1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Gözüm Yaşı Terme Çayını Tutuyor Türküsü ve Hikayesi

Konusu 'Türkü/Hikayeleri' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 9 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Adı Mart. Anadolu bozkırında orta halli küçük bir köy Çankırı'nın Şabanözü ilçesine bağlı. İnsanları tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Yoksulu bol kendi yağıyla kavrulanı azdır. Öykümüzün kahramanı Ahmet de bu köyün yoksullar bölüğünden. Babadan yetim keleş bir delikanlıydı. Çalımlı değil ama sevimli yumuşak huylu yüzü yolda bir gençti. Babası ölür ölmez anasıyla birlikte el kapılarında koşturdu yıllarca. Irgatlık yaptı çöne durdu. Çile hamurunu genç yaşında köyünün taşı toprağıyla yoğurdu. Anasıyla birlikte muhanette muhtaç olmadı. Yumruk kadar bebe iken işe başladı çalışa çabalaya onsekizine ulaştı. Günün birinde "askersin hazırlan bakalım" dediler. Vardı kasabaya muayene oldu. Kusursuzdu sağlamdı Verdiler sülüsünü çekti gitti askere gitti. Vatani görev yeri: Erzincan 58. Topçu alayı.

  İki yıl sonra kutsal görevi yüz akıyla bitirdi geldi Ahmet. Geldi ya baba ocağında gördüğü giderken bıraktığı gibi değildi. Anası eski gücünü direncini kaybetmişti. Beli eğilmiş saçları ağarmıştı. Ahmet'in gözünde bugün var yarın yoktu. Birkaç gün gezindikten askerliğin havasını unuttuktan sonra verdi kararını. "Anacığım yetmez mi benim için çektiğin? Bunca yıldır el kapılarında ağarttın saçlarını. Benim için süpürge ettin. Gece gündüz demedin çalıştın. Bundan gayri kendi evimizin işine bak. Ben çalışayım sen kazancımın bekeri ol..." Sevindi anası. Çünkü O'na güveniyordu. Tek desteği kayınıyla oğlu Ahmet'ti.

  Ahmet vine el kapılarında gece gündüz ırgatlık yapmaya başladı. Tek düşüncesi para kazanmaktı. İhtiyar anasını mutlu etmek onun sağlığında evlenmekti. İstedi ki bir gelin hürmeti bir kaç torun yüzü görsün anası...

  Bu düşlerle bir kış mevsimi gelip geçti. Günler ilkbahara dayandı. Mart ayı çıkar çıkmaz Mart köyünün dağı-ovası deresi tepesi renge boyandı. Bağları ekilmeye bostanları dikilmeye başlandı. Madımaklar yollarda ekinler tarlalarda yeşerdi. Ya Ahmet'in umutları? Baharla birlikte onun duyguları da kabardı. Köyün güzel kızlarından birine Güllü'ye gönlünü kaptırdı. Uzaktan uzağa seviyorlar derdini bir türlü duyuramıyordu. Mahalledeki çöpçatan Emine'yle haber göndererek sevdiğini belli etmeye çalıştı. Kendi açarsa olmazdı. Çünkü Güllü'nün adını dillere destan etmek istemiyordu.

  Güllü güzel Güllü alımlı kızdı. Gönlü ganiydi.Öyle yükseklerden uçan kendini ağıra saran cinsten değildi. Ağa oğlu bey oğlu ırgat dal kadın çocuğu nedir bilmezdi.Bir insan çalışkan mı evine köyüne bağlı mı mert mi ince mi yüreği yufka mı bunlara bakardı... Güllü bu nitelikleri Ahmet'te gördü gönlü onun gönlüne su gibi aktı. O yılın Kurban Bayramı şenliklerinde arkadaşlarıyla tura oynarken iyice bakıştılar. Boyunu boyuna huyunu huyuna yakıştırdı. İki göz iki gönül bir oldu uzaktan Güllü Ahmet'e Ahmet'te Güllü'ye tutuştu. Ne var ki köylük yer istenen her şey öyle açıkta olamaz ki! Sevenler buluşamaz ! Ne olacaksa gizli saklı gözden uzakta gönülden can cana...

  O yıl Mart köyünün baharı iyice canlanınca işlet artmaya başladı. Herkes işine gücüne daldı. Bağda-bostanda yaylada-ovada çalışmalar kızıştı. Güllü kız elinde çapa bel bostanda ötekilere o bağdan bu bağa koşmaya başladı. Sıcaklar ortalığı aşk ateşi gönlünü sarınca ne yapacağını bilmez oldu. Kuşluk zamanı köye geliyor helkeleri kaptığı gibi davar sağmaya koşuyordu yaylaya. Çünkü Ahmet zaman zaman köyün sürüsünü güdüyordu. Gezik kime gelirse o çoban oluyordu baharda.

  Ahmet bir gün yaylada kararını verdi. Ahladın gölgesinde davar sağan Güllü'nün yanına yaklaştı. "Bereketli olsun" dedi kısık bir sesle. Güllü şaşırdı. Döndü baktı ki Ahmet yanıbaşında. İlk kez duyuyordu bu sesi. Süt sağdığı helkeyi heyecanla kendine doğru çekti. Sağdığı koyunu bıraktı gürneğin arasında ayağa kalktı. "Hoşgeldin" dedi utanç bir sesle. Fakat elleri titriyor gözlerinin içi gülüyordu. Ahmet'in sesindeki titrekliği gözlerindeki parlayışı ilk kez yakından seziyordu. "Oturalım mı" dedi Güllü."Bilmem sen bilirsin istersen" dedi. Ahmet. Her ikisi de ahladı gölgesindeki sağmal koyunların arasına çöktüler. Dereden tepeden bir süre konuştular. Yan yana ilk buluşmastıdı çünkü bu. Ahmet yaşlı anasından Güllü hırçın gardaşından söz etti. Buluştukları görülsün konuştukları duyulsun istemiyordu Güllü. Ama Ahmet kestirdi attı; niyetini açıkça belli etti o gün. "Seni istetecem babana dünür gönderecem" dedi. Bu sözleri duyunca bir hoş oldu Güllü kız. Sevincinden yüreği hopladı. "Beklerim en kısa zamanda beklerim" dedi süt helkesini kaptığı gibi köye doğru yöneldi.

  O günden üç gün sonra gezik biter bitmez köye döndü Ahmet. Bir akşam yaşlı anasının dizlerinin dibine oturdu. "Anacığım" dedi. "Benim için bunca yıl saçını süpürge ettin babasızlığın acısını duyurmadın beni bugünlere getirdin. Başımızı sokacak evimiz var askerliğimi de yaptım sıra evlenmeye geldi. İsterim ki bir gelinin olsun. Benim gönlüm Güllü kızı ister. Severiz birbirimizi. N'olursun bir istet babasından!..."
  - Doğru diyorsun yerinde zamanında söylüyorsun Ahmed'im" dedi anası. "Bilirim ki seversin Güllü'yü o da seni beğenir; lakin babasıyla deli gardaşlan ne der bu işe?" onlar yükü yeceye yıkan cinsinden. Başımıza bir dert açmasınlar.
  "Bir kere deneyelim" dedi Ahmet. Anasını razz etti ve Güllüye dünürcüleri gönderdi...

  Ahmet'in dünürcüleri bir Cuma akşamı çaldılar kapıyı.
  Selam sohbetten sonra çıtlattılar geliş niyetini. Daha Güllü'nün adı geçer geçmez dikildi kardaşları. Küplere bindi babası.
  "Olmaz! Bu iş için geldinizse kapım size kapalı. Ahmet önce bir karnını doyursun. Benim ayak yalın çıplak karın gezene verilecek kızım yok" deyip kesti sözü.
  Güllü direniyordu yandaki odada. "Ahmet'ten başkasına varmam!" diyor babasına ağalarına kızıyordu. Anası anlamıştı Güllü'yü. Ama söz hakkı yok ki.. "Sus kızım baban ağaların duyar sonra. Ne'der de dikiliriz karşılarına?"

  O gece Güllü verilmedi gerçek değişmedi. Birbirlerini sevenlerin aşkı sürüyordu. Ahmet Güllü'ye Güllü Ahmet'e bağlıydı. Çünkü daha önce söz vernişti Güllü. Gerekirse babası vermezse gardaşları önüne geçerse kaçacaktı.

  Öte yandan Ahmet dünürcülerin haberlerini duyunca şaşırdı. Olup bitenleri bir güzel öğrendi. "Ayak yalın çıplak karın!" Ne demekti bu? Güllü nün babası nasıl söylerdi bu sözü!... Oturdu uzun uzun düşündü. Önce anasına köyün uslularına can ciğer arkadaşlarına danıştı. Kendine verilen öğüt "sabret bekle umudunu yitirme... "Ahmet Umudunu yitirmedi bekledi bekledi." Belki düzelir" dedi içinden. Babasını saydı gardaşlarının önüne geçmedi Güllü'nün. Ama ne yapsa ne etse gerçek değişmiyordu. Ağır konuşanlar her yerde hor bakan konuşmaz olmuştu Ahmet'le.
  Aradan birkaç gün geçince Güllü'den hater geldi."Kaçırsın beni" Bu gece sabaha karşı tan yıldızı doğar doğmaz bizim arılıkta beklerim onu..." Ahmet hem şaşırdı hem sevindi. "Bu durumda geri durmak olur mu? Niçin yaşıyorum kim için taşıyorum bu canı? Ölürsem Güllü'nün yolunda öleyim!.."

  Zamanında beklendiği yere vardı Ahmet. Baktı ki arılıkta saklanmış bekliyor Güllü. Ayakları lastik başında dülbent sırtında bir ak gecelik. Meğerse epeydir ağaları Güllü kaçmasın diye urbanlarını kendi yastıklarının altına saklamış. Ahmet durumu öğrenince bir oldu güldü bir oldu düşündü. yapacak bir şey yoktu artık. Gömleğini çıkanp Güllü'ye giydirdi ve tuttular Karaören'in yolunu. Karaören komşu köy. Sığınacaklan en emin yer orası. Dayısının evine gidecekler orada saklanacaklar bir kaç gün. Kâh yürüdüler kah koştular ama Karaören altı saatlik yol. Iki saat sonra ortalık iyice ağardı. Bu dummda görenler olursa ne der? Güllü: "Böylece gidelim" Ahmet "Olmaz" dedi. "Kesin olmaz" Tuttu kolundan yakınındaki gölün yanına vardı. Baktı ki her taraf sazlık. Kamışlar kındıralar adamın boyunu geçiyor. "Tamam" dedi burası iyi arkasından gelmesin diye Güllü'nün elini ayağını bağladı. Sesi çıkmasın bağırmasın diye de ağzını... Ve öylece sazların içine bırakıp yürüdü. Niyeti dayısının köyüne varacak durumu anlatacak onların yardımını isteyecek. İki saat sonra Karaören köyüne vardı Ahmet. Dummu bir güzel anlattı. "Hoş beş ne yapalım nasıl edelim" derken bir saatte öyle geçti. Sonunda dayısıgilden urbaları aldığı gibi düştü yola. Kâh yürüdü kah koştu. Kan ter içinde çıkışından beş saat sonra gün tepeye dikilirken Güllü'yü bıraktığı sazlığa geldi. Baktı ki Güllü yok. Yerinde yeller eser. Fazla zaman kaybetmeden hemen geri döndü dayısının köyüne. Sırtını buz gibi ter kapladı dizlerinde fer kalmadı. "Güllü geldi mi' "Gelmedi"."Allah Allah nereye gitti peki?" Dayısı Karaören köyünden birini hemen Mart köyüne yolladı. "Sorun bakalım orada var mı?" Sekiz saat sonra haber geldi. Orada da yok. Böylece ertesi gün öğle vakti oldu. Dayısıyla birlikte köyün birkaç uslusuna caminin imamına sordular. "Durum böyle iken böyle ne yapalım ne edelim?"
  Köy imamı: "Oğlum Ahmet sabahleyin erkenden sazlığın üzerindeki tepeye çık; kızı bağlayıp koyduğun tarafa bak; sivrisinek nereye topluca inip kalkıyorsa orada ara" dedi...

  Böyle yaptı Ahmet. Karaören'den geceleyin çıktı yola. Gün doğarken sazlığın üzerindeki tepeye çıktı. Baktıki sivrisinek sürüsü Güllü'yü bağlı bıraktığı sazların beşyüz metre yakınına küme küme inip kalkar..

  Koştu oraya ki ne görsün? Güllü cansız yatıyor yerde. Sivrisinekler üşüşmüş üstüne. Her tarafı şişmiş davul gibi olmuş. Zavallı Güllü can havliyle çırpınmış çabalamış sürünmüş. Eli ayağı bağlı olduğu için kurtulamamış ağzı kapalı olduğu için bağıramamış. Her tarafı çizik sıyrıksaz kesiği..."
  Bu durumu görünce deliye döndü Ahmet. Dizlerini çırptı saçlarını yoldu. Ağladı ağladı. Bir şaşırdı bir ağladı. Sonra aldı başını ayrıldı oradan. Gitti ki o gidiş. Olay tez zamanda yayıldı. Duyanların görenlerin içi yandı. Nice nice yürekler parçalandı ağıtlar söylendi destanlar yazıldı. Güllü'nün öyküsü yörede bilindi gençlerce ezberlendi. Bir sazın ezgisi eşliğinde dilden dile söylendi. İbretle dinlenen bir içli bozlak oldu yörede.  Gözüm yaşı terme çayını tutuyor
  Yana yana güzel ömrüm bitiyor
  Bu ayrılık imanıma yetiyor

  Sivrisinek nasıl kıydın Güllüm'e
  Zalım sinek nasıl kıydın yarime

  Karatepe'yi Mart köyüne bağladım
  Gülüm öldü,gizli gizli ağladım
  Güvenemedim de kollarını bağladım

  Sivrisinek nasıl kıydın Güllüm'e
  Zalım sinek nasıl kıydın yarime​
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.184
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  1.612
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.275
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.276
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.970
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş