1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Google'da doğru arama yapmak için 5 ipucu

Konusu 'İnternet' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 1 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.317
  Beğenileri:
  8.714
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.614 ÇTL
  Bu 5 arama numarasını öğrenerek Google'da arama uzmanı olabilirsiniz! İşte o numaralar...

  Google'ın arama sonuçları, her zaman istenen doğrulukta olmayabiliyor, reklam ve spam sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Aslında arama sonuçlarının kalitesi, tamamen girdiğiniz arama sorgusuna bağlı.

  Herkesin bildiği tırnak işareti veya hesaplamalar gibi bazı arama operatörleri mevcut, ancak sizlerle paylaşacağımız bu 5 Google arama numarasını muhtemelen hiç duymadınız.

  Anlaşılmayan terimleri çevirin
  Yabancı dildeki kelimeleri tercüme etmek için Google Translate'i kullanabiliyoruz. Peki bir sözcüğe tek yabancı olan siz iseniz ne yapmanız gerekiyor?

  Teknik terimlerin bir çoğunu kolay anlaşılabilir bir şekilde çevirmek mümkün olmayabilir. Aradığınız şey bir isim ise başına 'images' veya ekleyerek Google Images'da aratablir ve ne olduğuna dair daha iyi bir fikir elde edebilirsiniz.

  Arama kısayollarını kullanın
  Google, birçok bilgi için kısayollar sunuyor. Örneğin Fransa'daki saati öğrenmek istiyorsanız 'time in france' biçimindeki bir arama ile cevabı anınıda alabilirsiniz.

  Hava durumu, spor müsabakaları, hesaplamalar, birim ve para birimi dönüştürme ve daha fazlası için kısayollar mevcut. Bu kısayolların kapsamlı bir listesini Google'ın Search Features sayfasında bulabilirsiniz.

  Tam olarak bilmediğiniz bir şeyi arayın
  Zaman zaman aramanız için en doğru sorguyu bulmakta zorlanabilirsiniz. Veya bir kelimeyi nasıl yazacağınızı bilmiyor, eş anlamlıları atlamak istemiyor veya şu an bulunduğunuz sitelere benzerlerini aramak istiyor olabilirsiniz. Google, bu durumlar için bir takım operatörler sunuyor: joker (*), eş anlamlı (~), ve ilgili arama (related:url) operatörleri.

  Joker operatörünü kullanarak bir veya birkaç kelimeyi rastgele bir kelime veya kelimelerle değiştirebilirsiniz. related:url operatörü ile bir web sitesine benzer siteleri aratmanız mümkün. örneğin related:youtube.com

  Sadece yüzleri arayın
  İsimlerle ilgili yaptığınız resimli aramalar, ilgisiz sonuçlar döndürebiliyor. Bu durumda arama sonucu sayfası açıldıktan sonra URL çubuğunun sonuna &imgtype=face dizisini ekleyin.

  Açılmayan sayfaları Google Cache ile gezin
  Google, web sitelerini önbelleğinde geçici olarak saklar. Eğer ziyaret etmek istediğiniz web sitesi bir sorun yaşıyorsa veya engellenmişse, ona Google'ın önbelleğini kullanarak ulaşmayı deneyebilirsiniz. Bunun için cache:url şeklinde bir arama yapabilirsiniz. Örneğin cache:cerezforum.com
   
Benzer Konular
 1. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.479
 2. sherry
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  681
 3. cırcırböcee
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  946
 4. k@LpSiz_K@fKéF
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.597
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  646
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş