Göbek Eritmenin Yolları..

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
İşe az yemekten başlayın
• Akşam yemeklerini bol mineral alabileceğiniz sebze ağırlıklı mönülerle oluşturun. Böylelikle vücudunuz depoladığınız yağları yakmaya başlar.
• Sık sık küçük öğünler yiyin. Şekeri mümkün olduğunca kesin. Vücudunuzun şeker ihtiyacını meyvelerle karşılayın.
• Ancak meyveyi mutlaka bir proteinle birlikte alın ki hemen kana karışıp daha sonra da yağa çevrilmesin!
Egzersizleri ihmal etmeyin
• Egzersizlerinizi sabah kahvaltısından önce yaparsanız gece boyu harcayamadığınız enerji açığını kapatacak ve depolandığınız yağı eriteceksiniz.
• Akşam yemeği sonrası yapacağınız egzersiz ise bütün gün boyunca biriktirdiğiniz şekeri eritecek. Hatta uyuduğunuz sırada da vücuttaki yağ depolarından yakmaya başlayacak.
İp atlayın
• Bacaklar, kasların en çok biriktiği yerdir. Onları güçlendirmek, kalorileri daha iyi yakabilmek ve metabolizmayı hızlandırmak anlamına gelecektir.
• Kalça kaslarınızı güçlendirecek egzersiz yapmak da yararınıza. Hiçbir şey yapamıyorsanız, günde en az 15 dakika ip atlayın. Böylelikle 100 kaloriden fazlasını harcayacaksınız!
• Tüm bunları kendinizi sıkmadan yapın. Unutmayın uzmanlar haftada bir kilo ve 6 haftada bir beden incelmenin ideal olduğunu söylüyor.
Kaba tuzla banyo
• Kaba tuz terletir ve vücuttaki fazla suyun vücut dışına atılmasına, derinin metabolizmasının hızlanmasına yardımcı olur.
• Süpermarketten veya bakkaldan birkaç torba kaba tuz alıp, banyodan önce bir bardak kaba tuzu biraz sıcak suyla karıştırarak, karnınızın üstüne sürün. 10 dakika ellerinizle masaj yapın. Daha sonra sıcak suyla durulayıp banyonuzu yapın.
Ev işleri
• Yerleri temizlerken elektrikli süpürge yerine bez veya normal süpürgeyi tercih edin. Hava sıcaklığının arttığı öğle saatlerinde çamaşır yıkamayı ve ütü yapın.
• Acıktığınızda, kendinize bir diet yemek hazırlayın. "Aşçı" genellikle kendi pişirdiği yemekleri yemeyi sevmez, böylece az yemek yemiş olacaksınız.
Masaj
• Masaj, karın bölgesini eritmek için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Masaj kremiyle karnınızı ovalayın. Bu uygulama, karın bölgesindeki yağın giderilmesi için etkilidir.
• Masaj, derinin ısısını yükselterek enerji tüketimini artırmanın yanı sıra bağırsakların hareketlerini de hızlandırır. Kan dolaşımını hızlandıran masaj fazla suyun da vücuttan atılmasına yardımcı olur. Her gün bir masaj yapmayı ihmal etmeyin.
Diyet
Normal öğünden önce biraz atıştırın. Bu uygulama iştahınızı kapatarak normal öğünde daha az yemek yemenizi sağlar. Ayrıca her gün 15-20 mililitre sirke içerseniz, bir ay içinde sevindirici bir sonuç görebilirsiniz.
Beyni çalıştırma
• Eski Sovyetler Birliği'nden bir fizyolog, beyin ne kadar çok çalışıyorsa, vücudun o kadar çok enerji tükettiğini öne sürdü.
• Bu teoriye dayanarak, beyni çalıştırma yoluyla zayıflama yöntemi ortaya çıktı. Bu yöntemde, şişman insanlara kitap okumak, resim yapmak, yazı yazmak, matematik soruları çözmek ve teknik beceri öğrenmek gibi çalışmalar yapmaları öneriliyor.
Otomobil kullanırken de göbek eritebilirsiniz
• Herkes otururken, otomobil kullanırken karın kaslarını sıkılı tutup bırakabilir... Sıkmak, beklemek ve gevşemek önemli.
• Oturduğunuz yerden çapraz karın kaslarını çalıştırmak adına çapraz yönde sağ elinizi sol dizinizi geçecek yönde çevirerek ve sonra aksi yönde tekrarlayarak kasları sıkıp bırakarak çalıştırabilirsiniz.
• Üst karın kaslarını otururken çalıştırmak zordur, otururken en fazla yapabileceğiniz boynunuzu iyice öne doğru eğip çenenizi göğsünüze yaslayıp bir miktar çalıştırmaktır. Karın kasları gerçekten çok önemlidir; insanın duruşunu, bel sağlığını ve bütün olarak da omurga sağlığını etkiler.
• O nedenle mutlaka gerekli özen gösterilmelidir. Oturduğunuz yerde bu egzersizleri yapmayı bir alışkanlık haline getirin. Böylece 'spora zamanım yok' diye bahaneniz de kalmaz.
Göbek eritmek için soya sütü
• Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyenlere müjde. Amerikalı bilim adamları her gün düzenli olarak soya sütü içeren içeçekler tüketmenin, göbek bölgesindeki yağlanmayı ortadan kaldırdığını ortaya çıkardı.
• Alabama Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, soya sütü fazla şekerin yağa dönüşmesini engelleyerek günlük olarak alındığında karın bölgesindeki yağların erimesini sağlıyor.
• Araştırmayı yürüten uzmanlardan Dr. Daniel Christie, soya sütlü içeceklerin karın bölgesindeki yağları engellemesine bağlı olarak kadınların kalp ve diyabet gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de azalttığını belirtti.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#2
GÖBEK ERİTMENİN SIRRI

Göbeğiniz oturduğunuzda akordeon misali kat kat katlanıyorsa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, ondan kurtulmak için diyet ya da egzersiz tek başlarına yeterli olmayacaktır.


İşte göbek eritmenin sırları...

İnce bir vücuda sahip olduğu halde göbeğinden yakınanlara veya ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar göbeklerini bir türlü eritemeyenlere sıkça rastlarsınız. Hatta bazıları, televizyonlarda reklamı yapılan ilginç görünümlü karın çalıştıran aletlerden satın bile almıştır, ama tabii bunların istenilen randımanı veremediklerini anlamaları da uzun sürmez.

Aslında 'göbek problemi', kulaktan dolma diyet ve egzersiz yöntemleriyle çözümlenemeyecek kadar önemli bir sorun. Bu konuda uzman önerileri doğrultusunda hareket etmek ve sabır göstermek, 'sıkı ve düz bir karna sahip olmanın' anahtarı.

İstenilen ölçülerde, düzgün ve orantılı bir vücuda sahip olmak ve göbeğinizden kurtulmak için şunlara dikkat etmeniz gerekiyor:

Beslenme Düz bir karın istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta 'beslenme' konusudur. Yağlardan kurtulmak için öncelikle kan şekeri seviyesini kontrol altına almanız gerekiyor. Bu da en iyi günde 4-6 öğünle sağlanır. Tabii 6 öğün deyince aklınıza, masalar dolusu yemek gelmesin. Bir öğün, sebzeli bir omlet de olabilir, meyve doğradığınız bir mısır gevreği de, ya da yarım fincan pilavla bir parça tavuk ve bolca salata veya bir elma. Temel olarak üç ana ve üç ara öğün tüketebilirsiniz. Burada amaç, az ama sık yemektir. Böylece ihtiyacınız kadar protein ve karbonhidrat ve az miktarda da yağ tüketmiş olursunuz.

Oranlar

Alınan kalorilerin yüzde 80'inin karbonhidratlardan gelmesi halinde, sıkı ve düz bir karna sahip olmak pek mümkün olmuyor. Oranlar değişebilir, ama kalorilerin yüzde 55'inden fazlasının karbonhidrattan alınması, vücuttaki yağdan kurtulmada pek yardımcı olmaz. Vücut tolere edebiliyorsa, az miktarda karbonhidrat alarak diyet yapılabilir. Önemli olan, yüzde 55 sınırını aşmamaktır.

Zamanlama

Bünyeye giren yağ miktarı azaldıkça, vücut bir tür alarma geçerek, alınan yağı depolamaya çalışır. Bu nedenle gün içinde her 2-3 saatte bir, bir şeyler yenilmesi öneriliyor. Bu, vücuttaki yağı yakmaya yardımcı olur.


Kalori

Yukarıda belirtilenlerin hepsini uyguladığı halde, yine de düz bir karna sahip olamayanlar, kilolarını sabit tutmak için günde kaç kalori alacaklarını öğrenmeleri gerekiyor. Bunu da biraz uğraşıp deneme yoluyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca, tükettiğiniz toplam kaloriyi, kaç gram protein, karbonhidrat ve yağı tükettiğinizi de belirleyip yazmalısınız.

Kalori azaltma

Kiloyu sabit tutmak için alınması gereken günlük kalori miktarı bulunduktan sonra, alınan kalori miktarının 200 kalori kadar azaltılması gerekiyor. Hedef, yiyebildiğiniz kadar yiyip, yine de yağ yakmaya devam etmek ama bu arada da kas kaybına uğramamaktır. Olabildiğince az yemeyi hedeflerseniz, elde edeceğiniz tek şey metabolizmanızı yavaşlatmak ve kas dokusundan kaybetmek olacaktır. İlk hafta sonra verdiğiniz, kilodan çok, vücutta birikmiş su olacaktır. Esas ondan sonra kilo vermeye başlarsınız.

Tutarlılık

Haftanın 6 günü bu program uygulanıp, haftada bir gün istenilen bir besinden bir porsiyon tüketilebilir. Ancak burada önemli olan şey abartmamaktır. Çünkü abartmanız halinde kan şekeri seviyesi tekrar yükselebilir ki, bu da yağ yakmanızı durdurur.

Ağırlık çalışması

Haftada 2-3 kez yapılacak 35 dakikalık (bir saate de çıkılabilir) ağırlık çalışması, hem vücuttaki kas kütlesini, hem de metabolizma hızını arttırır; çünkü kas, yağdan daha çok kalori yakar. Bu şekilde günde fazladan 30 ila 50 kalori yakabilirsiniz. Ağırlık çalışmasına karın egzersizlerini de dahil etmelisiniz. Böylece bir yandan vücudunuzdaki yağ miktarını azaltırken, diğer yandan da karnınızı sıkılaştırmış olursunuz.

Kardiyovasküler egzersizler:

Haftada 3 ila 5 gün, 30-40 dakikalık orta yoğunlukta kardiyo egzersizleri (yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet vs) yapılması da önerilenler arasında. Başlangıç seviyesindekiler, egzersizin yoğunluğunu kademeli olarak arttırmalılar. Eğer zaten belli bir seviyedeyseniz, haftanın iki günü daha yoğun program uygulayabilirsiniz. Bunu düzenli uygular, yediklerinize dikkat eder ve bu rutini her 3-4 haftada bir değiştirirseniz, düz bir karna sahip olabilirsiniz.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#3
Göbek eritmek için ne yapmalıyım

Göbek eritmek için neler yapmalıyım? Bazı göbek eritme taktiklerini, önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Kilolarımız birçoğumuzun korkulu rüyasıdır. Fakat vücudumuzun bir bölgesi vardır ki o bölgede o kilo çok rahatsız edici bir görünümde olur. Evet vücudumuz o bölgesi göbeğimizdir.
Diyetlerin çoğunda bir zayıflama olduğu doğrudur , gerçektir. Fakat şöyle bir gerçek de vardır ki vücudun yağlı bölgeleri bu erimeden nasibini hiçbir zaman almazlar. Genelde vücudun zayıflayan yeri surat olmaktadır. Surat incelmektedir. Fakat Ender Saraç'ın bu diyetiyle göbeğinizden kurtulacak , sadece suratın zayıflaması derdinden kurtulacaksınız. Bu diyet ile sadece göbekte değil ayrıca bel bölgesinde de gözle görülür , ciddi bir incelme sağlayacaksınız.
Fakat şunu da belirtmeliyiz ki bu diyet tek başına yeterli değildir. Diyetin yanına ayrıca özel spor hareketleri ve bitkisel besinler de tüketmek gereklidir.
Bu 21 günlük diyet programı sonunda göbeğiniz ve belinizden kurtulacaksınız.
Egzersiz olarak sabah ve akşam olmak üzere ellişer şınav çekiyoruz. Bu hareketle karnımızdaki kaslar sıkılaşmaya başlayacaktır.
Bir diğer egzersiz ise sopayla yapılacaktır. Sopayı ensemize koyup iki elimizi yana götürerek hareket yapacağız. Bu hareketi 5 dakika yapmanız yeterli olacaktır. ( Yine sabah ve akşam olmak kaydıyla. )
Sabah kalktığımız gibi ballı limonlu bir su tüketeceğiz.
Sabah ballı limonumuzu içtikten sonra tempolu bir yürüyüş yapmalıyız.
Sabah kahvaltısında elma ve şeftali tüketeceğiz.
Ara öğünde az yağlı bir peynir tüketelim.
Akşam az yağlı ( zeytinyağlı ) hafif bir yemeğin yanında salata ve 1 dilim kepek ekmeği tüketelim.
Gece de bir bardak tarçınlı ve kalorisiz süt tüketelim.


Göbek eritmenin en etkili yolu

100 yaşını geçen herkesin hayat iksiri olarak söz ettiği yoğurt aynı zamanda müthiş bir diyet besin. Tek yapmanız gereken, günde üç bardak yoğurt yemek. Tabii kaymaksız olanını. Sizin verdiğiniz diyetlerde hep yoğurt ve peynir var. Bu besinler niye bu kadar önemli?
Süt, yoğurt, ayran ve peynir üç temel besini içeriyor. Karbonhidrat, protein ve yağ… Bu besinler ayrıca kalsiyum ve fosfor desteği sağlıyor. Kalsiyum özellikle biz kadınların kilo vermesinde çok büyük rol oynuyor. Son gittiğim Amerika'daki kongrede de kalsiyumun kilo vermedeki önemi ön plana çıktı.
Oysa genelde diyetisyenler kilo sorunu olanlara sütlü besinlerden uzak durmalarını salık veriyor…
Tennesee Üniversitesi'nde diyet uygulayan 34 kişi arasında 12 hafta süren bir araştırma yapılmış. Buna göre, yağsız yoğurt tüketenler, düşük kalsiyum diyeti uygulayanlara göre yüzde 22 oranında daha fazla kilo vermiş. Yine araştırmaya göre, bu kişilerin vücutlarındaki yağların yüzde 61, göbek bölgelerindeki yağların ise yüzde 81 oranında azaldığı saptanmış.
Kaslar da erimiyor!
Yani yağsız yoğurt yiyenlerin göbeği mi eriyor?
Evet. Bazı diyet programlarında kilo vermek isteyenlerde kas kaybı meydana gelebiliyor. Diyet sırasında yağsız yoğurt yiyenlerin ise vücutlarındaki kaslar da dengeleniyor.
Peki ne kadar yoğurt yemek gerekiyor?
Her akşam 200 gram yoğurt yeterli. Aslında sağlıklı bir kişinin bir günde alması gereken kalsiyum miktarını söylememiz doğru olur. Kalsiyumu daha çok yoğurttan, peynirden, sütten ve ayrandan alıyoruz. Günde 800 mg'dan fazla almamak gerekiyor.
Yani?
200 gram bir su bardağıdır. 4 su bardağı yoğurdu aşmamak lazım.
Peki bir günde nasıl bir besin dağılımıyla kalsiyum alımını önerirsiniz?
2 parça peynir (Zippo çakmak büyüklüğünde elbette), bir bardak süt, bir bardak da yoğurt yeter…
Peki hep light ürünler mi öneriyorsunuz?
Biliyorsunuz süt olsun, yoğurt olsun yağlı alındığında boşu boşuna kalori miktarınızı yükseltmiş oluyorsunuz. İlla da yağsız yemeniz gerekmiyor ama kaymaklı yoğurt önermiyoruz.
Diyelim ki kaymaklı yoğurt yiyorum. Vücuduma ne yapıyor?
Yağlı sütlü besinlerin içinde doymuş yağ dediğimiz hidrojene edilmiş yağlar var. Bunlar bizim kalp damar sağlığımız açısmdan faydalı değil.
Bana baktığınızda ne kadar kaymaklı yoğurt yediğimi anlıyor musunuz?
(Gülüyor) Tabii hastayla konuştukça anlıyoruz. Çünkü o çocukluğundan itibaren ne şekilde beslendiğini anlatıyor.
Bu diyette ne yememeliyiz?
Peki yağsız yoğurt göbeğimizi nasıl eritiyor?
İnsan vücudunda yağların en çok biriktiği iki nokta bel ve kalça… Hep dediğimiz gibi bir elma tipi, bir de armut tipi kadın var. Eğer elma tipiyseniz karın bölgenizde birikiyor yağlar. Armutsanız üst bacak bölgenizde ve basenlerinizde… Elma tip, kalp damar sağlığı açısından daha endişe uyandırıcı. Çünkü kalp damar sistemine daha yakın bir bölgede yağlanma sözkonusu. Diğeri ise daha çok ortopedik açıdan zararlı. Yani siz hareket yeteneğinizi kaybediyorsunuz. Ayaklara daha çok ağırlık biniyor. Eğer siz hastanıza doğru bir beslenme normu verirseniz, yağlar nereye yerleşmişse oradan kaybediliyor. Ve araştırmalar gösteriyor ki, yağsız yoğurt diyeti uygulayanların bel kısmı 2.5 santim inceliyor. Çünkü yeterli oranda kalsiyum tüketmek, vücuttaki yağların çözülmesini sağlayıp, yeni yağ birikmesini önlüyor. Aynı şekilde kemik yoğunluğu da normal seyrini koruyor.
Diyelim ki günde üç bardağa yakın yağsız yoğurt yedik. Ne kadar kalori almış oluyoruz?
Günde üç kez her seferinde bardağı tam doldurmadan yaklaşık 180 gram yağsız yoğurt tüketenler, üç bardak yağsız yoğurttan sadece 300 kalori alıyor.
Son bir soru daha… Diyet yaparken özellikle ne yememeliyiz ki yağlar erisin?
Kızartma ve şekerli besinler yememeliyiz.
Şeker yağa dönüşüyor mu?
Tabii. Insülini yanlış tetiklememek gerekiyor. Bu yüzden pasta, kek, çörek ve börekten kesinlikle uzak durmak gerek. Tabii salamuralardan, yani çok tuzlu gıdalardan da… Yine başta belirttiğimiz gibi doymuş yağdan zengin besinler de zararlı. Örneğin kaymaklı tatlılar, kaymaklı yoğurt gibi… Çay, kahve, gazoz ve kolalı içecekler vücuttaki değerli besin maddelerini, vitamin ve mineralleri söküp götürüyor. Çay ve kahve yemekten önce veya sonra içildiğinde yiyeceklerdeki demirin emilimini engelliyor. Kansızlığa yol açıyor. Kolalı içecekler de kan şekeri dengesini bozup kilo aldırıyor.
Kıvıra kıvıra zayıflayın!
Günlerdir ne yiyip ne yemeyeceğimizi konuştuk. Peki ya hareket?
Çok kolay. Belinizi inceltmek için, ellerinizi boyun hizzasında birleştirip vücudunuzu bir sağa bir sola çevirin. 20-30 kez yapabilirsiniz bu hareketi. Sokak yoğurtçuları gibi oklavayı omzunuza alarak da deneyebilirsiniz… Göbeğiniz içinse, yere yatıp dizlerinizi kırarak yarım mekik yapabilirsiniz. On taneyle başlayın, ilerleyen günlerde yavaş yavaş 20-30-40′a kadar çıkın. Bir de duvara sırtınızı dayayarak bir sağ, bir sol ayağınızı yere indirip kaldırabilirsiniz. Bu hareket de kalçayı eritir. Bölgesel kilo verebilmek için hareket şart. Aslında siz kafanıza koyduğunuz anda gidip inceltici kreminizi alıyorsunuz, diyetinize ve o bölgeyi çalıştıracak fiziksel aktiviteye başlıyorsunuz, eğer imkanınız varsa masaja başlıyorsunuz. Hepsini aynı anda yaptığınız zaman sonuç inanılmaz olur. Ama sadece diyet ve hareket de yeter.Karın düzleştirme hareketleri

Bel çevresini zayıflatmak yaş ilerledikçe zorlaşır. Genel olarak hiç kilo almasanız bile yağlar, vücudunuzun bu bölümünde birikir. Oturarak bu yağlardan kurtulamazsınız! Önereceğimiz 5 egzersiz bel çevresi ve gövdenizin zayıflaması sağlar. Sağlıklı beslenme ve 60 ila 90 dakika arasında yapılan egzersizin düz bir karın için en iyi yol olduğu biliniyor. Düzenli egzersiz yapamıyorsanız üzülmeyin, gün içinde kısa periyodlarda yapacağınız egzersizlerle de düz bir karına sahip olabilirsiniz.

Göbek düzleştirmek Düz bir karına sahip olmak için bunları yapmalısınız!
1- Yere yüz yukarı şekilde uzanın ve parmaklarınızı başınızın arkasında birleştirin. Dizinizi çenenize doğru getirmeye çalışın ve bu sırada omuzlarınızı, boynunuzun konumu aynı kalarak yerden yukarı doğru kaldırın. Sol bacağınızı düz tutarak yerden 45 derece açıyla kaldırın ve sağa doğru hafifçe dönmeye çalışın. Yatarak bisiklet kullanıyor gibi düşünebilirsiniz. pedal çeviriyor gibi 12-16 kez bacak değiştirerek uygulayın.
2- Sandalyenin üzerine çıkın ve sıkıca tutunun. Dizlerinizi sırayla kıvırarak çenenize doğru kaldırmaya çalışın, b u hareketi 12-16 kez tekrarlayın.
3- Yere yüz yukarı uzanın. Ellerinizi yanlara düz bir şekilde uzatın. Bacaklarınızın ikizini de 90 derece açıyla yukarı doğru kaldırın ve bacak bacak üstüne atar gibi düz olarak bir süre sabit durdurduktan sonra değiştirin. Hareketi 12-16 kez tekrarlayın.
4- Yere yüz yukarı uzanın. Ellerinizi 45 derecelik açıyla kulaklarınızın yanından düz olarak geriye doğru uzatın. Düz olarak uzattığınız bacaklarınızı 45 derece aralık şekilde kıvırın. Omuzlarınızı kendinize doğru kaldırın.
5- Yere yüz aşağı uzanın. Ayak parmaklarınızın ucunda ve el dirseklerinize dayanarak tüm vücudunuzu havaya kaldırmaya çalışın.
Dahası: Favori şarkılarınızla dans edin. Hava almak için yürüyüş yapın. Çocuklarla elim sende oynayın. Bisiklete binme ve merdiven egzersizleri yapın.
 
Top