1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Google: Chrome İşletim Sistemi

Konusu 'İnternet' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 21 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    Google, Chrome tarayıcısının ardından yine aynı isimle işletim sistemini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Google en sonunda sır gibi sakladığı Chrome OS işletim sistemini Tüm Dünyaya tanıttı. Internet devi "açık kaynaklı" bu işletim sistemini bilgisayarlardan çok PDA, Tablet gibi çevre aygıtları hedefleyerek geliştirdiğini belirtiyor

Google CEO'su Eric Schmidt, Chrome işletim sisteminin getirilerini öve öve bitiremezken, üreticilerin damarına basmayı da ihmal etmedi.
    Google CEO'su Eric Schmidt, netbook ve notebook yapımcılarına çağrıda bulundu: "Chrome işletim sistemini kullanan üreticiler, bunun faydasını görecek. Chrome, sıfır maliyetli bir işletim sistemi olacak ve 300-400 dolarlık fiyata, en üstün netbookları bulmak mümkün olacak."

Eric Schmidt, Chrome işletim sisteminin piyasaya çıkacağı tarihi açıklamasa da, üreticileri "0 maliyet" vaadiyle, epey cesaretlendirdi. Bakalım bu çağrıya ses veren ilk üretici kim olacak?

* * * * * * * * * *​

Chrome OS, geleneksel işletim sistemi kalıplarını yıkacak ve piyasaya google chrome tarayıcısı gibi hızlı bir giriş yapacak gibi görünüyor. Çünkü Google'ın işletim sistemi, aslında yetenekleri inanılmaz derecede artırılmış bir web tarayıcı. Üstelik Chrome OS sabit disklerde değil, sadece SSD, yani katı durum disklerinde çalışacak.

Bir diğer dikkat çekici açıklama ise, Chrome OS'un gelişmiş bilgisayarlar için değil, netbook gibi ikinci sistemler için geliştiriliyor ve kullanıma sunulacak olması. Google, Chrome OS için donanım üreticileriyle çalışacak ve bu işletim sistemi için geliştirilecek özel cihazlar piyasaya sürülecek. Yani hiç kimse Chrome OS'u indiremeyecek, işletim sistemine sahip olmanın tek yolu, Chrome OS destekli bir cihaz almaktan geçecek. buda işletim sistemleri tarihinde bir ilke imza atmış olacak google farkı yani

Bildiğiniz işletim sistemlerinden çok farklı olacak...

Chrome OS, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, komplike yazılımları çalıştıracak bir işletim sistemi değil. Desteklenen tüm uygulamalar web tabanlı olacak. Detayları açıklanmasa da, Chrome OS çevrim dışı olarak da kullanılabilecek; ancak tam performans için web bağlantısı şart olacak.

Chrome OS'un aslında yetenekli bir tarayıcı olduğundan bahsetmiştik. Bu tarayıcı tabii ki Chrome'dan başkası değil. Bu durumda diğer tarayıcıların Chrome OS'u desteklemesi doğal olarak pek mümkün görünmüyor.

Chrome OS'un 2010 yılı sonunda hazır olması bekleniyor. İlk açıklamalar Google'ın Windows 7'ye rakip olmak yerine çok farklı bir kulvarda ilerleyeceğini gösteriyor. Ancak Google'ın bununla yetinmeyip Chrome OS'u daha yüksek konfigürasyonlar için optimize etmesine de herhalde hiç kimse şaşırmayacaktır.çünkü google hep profesyonel hep en iyisi için mücadele eder

Sayfayı Paylaş