Google'da Operatörlerle Arama

sherry

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Arl 2006
Mesajlar
2,661
Beğeniler
43
#1
define: Google'ın bir sözlük gibi de kullanılmasını sağlar. Bunun için tanımlanmasını istediğiniz kelime ya da kelimelerin önüne "define:" yazmak yeterlidir. Örneğin define:Delphi gibi. Bu kelimeler için yapılan arama sonucunu görmek için tıklayınız

filetype: bu operatör ile google tarafından desteklenen dosya formatlarından herhangi birini seçerek arama yapabilirsiniz. Mesela bilgisayar ile ilgili bir sunu arıyorsanız filetype:Pps bilgisayar yazmanız yeterli. Bu kriterler için yapılan arama sonuçlarını görmek için tıklayınız.

site: bu operatör ise aramaları belli siteler içinde yapmamızı sağlıyor. Örneğin site:www.cerezforum.com excel yazarak excel kelimesi geçen yerleri sadece cerezforum üzerinde buluyor. Sonucu görmek için tıklayınız.

OR : google aksi belirtilmedikçe arama sonuçlarında girdiğiniz tüm anahtar kelimelerin olduğu sonuçları gösteriyor. Eğer sonuçlarda girdiğiniz anahtarların hepsini görmek gibi bir isteğiniz yok ise araya büyük harflerle OR yazın. Bunun sonucunda google kelimelerin en az birinin olduğu sayfaları listeliyor. Aynı anlamdaki kelimeler ile yapılan aramalarda kullanılabilir. Eğer Google'a bilgisayar OR yolculuk yazarsak bu iki kelimeyi ayrı ayrı arar. sonucu görmek için tıklayınız.

cache: bir web sayfasının google'ın belleğindeki versiyonunu görmek için kullanabilirsiniz. cache: ve sonra boşluk bırakmadan sayfanın adresini yazarak google'ın önbelleğindeki versiyonun görüntüsünü alabileceğiniz gibi adresten sonra boşluk bırakıp anahtar kelime yazarsanız ayrıca onların renklenmesini de sağlamış olursunuz. Örneğin Google'a cache:www.cerezforum.com excel yazarsak Cerezforum' un googleda bulunan görüntüsü içinde excel kelimelerinin geçtiği yerleri renklendirir. Sonucu görmek için tıklayınız.

allinurl: anahtarın tamamının url içinde aranmasını istiyorsanız bu operatörü kullanmanız gerekecektir. Arama kutucuğuna allinurl:cerezforum program yazarsanız url içinde hem cerezforum hem de program kelimeleri geçen sonuçlar çıkacaktır. Sonucu görmek için tıklayınız.

inurl: bu operatör ise allinurl: 'den farklı olarak girdiğiniz anahtarların tümünün değil sadece kendisinden sonra yazılanın url içinde olmasını yeterli buluyor. yani inurl:cerezforum program yazarsanız url içinde cerezforum ve sayfanın herhangi bir bölümünde program kelimesi geçen sonuçlar gelecektir. allinurl: ile aynı sonucu elde etmek için her kelimenin önüne inurl: yazmamız gerekir. Sonucu görmek için tıklayınız.

Filetype operatörü için google tarafından desteklenen fotmatlar:
Adobe Portable Document Format (pdf)
Adobe PostScript (ps)
Lotus 1-2-3 (wk1, wk2, wk3, wk4, wk5, wki, wks, wku)
Lotus WordPro (lwp)
MacWrite (mw)
Microsoft Excel (xls)
Microsoft PowerPoint (ppt)
Microsoft Word (doc)
Microsoft Works (wks, wps, wdb)
Microsoft Write (wri)
Rich Text Format (rtf)
Shockwave Flash (swf)
Text (ans, txt)
 

Benzer konular

Top