Grinin Elli Tonu'nu okumak sağlığınızı tehlikeye atabilir

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,473
Beğeniler
8,995
Takım
GALATASARAY
#1
Michigan Eyalet Üniversitesi'nden uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre, Grinin Elli Tonu serisinin tamamını okuyan kadınlar, birden fazla partner sahibi olmaya ve aşırı içki içmeye yatkın.

Dünyada geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Grinin Elli Tonu adlı roman serisinin tamamını okuyan kadınlarla yapılan bir araştırmanın sonuçları şaşırttı. Michigan Eyalet Üniversitesi’nden uzmanların yaptığı araştırmaya göre, E.L. James’in ses getiren serisini okuyan 18-24 yaşındaki kadınlar birden fazla partner sahibi olmaya ve aşırı içki içmeye yatkın.Daily Mail’in haberine göre, araştırmada Grinin Elli Tonu’nun genç kadınların psikolojisi üzerinde etkisi olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, romanı okuyanların, okumayanlara göre yeme bozukluğu işaretleri gösterme ve sözlü şiddet uygulayan partnerlerle birlikte olmaları ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

ARAŞTIRMA BİR İLKMichigan Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacı Amy Bonomi, “Eğer kadınlar romanı okumadan önce yeme bozuklukları yaşıyorsa, Grinin Elli Tonu’nu okumak bu semptomları yineler ve bununla bağlantılı olan travmayı kötüleştirebilir. Aynı şekilde, eğer romanı araştırmamızda ortaya çıkan sağlık sorunlarını yaşamadan önce okumuşlarsa, kitabın bu davranışların başlangıcını etkilemiş olması muhtemel” sözleriyle araştırma sonuçlarını yorumladı.

18-24 yaş arasındaki 650 kadınla çalışan araştırmacılar, romanı okuyanlarla okumayanları karşılaştırmış. Buna göre, serinin ilk romanını okuyanların, kendilerine bağıran veya hakaret eden partnerlere sahip olma ihtimali okumayanlardan yüzde 25 daha fazla. Serinin tamamını okuyanların aşırı içki içme olasılığı, okumayanlara göre yüzde 65; hayatları boyunca 5 veya daha fazla partnerle birlikte olma ihtimalleri ise yüzde 63 oranında daha fazla.

Journal of Women’s Health dergisinde yayımlanan araştırma, roman serisiyle sağlık sorunları arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.

FRAGMANI REKOR KIRMIŞTI

Kitabın beyazperde uyarlaması, Türkiye'de 13 Şubat 2015'te vizyona girecek. Başrollerini Jamie Dornan ve Dakota Johnson’ın paylaştığı filmin fragmanı, bir hafta içinde 36 milyon kez izlenerek rekor kırmıştı.
 

Sentinus

Tengri Biz Menen!..
Özel üye
Katılım
11 Mrt 2014
Mesajlar
2,917
Beğeniler
4,142
Yaş
28
Şehir
İstanbul
Takım
BEŞİKTAŞ
#2
Hayatım boyunca "Alacakaranlık" serisinden berbat kitap bulamam diyorken "Gri'nin Elli Ton'u" düşünceleri mi yıktı. Kitap, kitap değil resmen rezalet. Neyse sinirlenmiyorum susacağım yine :D
 

Benzer konular

Top