Gönüllü kobaylar AIDS'e yakalandı

Katılım
12 Şbt 2007
Mesajlar
939
Beğeniler
6
#1
ABD'de, AIDS hastalığına son verileceği vaadiyle başlatılan aşı denemeleri hüsranla sona erdi. Üretilen aşının denemeleri başarısızlık sebebiyle durduruldu.

Aşılanan gönüllülere, kendi normal hayatları sırasında başka insanlardan, AIDS'e yol açan HIV virüsü bulaşmasına engel olunamadı. Denemeleri yapan Merck&Co. firması ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından da kısmen mali olarak desteklenen uluslararası deneme çalışmalarına katılan deneklerin aşılanmasının durdurulduğu bildirildi. Yetkililer, sınırlı dozla aşılanan 741 gönüllüden 24'ünün, tam doz aşılanan 762 gönüllüden de 21'inin virüsü kaptığını söylediler.

STEP adı verilen deneme çalışmaları, 2004 yılı Aralık ayında başlatıldı ve Avustralya, Brezilya, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Peru, Porto Riko ve ABD'den toplam 3 bin gönüllüyle yürütüldü. Gönüllülerin tümü, denemelerin başlangıcında HIV virüsü taşımıyordu; ancak hepsi, eşcinsel erkekler veya hayat kadınları gibi, hastalığa yakalanma açısından yüksek risk grubuna giren kesimden seçilmişti. Ancak bu denekler arasında, kendi günlük yaşamlarında başka insanlardan virüs kapanlar oldu ve aşı buna engel olamadığı gibi, bu kişilerin hastalığı daha hafif biçimlerde yakalanmaları gibi bir durum da gözlenmedi.

Merck firmasının enfeksiyonel hastalıklar ve aşı araştırma grubu başkanı Keith Gottesdiener, gelişmenin, ''oldukça düş kırıklığı yaratan bir haber'' olduğunu bildirdi. Gottesdiener, HIV'i alt etmeye yönelik büyük bir çalışmanın, amaca ulaşmadığını kaydetti.

AA
 
Top