanı avucunun içi gibi bilen Korucu için kurdun inini bulmak hiç de zor olmamış. Korucu ve sadık köpeği kurdun inine daldıkları anda Geveze Papağan'ı neredeyse kurdun midesine inecek durumda bulmuşlar. Yıllardır Toto Ülkesi'nin sakinlerini ormanın tehliklerine karşı koruyan Korucu ve sadık köpeği için bu aç kurdu durdurmak hiç de zor olmamış tabi.

Geveze Papağan, Korucu ve köpeği tarafından Bilge Baykuş ve arkadaşlarına teslim edildiğinde bile halen korkudan tir tir titremekteymiş. Korkudan dili tutulan Geveze Papağan kendine geldiği zaman başına gelen bu korkunç olaydan bir ders çıkarmasını bilmiş. Küçük afacan yerli yersiz konuşmasının ve büyüklerinin sözünü dinlememesinin ne kadar da yanlış olduğunu anlamış ve kendi kendine bir daha asla gereksiz yere gevezelik etmeyeceğine dair söz vermiş..
 

Benzer konular

Top