1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Golf Nedir ve Golf Kuralları

Konusu 'Diğer Spor Dalları' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 28 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Golf Nedir ?

  Golf, belirli standartlara sahip topların, birbirinden farklı özellikleri bulunan sopalar yardımıyla, oyun alanı içerisindeki deliğe, en az sayıda vuruş yapılarak sokulması amacını güden bir spordur. Tipik bir golf sahası, 9 ya da 18 deliğe sahiptir ve bunların her biri birbirinden farklı yapı ve görünüşe sahiptir.

  Topa sopalar yardımıyla vurmak suretiyle yapılan diğer bir çok spor dalından 3 belirgin özelliğiyle ayrılır;

  1- Golf, çok geniş bir alana yayılan, farklı büyüklükteki sahalarda oynanır. Ve bu sahaların hiç biri diğeriyle aynı ölçü ve boyutta değildir.
  2- Golfün amacı, topların özel sopalar yardımıyla en az vuruşla, hedef olan deliklere sokulmasıdır.
  3- Golfteki rakibiniz, hiç bir şekilde sizin oyununuza müdahale edemez. Yani, oyunu en iyi şekilde tamamlamak tümüyle size bağlıdır.


  Ansiklopedik Tanım
  Golf, küçük bir topun özel sopalarla, belli deliklere sokulduğu bir açık hava sporudur.Uzunluğu 100 metre ile 600 metre arasında değişebilen bir golf alanında 9 ya da 18 delik bulunur. Oyunu, en az vuruş yaparak bitiren kişi kazanır...
   
 2. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  MATCH PLAY

  Deliğin galibi; deliklerin hesaplanması
  "Match play", deliklerin kazanılması üzerine kurulu oyunlardır. Kuralların dışına çıkılmadığı sürece, en fazla deliği kazanan taraf, match play müsabakalarının galibidir.

  Deliklerin hesabında şu terimler kullanılır; "holes up" veya "all square" (sayıların eşit olması) ve "to play"...

  "Match play"de kalan çukur sayısından fazla çukur kazanarak galibiyeti garantileyen bir oyuncu ya da takıma "dormie" adı verilir.

  Halved hole

  "Match play" müsabakalarında çukurun paylaşılmasıdır. Taraflar, eşit vuruş sayısı sonunda çukuru tamamlamışlarsa bu delik paylaşılmış sayılır.

  Müsabakanın galibi
  Komite tarafından aksi bir karar alınmadığı sürece şart koşulmuş roundtan oluşan müsabakayı, kalan deliklerin sayısından fazla sayıda deliği kazanmayı başaran taraf kazanır. Maç komitesi, eşitlik durumlarında müsabakayı maçı bir tarafın kazanmasını sağlayacak şekilde fazla çukur oynatabilir.

  Bir sonraki vuruş, delik ya da karşılaşmadan ödün verilmesi
  Eğer rakip oyuncunun topu "rest" halindeyse, oyuncu rakibinin bir sonraki vuruşta topu deliğe sokmasına müsaade eder ve top her iki oyuncu tarafından bir club veya benzeri sopayla çıkarılır.

  Haklar
  Bu müsabakalar esnasında şüpheli veya tartışmaya açık durumlar ortaya çıkıyor ve maç komisyonu kısa sürede oyun yerine ulaşamıyorsa, oyuncular komite gelene kadar kaldıkları yerden devam etmelidirler. Rakipler arasında ihtilafa sebep olabilecek herhangi bir durum, komite tarafından, herhangi bir oyuncu bir sonraki deliğe geçmeden önce (eğer son delikte ihtilafa düşülmüşse, -bütün oyuncular putting alanını terketmeden önce) çözüme kavuşturulmalıdır.

  Genel ceza (penaltı)
  Match oyunlarında, başka türlü şartlar koşulmadığı sürece kural ihlalinden doğan ceza, o deliğin kaybedilmesidir.


  STROKE PLAY

  Kazanan
  Kuralların dışına çıkılmadığı sürece, topu en az atışla deliğe sokmayı başaran taraf, stroke play müsabakalarının galibidir.

  Delik dışı
  Hole out hatası. Eğer herhangi bir yarışmacı, herhangi bir delikte delik dışına düşüyor ve bir sonraki alanda vuruş yapmadan önce (ya da son delikte ise, "putting green"i terketmeden önce) bu hatasını telafi edemiyorsa, diskalifiye edilmelidir.

  Prosedürdeki çelişkili durumlar

  a. Prosedür
  "Stroke play" esnasında, oyuncu bir deliği oynadığı sırada kendi hakları veya prosedür konusunda şüpheye düştüyse, penaltı olmadan ikinci bir top kullanabilir. Oyuncu emin olamadığı durumlarda, başka atışa geçmeden önce işaretçisine ya da takım arkadaşına, bu kural ve eğer uygunsa bu kuralı kullanarak yararlanacağı top hakkında bilgi vermelidir. Yarışmacı, her iki topla birden puan almadıysa, skor kartına geçmeden önce tüm gerçekleri komiteye bildirmelidir. Bunu yapmadığı belirlenen oyuncular diskalifiye edilmelidir.

  b. Delik için skorun belirlenmesi
  Eğer kurallar, yarışmacı tarafından peşinen kabullenilen prosedürlere müsade ediyorsa, seçilen topla elde edilen skor, oyuncunun delik için elde ettiği skordur. Eğer yarışmacı, bu kuraldan yararlandığını peşinen belirtmezse, kurallar çerçevesinde orijinal top veya oyuna giren ilk top (eğer orjinal top oynanan toplardan biri değilse) dikkate alınır.

  Kurala uymayı reddetme
  Eğer bir yarışmacı, sonuç olarak diğer yarışmacının haklarına etki eden açık kurallara itiraz ediyorsa, diskalifiye edilmelidir.

  Genel ceza (penaltı)
  Vuruş oyunlarında, başka türlü şartlar koşulmadığı sürece kural ihlalinden doğan ceza, iki vuruştur.
   
 3. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Türkiye'de Golf

  Golf sporunun ülkemizle ilk tanışması 1800'lü yılların sonunda oldu. İlk golf kulübü 1895 yılında İstanbul'da kuruldu. (İstanbul Golf Kulübü) Bu kulüp ülkemizde golf sporunun temellerinin atılmasında önemli rol oynadı. Bunu 1905 yılında İzmir Bornova Golf Kulübü, 1949 yılında ise Ankara Golf kulüpleri izledi. Bu kulüpler 1926 yılında kurulan Tenis Federasyonu'na bağlandı. Bu üç kulübümüzden İzmir-Bornova Golf Kulübü 1970 , Boğaziçi-Bebek Golf Kulübü 1923, Ankara Golf Kulübü ise 1980 yılında çeşitli nedenlerden dolayı kapanmak zorunda kaldı.

  İlk golf sahası ise, İstanbul-Maslak'ta yapıldı. Bu saha 1922'de 1. Levent'e 1940'dan sonra 4. Levent'e son olarak da halen 9 delik olarak faaliyet gösterdiği Harp Akademileri içindeki yerine taşındı. İstanbul Golf Kulübü'nün Maslak'taki sahasında 22 Haziran 1977'de 18 çukur üzerinden medal (sayı oyunu) olarak yapılan ilk Cadddie müsabakası golf tarihimizin skoru kayda geçmiş ilk Caddie yarışı oldu ve Bülent Çakır 1. geldi.

  22 Mayıs 1989 tarihli 6. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nda yer alan temel hedef ve stratejilerin kabulü ile, golf sporu yeni bir atılım şansını elde etti. Nitekim Mayıs 1990 yılında, Turizm Bakanlığı Antalya'da 6, İzmir'de 1 olmak üzere 7 alanda golf arazilerinin tahsisini sağladı. Türkiye'nin ilk profesyonel golf sahası ise 1994 yılında İstanbul'da (Klassis Golf Country) açıldı. Bunu Antalya Belek'te açılan National Golf ve Kemer Country Club izledi.
   
 4. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Dünya'da Golf

  Rakibe ve skora karşı oynanmadığı için golf, her yaş, cinsiyet ve kondisyonda yapılabilen bir spordur.
  Golf sporunun kökeninin 15. yüzyıla indiği, dönemde Hollandalı denizcilerin golfe benzeyen bir oyunu aralarında ilk kez oynadıkları bilinmektedir. Flemenkçe'de "çomak" anlamına gelen golfün daha sonra denizciler tarafından Britanya adalarına taşındığı sanılmaktadır.

  Yontulmuş taşlara çomakla vurarak deliklere sokmak şeklindeki oyun iskoçya'da çobanlar tarafından oynanmaya başlanırken, 1413'ten itibaren St. Andrews kasabası halkı tarafından biraz daha modernize edildi. 1744 yılında golf oyununun kuralları yazılı hale getirilerek Royal Ancient Golf Rules adıyla yayınlandı. İngiliz soyluları tarafından oynanmaya başlanan golf , sömürgeciliğe paralel olarak dünyanın pek çok noktasına taşındı. Özellikle 19. yüzyılın sonlarından itibaren ABD, Uzakdoğu ve Avustralya'da hızlı bir gelişme gösterdi. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa ve Japonya'da da yayılmaya başladı.

  Günümüzde golf sporunun uluslar arası kuruluşları ABD Golf Birliği (USA Golf Association) ile Sanit Andrews Kraliyet ve Antik Kulübü'dür. Golf de tenis gibi profesyonellerin ve amatörlerin açık turnuvalarda karşılaşabilecekleri nadir spor dallarından biridir. Profesyoneller için en tanınmış uluslar arası turnuva Ryder Kupası'dır. Amatörler için ise en tanınmış uluslararası turnuvalar, Walker Kupası, Dünya Şampiyonası ve ABD-İngiliz bayan takımları arasında oynanan Curtis Kupası'dır.
   
Benzer Konular
 1. BIYIKLI
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  5.901
 2. yeşüLL

  Golf=)

  yeşüLL, 3 Ağustos 2009, Paylaşıldığı Yer: Fıkra
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  653
 3. Mavi Gül
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  526
 4. Düş
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  932
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  523
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş