1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Göz Tembelliği Tanı ve Tedavisi

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve yeşüLL tarafından 19 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. yeşüLL

  yeşüLL limitsizsiniz...! Özel üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.303
  Beğenileri:
  54
  Ödül Puanları:
  2.880
  Banka:
  647 ÇTL
  Göz Tembelliği (Ambliopi)

  Çocuklarda görme ile ilgili problemler çok erken yaşlarda başlayabilir ve fark edilmezse kalıcı görme kayıplarına neden olabilir. En sık görülen sorun ise göz tembelliğidir.

  Göz tembelliği (ambliopi), göz bozukluğuna bağlı olarak bir gözün görme yeteneğinin gelişememesidir. Eğer 9 yaşa kadar fark edilmezse daha sonrasında tedavi mümkün değildir. Çünkü 9 yaşa kadar görme gelişimini tamamlar ve bundan sonra değişmez.

  Bu nedenle 3 yaşından önce bebeklerin göz doktoru tarafından muayene edilmesi gereklidir.

  Plus Optix 2 aylık bebeklerde de uygulanabilen bir göz ölçüm cihazıdır. Bu uygulamada bebeğin gözüne damla damlatılması gerekmez. Göze hiç değmeden 1 metre uzaklıktan, bebeğin bakışını görüntü ve seslerle bir noktaya odaklayıp ölçüm alır. Değerlendirme sonucunda göz bozukluğu, tembellik ve kayma olup olmadığı konusunda bilgi verir. Göz tembelliği erken tanı konulduğunda tedavi edilebilir.
  Son zamanlarda geliştirilen nörovizyon adı verilen bir programla 9 yaşın üzerinde ve orta dereceli göz tembelliği olan kişilerde de tedaviden olumlu yanıt alınabilmektedir. Nörovizyon programı 9 yaş altındaki çocuklarda uygulanmaz .Çünkü kapama tedavisi nörovizyondan daha etkilidir. Ancak kapama tedavisinin de 9 yaş sonrasında etkisi yoktur.
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.417
 2. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  733
 3. -araz-
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  626
 4. Papatya
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  588
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  665
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş