1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Gibson Les Paul

Konusu 'Müzik' forumundadır ve BeReNN tarafından 29 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. BeReNN
    Uykumvar

BeReNN Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları:
    5.330
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Banka:
    289 ÇTL

ibson Les Paul, 1950lerin başlarında üretilmeye başlanmış bir solid gövde elektro gitar modelidir. Les Paul orijinal olarak Ted McCarty tarafından tasarlanmış, onay görmüş ve Amerikalı caz/pop gitaristi Les Paul tarafından kullanılmıştır.
    Ortaya çıkışı
    Bu model Gibson gitar üreticisinin ve pop yıldızı, elektronik mucidi, başarılı caz gitaristi olan Les Paul'un tasarım işbirliğiyle ortaya çıkmıştır. 1950 yılında, Fender Telecaster'ın müzik piyasasına takdim edilmesinden sonra, elektro gitarlar bir moda ikonu haline gelmiştir. Bu duruma reaksiyon olarak, Gibson Gitar başkanı Ted McCarty, Les Paul'a şirketinde danışman olarak yer vermiş ve 1951 yılında yapılan tasarım işbirliğiyle Gibson Les Paul'un üretimine başlanmıştır.

Bir süre üretimi durdurulmuş , fakat birçok ünlü sanatçının bu gitarı tercih etmesiyle tekrar üretimine devam edilmiştir.
    Özellikleri

Üretim periyodu: 1952 - 1960 , 1968 - günümüze kadar gelen üretim
    Gövde tipi: Solid
    Neck bağlantısı: Set
    Boyutu: 24.75"
    Gövde malzemesi: Maun, Akçaağaç

Neck malzemesi: Maun
    Klavye malzemesi: Abanoz, Gülağacı
    Köprü: Tune-o-matic
    Manyetikler: 2 adet Burst Bucker Pro Humbucker (İlk yıllarda P-90 single coil kullanılırdı)
    Üretim renkleri (Genellikle kullanılan ahşabın doğal rengi kısmen/tamamen korunur)

Heritage Cherry Sunburst, Honey Burst, Vintage Sunburst, Ebony, Wine Red

Sayfayı Paylaş