1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Grafik Animasyonculuğu

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 15 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.273
  Beğenileri:
  4.938
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.978 ÇTL
  TANIM

  Proje çerçevesinde, hedef kitleye uygun olarak sanal ve gerçek nesnelerin iki veya üç boyutlu tasarımını yapan, nesnelerin hareketleriyle bir hikâye anlatan hikâyeyi izlenebilir gösteri olarak hazırlayan kişidir.


  GÖREVLER

  Hazırlanan projeye göre;

  • Çalışma planı yapar.
  • Talep eden kişiden istenilen tasarıma ait bilgi alır.
  • Tasarım için gerekli materyal toplar.
  • Şablon hazırlar,
  • Resimli senaryo hazırlar.
  • Toplanan malzemeyle tasarımı gerçekleştirir.
  • Senaryonun çizim aşamalarını bilgisayar ortamında üç boyutlu hale getirir.  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  Grafi-animasyon bilgisayarı, masa üstü yayıncılık, iki ve üç boyutlu profesyonel grafik ve animasyon programları,

  Scanner-resim tarayıcı, yazıcı-yazıcı gibi bilgisayarla ilgili donanımlar, kayıtçı videoteyp, monitör Grafik tablası, masaüstü kamer ,Her türlü kâğıt ve benzeri malzeme,Her türlü resim malzemesi,Fotokopi ve diğer büro aletleri,Her türlü iletişim ve bilgi iletim araçları.Mesleğe ait diğer araç ve gereçler,Şablon Malzemeleri


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Grafik Animasyoncusu olmak isteyenlerin;

  • Görme ve işitme duyu organları işlevlerini tam olarak yerine getirir durumda olan,
  • El ve parmaklarını ustalıkla kullanan,
  • Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
  • Hayal gücü zengin ve yaratıcı,
  • Dikkatini belli bir noktaya yoğunlaştırabilen,Düşüncelerini çizgilerle ifade edebilen,
  • İnsan psikolojisinden anlayan,
  • Işık ve renk ilişkisini algılayan,
  • Sabırlı,
  • Yaratıcı, titiz, beden ve ruh sağlığına sahip, estetik görüşlü kimseler olmaları gerekmektedir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Çalışma ortamları, hem kapalı mekânlar (stüdyolar, kurgu odaları vb.) hem de dış mekânlardır. İş hem aletlerle, hem de insanlarla ilgilenmeyi gerektirmektedir. Hareketli bir hayattan ve değişiklikten hoşlanan sıra dışı yaşamı seven kişiler bu meslekte mutlu olabilirler.


  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Radyo-Televizyon alanından mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları
  yeterlikler doğrultusunda; televizyon kuruluşlarında, Radyo kuruluşlarında, yapım şirketlerinde, reklâm ajanslarında, turizm/eğlence alanlarında vb. yerlerde çalışabilirler.İletişim ve medya sektörü, küresel düzeyde değişen pazar, rekabet koşulları ve hızlı teknolojik ilerlemeler nedeni ile sürekli ve dinamik bir gelişim içindedir. Sektörde faaliyet gösteren kuruluşların rekabet gücünü artırabilmesi için teknolojik gelişmelere göre kendilerini yenilemeleri gerekmektedir. Bu durum sektörde alanında yetişmiş nitelikli eleman ihtiyacını artırmaktadırlar.


  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi Anadolu İletişim Meslek Liseleri ile Anadolu teknik ve Anadolu meslek liselerinin “Radyo-Televizyon” alanı “Grafik Animasyon” dalında verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.


  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Anadolu Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak, Anadolu İletişim Meslek Liseleriyle Anadolu Teknik / Anadolu Meslek Liselerinin ““Radyo-Televizyon” alanı “Grafik Animasyon” dalına girebilmek için ilköğretim 6–7–8. sınıflarda yapılacak olan “Seviye Belirleme Sınavlarının” (SBS) sonucuna, yılsonu ders ortalamaları ile belirlenen “Yıl Sonu Başarı Puanının (YBP) eklenmesi ile elde edilecek olan yeterli Genel Orta Öğretim Yerleştirme Puanına (G-OYP) sahip olmak
  gerekmektedir.Anadolu meslekî ve teknik ortaöğretim programlarına genel başvuru şartlarının yanında; ilköğretim okulu 6’ncı ve 7’nci sınıflarda resim dersinin yılsonu notunun her sınıf için en az “iyi” derece olması, Özel yetenek sınavına girmesi ve başarılı olması şartları aranır
  Ortaöğretim kurumlarında; ders yılı sonunda veya ortalama yükseltme sınavları sonucuna göre 10 uncu sınıfa geçen ve teknik liseye geçiş şartlarını taşıyanlar teknik lise programlarına geçiş için başvurabilir. Teknik lise programına geçmek isteyen öğrencilerden gerekli koşulları taşıyanların başvuru formları, kurum müdürlüğünce onaylanarak ders kesiminden ortalama yükseltme sınavlarının bitimini izleyen beş iş
  günü içinde öğrencilere verilir. Teknik lise ve doğrudan alana kayıt yapılan programlar dışındaki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında;

  a) 10 uncu sınıfa geçen öğrenciler, alan seçimi için ders kesiminden itibaren ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının bitimini izleyen onuncu iş günü çalışma saati bitimine kadar öğrenim görmek istediği meslek alanının bulunduğu kurum müdürlüğüne başvururlar.

  b)
  Başvuru süresi sonunda öğrenciler, Alana Yöneltme Tavsiye Formu ve Öğrenci Tercihlerini Değerlendirme ve Yerleştirme Formu kullanılarak belirlenen alana yerleştirme puanı esas olmak üzere tercih ettikleri alanlara göre sıralanırlar. Alana yerleştirmede, ilgili alanın kontenjanı göz önünde bulundurulur. Bu puanlara göre yapılacak sıralama ile kontenjan kadar öğrencinin asıl ve yedek olmak üzere listeleri
  düzenlenir. Alana geçiş yapacak öğrencilerin kayıt-kabulleri, Ağustos ayının üçüncü haftasında başlayıp ay sonuna kadar bitirilecek şekilde planlanır ve yıllık çalışma takviminde gösterilir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin ortaöğretimdeki eğitim süresi 4 yıldır. 9.sınıfın (lise 1) dersleri genel liseler ve meslek liselerinde ortaktır. Anadolu mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının 9. sınıfında öğrenci alanını belirler. 9.sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler. 9 ve 10.sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel dersler öncelikli olarak okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11. sınıfta verilmektedir. 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.

  Ortak dersler

  Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, TC İnkılâp Tarihi ve
  Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe,
  Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlkyardım,
  Alan ortak dersleriBilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Temel İletişim, Temel Fotoğrafçılık, Elektrik-Elektroniğin Temel İlkeleri, Radyo TV Yapımcılığı, Temel
  Kamera, Bilgisayarda Fotoğraf İşleme

  Dal dersleri

  İşletmelerde Beceri Eğitimi, Temel Elektrik Devrelerinin Yapımı ve Ölçümü,
  Işıklandırma Sistemleri, Seslendirme Sistemleri, İletişim Hukuku, Medya Tarihi,
  Mesleki Bilgisayar, Etkili Konuşma ve Yazma Teknikleri, Televizyon Haberciliği, Desen,
  İllüstrasyon, Temel Sanat Eğitimi, Nesne Canlandırma, Karakter Canlandırma, Çekim
  Estetiği, Estetik Aydınlatma, Işık Teknolojisi, Kamera Teknikleri, Kurgu Teknikleri ve
  Estetiği, Senaryo, Ses Kaydı ve Kurgusu, Sinema Tarihi, TV Program Türleri, Video
  Kurgu Etkili Konuşma ve Yazma dersleri verilmektedir.


  MESLEKTE İLERLEME

  Radyo-Televizyon alanından mezun olanlar Basın Yayıncılık, Fotoğrafçılık, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklâmcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim ve Halkla İlişkiler, İnternet Gazeteciliği ve Yayıncılığı, Marka İletişimi, Masaüstü Yayıncılık, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Radyo ve Televizyon Yayıncılığı, Televizyon Yapım ve Yönetimi programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde kontenjan dâhilinde yerleştirilebilirler.
  Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan Grafik, Grafik Tasarım, Grafik Öğretmenliği, Grafik Sanatları ve Grafik Tasarımı, Fotoğraf ve Grafik Sanatları, Grafik Sanatları programlarına yönelebilirler.


  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereğince işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.Eğitim gören adayların iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır. İşletmelerin sağladığı diğer sosyal imkânlardan yararlanmaktadır.Kazanç, çalışılan sektör ve işletmeye göre değişmektedir. Kamu sektöründe derece, kıdem ve “teknik hizmetler” sınıfındaki tazminatlara göre ücret alınmaktadır. Özel sektörde ilk işe girişte asgari ücret düzeyinde olan kazanç, daha sonra başarı durumuna göre artmaktadır.
   
Benzer Konular
 1. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  831
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  5.259
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.265
 4. ŞeHaZ
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  1.014
 5. ŞeHaZ
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  526
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş