Gözenekleri sıkılaştırmak için ne yapmalı

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
gözenekleri yok etmek için, gözenek sıkılaştırmak için öneriler

Dengeli bir cildin gözenekleri kendiliğinden kapanır. 35 yaş altındaki genç ciltlerde gözeneklerin kapanması daha kolaydır. Cildin su ve yağ dengesi düzeldiğinde gözenekler ya kendiliğinden ya bakımla veya maskeyle kapatılabilir.Fakat yaşınız 35′in üstündeyse deri kalınlaşmış , çizgiler kırık çizgi haline gelmişse, bu gözenekleri kapatmak biraz daha zor olabilir. Gözenekleri kapatmak için mücadele etmek yerine, daha fazla büyümelerini önlemek daha iyi bir çözüm olur.
Yüzünüzdeki gözeneklerin genişlemesini önleyip, siyah noktalardan kurtulmanız mümkün.Aslında cildimizdeki gözenekler olmasaydı, yağlar derimizin altına inerdi. Bunun sonucunda yüzümüzde kistler ve deri altında enfeksiyonlara sebep olurdu.Ancak çok gözenekli olan ciltlerde, eğer cilt yeterince temizlenmiyorsa siyah noktalar oluşmaya başlar. Hem görüntü olarak hem de sağlık açısından siyah noktaların oluşmasını engellemek önemlidir.Gözenekleri sıkılaşatırma yöntemlerine geçmeden önce Gözenekler neden açılır? konusuna bir gözatalım;
-Yağlı olan ciltlerde gözenekler daha açık olur.
-Yaşanılan sağlık sorunları nedeni ile kullanılan ağır ilaçlar cildi yağlandırabilir. Cilt yağlandığında da gözenekler açılır.
-Gözeneklerin nasıl olacağı kalıtım yoluyla belirlenir.
-UV ışınlarının da gözenekleri genişlettiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Gözenekleri daraltmak,sıkılaştırmak için;

Gözenekleri kapatmaya çalışmaktansa, yağ salınımını durdurmak ya da dengelemek gerekir. Yağlı ciltler her zaman su miktarı az olan ciltlerdir. Su miktarı az olduğunda ölü hücrelerin doku yüzeyine çıkarak asitli tabakayla koruma faktörü oluşturması zorlaşmaktadır. Bu nedenle cildin yüzeyi dış etkenlerden zarar görmektedir.Ciltteki su miktarının çoğaltılmasıyla, yağ üretiminin yavaşlatılması mümkündür. Bunun için de su bazlı ve doğru ürünlerin kullanılması şart. Yağlı ciltlere uygun olan ürünü kullanmak için de bir uzmana danışmak yararlı olur.

Gözenekleri temizleyen bantlar işe yarar mı?
Bantlar siyah noktaları azaltmak için uygulanan yöntemlerden biridir. Siyah noktaları kimi zaman tamamen ortadan kaldıran bu bantların kullanımları çok kolay. Bantları yapıştırmadan önce uygulayacağınız alanı ıslatıyorsunuz, suyla birlikte yapışkan bir özelliğe kavuşan bandı yapıştırıp kuruyunca çıkartıyorsunuz.Ancak siyah noktaları alan bu bantlar, gözeneklerdeki yağları boşaltamıyor. Oksitlenen bölümü alabilen bantların, dokunun içinde bulunan kanalı kapatan yağ kütlesini alması mümkün değildir.

Gözenekleri sıkılaştırmak için ne yapmalı

-Bir soda ve bir limon suyunu karıştırıp buzkalıplarına koyarak dondurun. Bu buz kalıplarını cildinizi temizledikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz.

-Uygun bir peelingden sonra yumurta akını tün yüze uygulayıp 15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile yıkayıp buz küplari ile destekleyin böylece cildiniz sıkılaşmış ve kendini toparlar.


kaynak: mucizeiksirler
 

Benzer konular

Top