1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

GÖKNAR(Abies sp.Mill)

Konusu 'Bitkiler' forumundadır ve jeriko tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. jeriko

  jeriko Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5.262
  Beğenileri:
  53
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  657
  Yer:
  Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
  Banka:
  1.124 ÇTL
  [​IMG]

  Doğu Karadeniz Göknarı; doğudan başlamak üzere doğu Karadeniz bölgesinde batıya doğru kızılırmağa kadar olan yerlerde bulunmaktadır. Uludağ Göknarı yurdumuza özel bir ağaç türüdür. Kuzey Anadolu’da Kızılırmak vadisinden başlayarak batı yönünde Uludağ’a kadar yayılış gösterir. Kazdağı Göknarı Çanakkale’nin güneyindeki kaz dağında birbiriyle bağlantılı 6 ayrı mıntıkada bulunur. Toros Göknarı güney Anadolu Toros dağlarında yayılır.

  Uzun, düzgün ve dolgun gövde yapar Sivri tepe oluşturur. Kazık kök sistemine sahiptir. Bununla birlikte yan köklerin bir bölümü sığ olarak yayma yeteneğindedir. Gölgeye dayanıklı bir ağaçtır. Nemli ve serin iklim bölgelerinde derin havadar nemli topraklarda iyi yetişir.

  Dağlık mıntıkaların aşağı kesimlerinde tepe kuruması, tepelerde ökse otu tasallutu, gövde ve köklerde kansere rastlanmaktadır. Sığ topraklarda fırtına zararları görülür.

  Göknar özellikle mobilya, lambri, pervaz, kaplama levhası üretiminde ve inşaat sektöründe yapı malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca, kutu, kafes ambalajı, sandık, fıçı, oyuncak, v.b. yapımında tercih edilir. (Y)

  Ülkemizde 4 türü vardır:
  Abies nordmanniana (Doğu Karadeniz Göknarı) (Y)
  Abies bornmülleriana (Uludağ Göknarı) (E, Y)
  Abies equitrojani (Kazdağı Göknarı) (E, N)
  Abies cilicica (Toros Göknarı) (E, Y)
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  5.467
 2. jeriko
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  595
 3. jeriko
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  865
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş