1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Görev Şuuru

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve wien06 tarafından 10 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  Osmanlının ilk Şeyhülislamı Molla Fenari (1350 - 1431), Şeyhülislam olmadan önce Bursa kadısı idi. Onun kadılığı sırasında bir adam pazardan bir at satın alır. Fakat alışverişin hemen ardından adam atın hasta olduğunu fark eder. Atı aldığı kişiye iade etmeye karar verir ama adam zorluk çıkarır, atın hastalığını kabul etmez diye önce kadıya gidip resmi kanaldan işi sağlama bağlamak ister.

  Mahkemeye gittiğinde kadıyı ( Molla Fenari ) yerinde bulamaz. İşini ertesi güne bırakır. Fakat at o gece ölür. Adam ertesi gün olanları kadıya anlatır, mağdur olduğunu, ne yapması gerektiğini sorar. Molla Fenari "Senin zararını ben ödeyeceğim" der.

  Adam hayretle kadıya bakar, "Niçin siz ödeyeceksiniz, konuyla hiçbir ilginiz ve suçunuz yok ki..." dedi.

  Molla Fenari, "Evet öyle görünüyor ama aslında benim de suçum büyük. Eğer sen dün makamıma geldiğinde ben yerimde olsaydım, olaya müdahale eder, atı geri verdirir, paranı iade ettirirdim. At da sahibinin elinde ölmüş olurdu. Bu imkan şimdi yok olmuşur. Senin zararına benim makamımda bulunmamam sebep olduğu için zararını ben ödeyeceğim" der ve sözünü yerine getirir.
   
Benzer Konular
 1. cırcırböcee
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.430
 2. MFC
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  540
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.359
 4. yaren*
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  587
 5. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  839
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş