Gıda boyaları çocuklar için tehlikeli

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
Gıda boyaları çocuklar için tehlikeli

İngiliz Gıda Standartları Enstitüsü'nün yayınladığı bir araştırmanın sonuçları sadece anne ve babalar için değil hepimiz için ürkütücü.
Daha önce de gıda boyalarının çocuklarda davranışı etkilediğini iddia eden araştırma sonuçları vardı ama, bunların çocuklarda öğrenme güçlüğüne de yol açtığına dair kesin bir kanıt yoktu. E102 diye bilinen (tartrazine ) maddenin kaşınma ve kurdeşen benzeri döküntüler yaptığı biliniyordu. Birçok ülke, kuşkulu bulduğu bu maddeyi zaten izlemeye almış, E102'yi etikete yazma mecburiyeti koymuştu. Amaç E102'ye duyarlı olanları uyarmaktı.

BU ALTILIYA DİKKAT EDİN!
İngiliz bilim adamları bu son araştırmanın sonuçlarına bakarak besinlerin içine konan, E102, E104, E110, E122, E124, E129 gibi renk verici katkı maddelerinin yasaklanmasını öneriyorlar. Özellikle E110 ve E102'nin davranış bozukluğu yanında, zeka gelişimini de engelleyebileceği endişesini taşıyorlar.

Gıda katkılarının birçok çeşidi var. Bu katkılar besinlere tatlandırıcı (aspartam), koruyucu (benzoatlar), renk verici (E102), ya da lezzet artırıcı (MSG) amaçla ekleniyor. MSG'nin bazı insanlarda aşırı duyarlılığa yol açabileceği biliniyor. Şeker yerine kullanılan aspartamın göz kapakları dudaklar el ve ayaklarda şişmeye neden olabileceği, koruyucu olarak eklenen benzoatların ciddi alerjik durumlarını tetikleyebileceğini gösteren gözlemler var. Besinlere renk vermek amacıyla eklenen maddeler içinde ise en sık alerjik reaksiyon yapan boya E102 gibi görünüyor. E102 duyarlı kişilerde astım ve kurdeşen ataklarına neden olabiliyor. Bu konuda bilinenler, bilinmeyenlerden çok az. Daha etraflı çalışmalar gerekiyor. Prensip olarak çocuklarınıza renkli yapay maddelerin eklendiği, içerdiği besinleri yedirmemeye çalışın. Onları özellikle şekerlemeler ve benzeri renkli yiyeceklerden uzak tutun.
 

Benzer konular

Top