Google DNS engellendi ama...

Düş

Septik bir KADIN
Özel üye
Yarışma Birincisi
Katılım
20 Şbt 2012
Mesajlar
3,098
Beğeniler
2,709
#1
Twitter'a yasak kararı gelmesine rağmen kullanıcılar DNS ayarlarını değiştirerek siteye erişim sağlayabiliyordu. Ancak yaygın olarak kullanılan Google DNS'ler de sabah saatlerinde engellendi ve Twitter'a erişim kesildi. Saatler süren erişim engeli öğlen saatlerinde normale dönmeye başladı.

Twitter'ın perşembe akşamı Türkiye genelinde yasaklanması büyük ses getirdi. Ancak kullanıcıların bir kısmı ilginçtir ki yasak kararını yine Twitter'dan öğrendi. Zira pek çok kullanıcı artık Twitter'a çeşitli DNS ayarları ve VPN programlarıyla girmeyi öğrenmiş durumda.
Ancak sabah saatlerinde yasaklı sitelere girişi mümkün kılan 8.8.8.8 - 8.8.4.4 DNS'leri engellendi. Haliyle kullanıcılar sabah kalktıklarında Twitter'a giremediklerini fark etti.
Ancak elbette dünyadaki tek DNS rakamları Google ait olmadığından farklı rakamlarla da Twitter'a girebilmek mümkün.

BU DNS'İ DENEYİN
DNS ayarlarınızı değiştirmek için önce Başlat menüsünden Denetim Masası'na girin.


Ardından açılan pencerede Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne tıklayın.


Şimdi de Yerel Ağ Bağlantısı'na basın.


Özellikler'e girin


Internet Protokolü sürüm 4(TCP/IPv4) üzerinde çift tıklayın.Sırayla ilgili rakamları girin ve Tamam'a basıp çıkın.Bunun dışında 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 DNS'lerini de deneyebilirsiniz.

Ayrıca Yandex'in 77.88.8.8 ve 77.88.8.1 DNS ayarlarını da kullanabilirsiniz.

VPN İLE YASAKLI SİTELERE GİRİŞ

Açılımı Sanal Özel Ağ olan VPN de yasaklı sitelere girmek için bir başka formül. Bu yöntem ise proxy sitelere göre daha güvenilir sayılabilir. VPN ile yurtdışındaki bir bilgisayara bağlanarak yasaklı sitelere girebiliyorsunuz.
Bunun için VPN hizmeti sunan şirketlerden aylık bir bedel karşılığında hesap satın almanız gerekiyor. Bu servisi kullanmaya başladığınızda bilgisayarınız önce yurtdışındaki herhangi bir sunucuya (Paris, Washington, Londra, Madrid vb.) bağlanıyor ve bu bilgisayar üzerinden siteye giriyorsunuz.

Elbette Türkiye dışında diğer ülkelerde mahkeme kararıyla herhangi bir engelleme uygulaması olmadığından yasaklı site engelini böylece aşmış oluyorsunuz.

Telefonunuzdan Twitter'a giremiyorsanız Hotspot Shield VPN uygulamasını hem Android hem de iOS platformuna indirebiliyorsunuz. Bu sayede herhangi bir ayar yapmadan doğrudan Twitter'a girmiş oluyorsunuz.

GOOGLE DNS SAATLER SONRA GERİ DÖNDÜ AMA...
Saat 13.00 itibariyle Google DNS'e olan erişim engelinin kaldırıldığı görülüyor. Kullanıcıların bir kısmı bu DNS üzerinden Twitter'a girebilmeyi başarmış durumda. Ancak Google DNS'in tekrar engelleme olasılığına karşılık yeni DNS'leri de bir yere not etmenizi öneriyoruz.


ALINTI
 

Benzer konular

Top