1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Gruplar Dinamiği

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 26 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Gruplar Dinamiği

  Gruplar dinamiği, alan nazariyesinin Kurt Lewin tarafından sosyal konulara uygulanmasından çıkmıştır. Lewin'in belirttiğine göre, bu konular dört ayrı bölümde toplanabilir:


  Grup Kararı:

  Bir grubun üyesi olan bir kimse tarafından öne sürülen (meselâ ev işlerinde şu veya bu mamulün kullanılması gibi) bir tavsiyeye uyma oranının, aynı gruba dışarıdan birinin yapacağı tavsiyeden çok daha yüksek olduğu deneysel olarak ispat edilmiştir.

  Grubun Üretkenliği:

  Ayrı ayrı ele alınan kişilerin üretkenlik toplamından daha yüksektir. Bu durum, gerek grup tarafından kabul edilen çalışma meseleleri, gerekse grup üyeleri arasındaki işbirliği açısından ortaya konabilir. Bir kişi veya grup tarafından yapılan bir işin başarı ihtimali şu formülle gösterilebilir:

  l — qa . qb > pa ve > pb.

  Burada pa, pb = a,b öznenin işin çözümünü tek başına bulması ihtimalini, qa=l- pa ise a öznesinin bu çözümü bulmaması ihtimalini gösterir (her iki öznenin başarısızlık formülü de = qa . qb'dir.)


  Bir Grup İçindeki Etkileşme:

  Bu etkileşme, çeşitli tekniklerle ortaya çıkarılabilir. Bu teknikler ise, meselâ, Bales kategorileri ve özellikle, sosyogramlardır.


  Bağıntı Çerçevesi Olarak Grup:

  kişi, davranışını, bulunduğu gruba göre ayarlamaya (bu durum, grubun normlayıcı fonksiyonundan ileri gelir) yönelir, kendi veya başkasının davranışı hakkında, daima kendi grubunun normları açısından, bu normlarla bağıntılı olarak hüküm verir ve değerlendirmede bulunur.
   
Benzer Konular
 1. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  830
 2. yeşüLL
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  618
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  5.201
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  712
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  1.198
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş