Görme Engellilere Sensörlü Baston

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,145
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Adana'da Öğrenciler, Görme ve Ortopedik Engellilerin Günlük Hayatta Karşılaştıkları Zorlukları Kolaylaştırmak İçin Sensörlü Baston Yaptı.

Adana'da öğrenciler, görme ve ortopedik engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları kolaylaştırmak için sensörlü baston yaptı.

Adana Bilim ve Sanat Merkezi'nin (BİLSEM) 6. sınıf öğrencileri Doğuş Birbiri ile Ahmet Yiğit Şabanoğlu'nun danışman öğretmen Mehmet Duran Öznacar'ın yardımıyla yaklaşık 2.5 ay süren çalışma sonucu ortaya çıkardıkları "Hoşgörü Araçları" adlı projelerin görme ve ortopedik engellilere büyük kolaylık sağlayacağı belirtildi. Mucit öğrenciler, baston üzerinde kurdukları pilli, sensörlü düzenek sayesinde, cadde ve bulvarlarda karşıdan karşıya geçmeye çalışan görme engellilerin, trafik uyarı ışıklarına da yerleştirilecek sensörler sayesinde sesli uyarı alarak yardıma ihtiyaç duymadan geçişlerini sağlayabileceklerini söyledi.

Öğrenciler, diğer buluşları olan üzerinde miktarı kabartma harflerle de yazılan (Braille Alfabesi) paralar hakkında da, "Görme engelliler paraların miktarı konusunda zorluk çekiyorlar. Biz de hiç değilse önümüzdeki yıllarda basılacak paralarda, miktarının kabartma harflerle yazılması halinde görme engellilere kolaylık sağlanacağını düşünerek bu projeyi geliştirdik. İnşallah büyüklerimiz projemizi dikkate alır, engellilerimiz de rahatlar" dedi.

Öğrencilerin bir diğer ilginç buluşu ise hem görme hem de ortopedik engellilere alışveriş kolaylığı sağlanmasına yönelik. Projeye göre, oluşturulacak "Hoşgörü marketlerine" gelen engelli, özel donanımlı koltukları bulunan araca binecek. Yarı robot özelliğinde araç müşteriyi alarak markete taşıyacak. Market içerisindeki raylı sistemde hareket ederek, isteğe göre aşağı ve yukarı çıkıp inecek ve engelliye istediği raftan istediği ürünü almasına yardımcı olacak. Alışveriş sonunda da aldığı yere bırakacak.

Danışman öğretmen Öznacar, günlük hayatta bütün sistemlerin normal insanlara göre yapılmasının, engelli insanların yaşamlarını zorlaştırdığını belirterek, "Projelerimizle görme özürlü insanların yaya geçitlerinde ve ışıklı trafik lambalarının bulunduğu yerlerde kendi başlarına geçmelerini sağlayacak, alış veriş merkezlerinde alış verişte kolaylık sağlayacak ve benzer sorunları ortadan kaldıracak araçlar yaparak bu insanların yaşamlarındaki zorlukları azaltmayı hedefliyoruz" dedi.
 

Benzer konular

Top