1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Görüşme Şekilleri

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 14 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  İşe alım sürecinin çeşitli safhalarında kullanılabilecek altı ana mülakat yöntemi bulunmaktadır:

  *Yapısal Görüşmeler
  *Durumsal Görüşmeler
  *Sunum Görüşmeleri
  *Kriterlere Dayalı Görüşmeler
  *Yetkinlik Bazlı Görüşmeler
  *Davranışsal Görüşmeler

  Yapısal Görüşmeler
  Yapısal görüşmelerde her adayın, önceden belirlenmiş bir dizi soruyu yanıtlaması beklenir. Bu yöntemin en büyük avantajı bütün adayların aynı şekilde değerlendirilmesini sağlaması ve hiçbir noktanın atlanmamasını garanti etmesidir. Genellikle adayın hayatı veya kariyerindeki tercihleri, başarıları, araştırmaları, eğitimi, vb. başlıklar üzerinde duran biyografik bir yaklaşımdır.

  Durumsal Görüşmeler
  Durumsal görüşmelerde adaylar "...... olsaydı; başınıza ..... gelseydi ne yapardınız?" gibi sorular ile karşı karşıya kalır. Bu, söz konusu olan görevde karşılaşabilecekleri bir durum olabilir. Olay hayal ürünü bir senaryo bile olsa, gerçekten karşılaşılabilecek bir olay kadar gerçekçi olması gerekmektedir.

  Örnek 1 : İş tanımında güvenlik konusunu da içeren bir görev için yapılan iş görüşmesinde aşağıdaki soru sorulabilir: "Bir sabah elemanlardan birini başka bir kişinin çantasını karıştırırken görüyorsunuz ve aynı gün çantası karıştırılan kişi size cüzdanının kaybolduğunu bildiriyor. Böyle bir durumda ne yaparsınız?"

  Örnek 2 : Bir yöneticilik pozisyonu için yapılan iş görüşmesinde aşağıdaki soru sorulabilir: "Bir toplantı organize ediyorsunuz. Toplantı odası için rezervasyon yaptırdınız, önceden yiyecek ve içecekler ısmarlandı ve toplantı saatinde odaya girdiğinizde hazırlıkların tamamlanmamış olduğunu görüyorsunuz. Bu olayın tekrarlanmaması için neler yapabilirsiniz?"

  Sunum Görüşmeleri
  Sunum görüşmelerinde adaylara önceden üzerinde çalışmaları için bir problem veya konu verilir ve bu konu hakkında bir sunum yapmaları istenir. Bu konu görüşmeden bir süre önce adaylara gönderilebileceği gibi, iş görüşmesine geldiklerinde, görüşmeden hemen önce de verilebilir.

  Kriterlere dayalı Görüşmeler
  Söz konusu pozisyonda çalışması gereken "ideal" bir elemanın sahip olması gereken özellikler, iş analizini yürütmek ve iş tanımından yararlanmak sureti ile belirlenir ve adaylar bu kriterler ile karşılaştırılarak değerlendirilir. Bu yöntemde iş analizi, iş tanımı ve aday profilinden yararlanılarak görüşme sırasında sorulacak sorular geliştirilir. Bu tür görüşmelerde en önemli kriterler belirlendikten sonra bu noktaların üzerinde derinlemesine durulur; söz konusu davranışları ortaya çıkaracak sorular sorulur. Genellikle diğer yöntemler ile birlikte kullanılır.

  Yetkinlik Bazlı Görüşmeler
  Bu tür mülakatlarda, adaya yöneltilen sorular, performans değerlendirmede kullanılan yetkinlikleri ortaya çıkarıcı sorular yöneltilir. Örneğin;

  Yetkinlik: Yaratıcılık
  Soru: Yaptığınız işe yenilik getirmeniz gerektiği bir olay anlatabilir misiniz?
  İzleme Sorusu: Bu durumda ne yaptınız?

  Yetkinlik: Karar Alma
  Soru: İş hayatınızda vermek zorunda kaldığınız zor bir kararı anlatır mısınız?
  İzleme Sorusu: Kararınızı etkileyen en önemli unsurlar nelerdi?

  Yetkinlik: Strese Dayanıklılık
  Soru: Baskı ve stres altında çalışmak zorunda kaldığınız bir zamanı anlatır mısınız?
  İzleme Sorusu: Bu ortam nasıl oluştu? Nasıl başa çıktınız? Olayın diğer sorumluluklarınıza etkisi ne oldu?

  Davranışsal Görüşmeler
  Bu tür görüşmelerde amaç, adayın performans potansiyelini tespit etmektir ve en önemli kriter, ön çalışmanın yapılmasıdır. Sorulacak sorular genellikle önceden belirlenir ve adaya hep geçmiş tecrübelerine yönelik sorular sorulur. Geçmişte sergilenen davranışlar her zaman gelecekte sergilenebilecek davranışlar için iyi birer göstergedir. Örneğin ağırlıklı olarak satış sunumları yapılmasını gerektiren bir görev için aşağıdaki sorular sorulabilir:

  Örnek 1:
  *Bana detaylı bir rapor yazdığınız ve bulgularınızı sunduğunuz bir olayı anlatır mısınız?
  *Raporu nasıl yazdınız?
  *Raporu nasıl sundunuz?
  *Nasıl bir tepki aldınız?

  Örnek 2:
  *"Çalıştığınız firmada karşılaştığınız önemli bir sorunu ve bu sorunu nasıl çözdüğünüzü anlatır mısınız?"
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  571
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  983
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  891
 4. BeReNN
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  635
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  749
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş