Godsmack

e-PaCk

Forum Gururu
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
2,953
Beğeniler
46
#1
1995 senesinde ilk başta ‘The Scam’ ismi altında Sully Erna (vokal, gitar) tarafından Massachusetts’de kurulan Amerikalı hard rock grubu Godsmack, ilk kadrosunda Erna’nın dışında Robbie Merrill (bas gitar), Lee Richards(gitar) ve Tommy Stewart (davul)’ı bulunduruyordu.
Kısa zaman içerisinde ismini Alice In Chains’in 1992 tarihli “God Smack” adlı parçasından etkilenerek ‘Godsmack’ olarak değiştiren grup, aynı sene içerisinde Massachusetts ve New Hampshire’ın yerel barlarında performanslar vermeye başladı.

1996 senesinde Lee Richards ve Tommy Stewart’ın gruptan ayrılmasıyla boşluğu Tony Rombola (gitar) ve Joe D'arco (davul) ile tamamlayan Godsmack, ertesi sene stüdyoya geçerek “All Wound Up” adlı ilk stüdyo albümünün kayıtlarını tamamladı. Albümü EK Records adlı bağımsız plak şirketinin etiketiyle yayınlayan grup, albüm içerisinde yer alan “Keep Away” adlı parçanın radyolarda çalınmaya başlanmasıyla ismini müzik dünyasında duyurmaya başladı.

1998 senesinde Universal’a bağlı Republic Records ile albüm anlaşması sağlayan Godsmack, aynı sene Joe D’arco ile yollarını ayırdı ve kadrosuna Tommy Stewart (davul)’ı yeniden ekleyerek bir kez daha stüdyoya geçerek 2. stüdyo albümünün çalışmalarına yöneldi. Aynı senenin sonlarına doğru kendi ismiyle aynı ismi taşıyan yeni albümünü müzikseverlerin beğenisine sunan grup, albümün prodüksiyonunda Mudrock ile bir araya geldi. Albüm içerisinde “All Wound Up” albümünün içerisinde bulunan hemen hemen her parçanın baştan kaydına yer veren topluluk, albümüyle Billboard 200 listelerinde 22. sıraya yerleşmeyi başardı. Albümden “Whatever”, “Keep Away”, “Voodoo” ve “Bad Religion” adlı çalışmalarını single olarak piyasaya süren dörtlü, bu single’lardan “Voodoo” ile Billboard Modern Rock Single listelerinde 5 numara oldu.
2. stüdyo albümü sonrasında turneye çıkan ve Ozzfest ile Woodstock gibi önemli festivallerde sahne alma şansını yakalayan Godsmack, 2000 senesinde yeniden stüdyoya girdi ve “Awake” adlı 3. stüdyo albümünü hayranlarının beğenisine sundu. Bu albümün prodüksiyonunda da Mudrock ile çalışan grup, albümüyle Billboard 200 listelerinde 5 numara olmayı başardı. Albümden “Awake”, “Greed” ve “Bad Magick” adlı parçalarını single olarak piyasaya süren topluluk, bu single’lardan “Awake” ile Billboard Modern Rock Single listelerinin 6. sırasına yerleşti. Albümde yer alan “Vampires” adlı çalışmasıyla da Grammy’lere “En İyi Enstrümental Rock Performansı” dalında aday olarak gösterilen dörtlü, albüm sonrasında ise Limp Bizkit ile turneye çıkarak müzikseverlerle buluştu.

2002 senesinde vizyona giren “The Scorpion King” adlı filmin soundt****’i için “I Stand Alone” adlı parçayı hazırlayan Godsmack, aynı sene Tommy Stewart ile bir kez daha yollarını ayırdı ve kadrosuna Shannon Larkin (davul)’i ekledi. 2003 senesinde “Faceless” adlı 4. stüdyo albümünü David Bottrill’in prodüktörlüğünde yayınlayan grup, albümüyle Billboard 200 listelerinin zirvesine yerleşmeyi başardı. Albümle tarzını olgunlaştıran ve müzik eleştirmenlerinden tam not alan topluluk, albümden “I Stand Alone”, “Straight Out of Line”, “Serenity” ve “Re-Align” adlı bestelerini single olarak piyasaya sürdü. Bu single’lardan “Straight Out of Line” ile Billboard Hot 100 listelerinde 73, Billboard Modern Rock Single listelerinde ise 9 numara olan dörtlü, “Serenity” single’ı ile de Billboard Modern Rock Single listelerinin 10. sırasına yerleşti. “Straight Out of Line”, Grammy’lere “En İyi Rock Şarkısı” ve “En İyi Hard Rock Performansı” dallarında aday olarak gösterilirken, ne var ki ödül Evanescence’in “Bring Me to Life” adlı çalışmasına gitti.

2004 senesinde “The Other Side” adlı akustik EP’yi müzikseverlerin beğenisine sunan Godsmack, EP içerisinde önceki albümlerinde yer alan parçalarının akustik versiyonları ile “Touché”, “Running Blind” ve “Voices” adlı yeni bestelerine yer verdi. “Touché” parçasında gruba John Kosho ile grubun eski gitaristi Lee Richards eşlik ederken, EP Billboard 200 listelerinin 5. sırasına yerleşti. EP’den “Running Blind” ve “Touché” adlı bestelerini single olarak yayınlayan grup, bu single’lardan “Running Blind” ile Billboard Modern Rock Single listelerinin 13. sırasındaydı. EP sonrasında Metallica ve Dropbox ile performanslar gerçekleştiren topluluk, bu performanslar sonrasında yeni albümü için yeniden stüdyoya geçti.

2006 senesinde “IV” adlı 5. stüdyo albümünü deneyimli prodüktör Andy Johns’ın prodüktörlüğünde piyasaya süren Godsmack, albümüyle bir kez daha Billboard 200 listelerinin zirvesini fethetmeyi başardı. Albümden “Speak”, “Shine Down” ve “The Enemy” adlı şarkılarını single olarak yayınlayan grup, bu single’lardan “Speak” ile Billboard Hot 100 listelerinde 85, Billboard Modern Rock Single listelerinde ise 10 numara oldu.

En son 2007 senesinde “Good Times, Bad Times... Ten Years of Godsmack” adlı ilk derleme albümünü hayranlarına ileten Godsmack, albüme stüdyo albümlerinde yer alan parçalarının bir bölümü ile “Good Times Bad Times” adlı yeni bestesini bulundurdu. Albümüyle Billboard 200 listelerinde 35 numara olan grup, albümden çıkardığı ilk single “Good Times Bad Times” ile de Billboard Modern Rock Single listelerinin 28. sırasına yerleşti. Şu günlerde yeni stüdyo albümü için stüdyoda olan dörtlü, albümü 2009 senesinin ortalarına doğru piyasaya sürmeyi planlıyor.

  • Sully Erna (Vokal)
  • Tony Rombola (Gitar)
  • Robbie Merrill (Bass Gitar)
  • Shannon Larkin (Davul)

Diskografi


  • All wound up (1998)
  • Godsmack (albüm) (1998)
  • Awake (albüm) (2000)
  • Faceless (2003)
  • The other side (2004)
  • IV (2006)
*2002 Grammy Best Rock Instrumental Performance - "Vampires"
*2003 Grammy Best Rock Song - "I Stand Alone"
*2003 Grammy Best Hard Rock Performance - "I Stand Alone" __________________
 
Top