Google'dan 'Kopyala Yapıştır'a Tavır!

sherry

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Arl 2006
Mesajlar
2,661
Beğeniler
43
#1
Google hazır ödev ve tez hazırlayan sitelerin ilanlarını artık kabul etmeyecek.


Nisan ayında Duke Üniversitesi MBA programından mezun olanların %10'unun bitirme sınavında kopya çektiği ortaya çıktı. İki hafta önce de arama motoru Google, tüm dünyada öğrencilere hazır ödev ve tez pazarlayan sitelerin ilanlarını artık kabul etmeyeceğini açıkladı.

"Biz illegal bir iş yapmıyoruz" diyen ödev siteleri duruma isyan etti ama üniversiteler Google'ın etik kararını alkışladı. Türkiye'de de ödev siteleri hızla gelişen bir endüstri. Ancak eğitmenler bu siteleri kopyala yapıştır jenerasyonunu tembelliğe ve sahteciliğe ittiği gerekçesiyle eleştiriyor.


Google Türkiye de Uygulayacak

Google Türkiye'ye, başka ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de ödev sitelerinden reklam almama kararını uygulayıp uygulamayacağı soruldu:

"Haziran ayından itibaren öğrencilere bir bedel karşılığında ödev hazırlayan şirketlerin reklamları yayınlanmayacaktır. Google reklam alımları ile ilgili belirlediği standartları devam ettirme konusunda kararlıdır. Bu anlayış, reklamverenlerin daha yüksek geri dönüş almasını sağlayan kullanıcı güvenini ve gizliliğini yaratmaktadır. Tabii, ödev sitelerinden reklam kabul edilmemesi, Google'ın bir arama motoru olarak bu siteleri yayından kaldırması anlamına gelmiyor"(Hürriyet İK).
 
Top