1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Giyim Tarzları ve Moda Akımları Nelerdir?

Konusu 'Moda' forumundadır ve cemree tarafından 15 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. cemree

  cemree =)=) V.I.P

  Katılım:
  16 Şubat 2011
  Mesajlar:
  11.923
  Beğenileri:
  3.760
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  1.801 ÇTL
  Giyim ve moda sektöründe birçok farklı giyim stilleri bulunmakta. Asırlardır insanlar belli stillerde giyindiler ve önce elit kesimde ve yöneticilerde başlayan belli giyim tarzları zamanla diğer insanlarda benimsemeye ve takip etmeye başladı.


  [​IMG]


  20. yüzyıldan sonra da giyim ve moda hızla değişmeye ve gelişmeye başladı. Birçok moda akımı yaratıldı ve insanlar hangi tarzı sevdilerse onu takip etmeye başladı. İşte son yüzyıllarda ve özellikle 1900 yılından sonra gelişen giyim stilleri ve isimleri aşağıda birçok maddede belirtilmiştir. Yazı hakkında detaylı bilgi için linki tıklayıp bahsedilen giyim tarzları ya da moda akımları ile ilgili ayrıntılı bilgi öğrenebilirsiniz.

  Retro giyim tarzı : Geçmişte oldukça moda olan parçaların yeniden moda olmasıdır.
  Sofistike giyim tarzı: Farklı alanlarda anlamı değişen bu sözcük moda terimi olarak ise şık, seçkin, farklı gibi anlamlarda kullanılmakta ve “ince bir zevki” yansıtmaktadır.
  Vintage giyim tarzı: Belli bir döneme ve belli bir tasarımcıya ait olan, üretildiği dönemin belirgin izlerini taşıyan, ikonlaşmış kıyafet ve tasarımlara denir.
  Avantgart giyim tarzı: Pratik ve günlük yaşamda giyilebilir olmayan ancak sıra dışı malzemelerden farklı, yaratıcı ve sanatsal kıyafetler olarak hazırlanan ürünleri temsil eder.
  Bohem giyim tarzı: Bu akımın asıl çıkış noktası giyim için harcayacak çok parası olmayan, güzel görünmekten ziyade rahatlığa önem veren kişilerdi. Salaş ve derbeder bir tarz olarak ortaya çıkmıştır.
  Western (kovboy) giyim tarzı: Otantik bir tarzdır ve eski batının giyim şeklidir. Yani western filmlerinde gördüğümüz giyim tarzıdır.
  Eklektik giyim tarzı: Farklı tarzlardan zıt parçaların ve birbirine uyumu olmayan modellerin ve renklerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan karma moda tarzına denir.
  Bohem giyim tarzı: Derbeder, yarının düşünmeden yaşayan, tasasız bir yaşam şeklini benimseyen kimse ya da toplulukların rahat ve salaş giyim şeklidir.
  Fütüristik giyim tarzı: Türkçe karşılığı “uzgörü” olan Fütürizm, İngilizcedeki “future” (gelecek) sözcüğünden türemiş bir düşünce akımının modaya yansımasıdır.
  Holografik giyim tarzı: Cdlerin üzerinde gördüğümüz yanar döner ışık oyunlarının moda sektörüne sıçramasıyla holografik moda isminde yeni bir moda akımı doğmuş oldu.
  Punk giyim tarzı: Asi bir duruşu simgeleyen punk giyim tarzı 1970’li yıllarda İngiltere’de müzik grubu “Sex Pistols” ile ortaya çıkmıştır.
  Grunge giyim tarzı: Rahat ve umursamaz bir tarzı da ifade eden grunge giyim tarzıoduncu gömleği ile kendini belli eder diyebiliriz.
  Gotik giyim tarzı: Orta çağın karanlık, gizemli, egzotik ve karmaşık yönlerinin ön plana çıktığı bir moda akımı olan “gotik moda” punk akımının hafiflediği 70 ve 80’li yıllarda popüler olmuştur.
  Maskülen giyim tarzı: Son zamanlarda sık sık duyduğumuz maskülen tarz, erkek kıyafetlerinin kadınsı çizgiler kazandırılarak elde edilmiş bir tarzdır.
  Androjen giyim tarzı: Kadınların erkek kıyafetleri içine girmesidir.
  Hippi giyim tarzı: Hippi modası “çiçek çocuklar” olarak bildiğimiz 60lı yılların gençleri tarafından yaratılan bir moda akımıdır.
  Hip-hop giyim tarzı: Hiphop Giyim Modası New York, Los Anglese, Chicago, San Fransisco, Detroit gibi Afrika-Amerika gençliğinin ağırlıklı bulunduğu bölgelerde ortaya çıkan bir moda akımıdır.

  [​IMG]

  • Latin giyim tarzı
  • Askeri giyim tarzı
  • Minimalist giyim tarzı
  • Maximalist giyim tarzı
  • Kolej/preppy giyim tarzı
  • Romantik giyim tarzı
  • Spor giyim tarzı
  • Geleneksel giyim tarzı
  • Tribal giyim tarzı
  • Urban giyim tarzı
  • Feminen giyim tarzı
  • Monokrom giyim tarzı
  • Klasik giyim tarzı
  • Edgy/sinirli-huysuz giyim tarzı
  • Glamorous/göz alıcı giyim tarzı
  • Modest/mütevazi giyim tarzı
  • Casual/günlük giyim tarzı
   
  Son düzenleme: 15 Ağustos 2014
  dderya bunu beğendi.
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  3.493
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  9.174
 3. dderya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  597
 4. dderya
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  1.969
 5. cemree
  Mesaj:
  9
  Görüntüleme:
  1.145
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş