Guinevere Kimdir?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Guinevere Kimdir?

Kraliçe Guinevere, Kral Arthur'un efsanevi eşidir.
İlk olarak Chrétien de Troyes'in “Lancelot, le Chevalier de la Charrette” adlı eserinde yer alan, Arthur'un baş şövalyesi Sir Lancelot ile yaşadığı aşk ilişkisiyle tanınır. Bu motif zamanla çevrimsel Arthur efsanesinin bir parçası olmuştur. 13. yüzyılda Lancelot-Kutsal Kâse çevrimiyle başlayarak Post-Vulgata çevrimi ve Thomas Malory'nin “Le Morte d'Arthur” (Arthur'un Ölümü) adlı eserine kadar taşınmıştır. Guinevere ve Lancelot'un ihaneti, Arthur'un krallığının çöküşüne neden olmuştur.
Cameliard Kralı Leodegrance'ın kızı, Kral Arthur'un karısı, Britanya kraliçesidir. Yaşadığı zamanda İngiltere’nin en güzel kadını olduğu söylenir.
Kral Arthur, Guinevere ile evlenmek istediğinde büyücü Merlin, kralı "Guinevere ile Sir Lancelot birbirlerini sizi sevdiklerinden daha çok sevecekler" sözleriyle uyarır. Ama kral Arthur bu kehaneti ciddiye almaz ve Guinevere ile evlenir. Evliliğinin ardından, Sir Lancelot ile kraliçe Guinevere arasındaki yakın ilişki hakkında çıkan dedikoduları duyan Kral Arthur, ikisine olan sevgisinden dolayı söylentilerdeki gerçek payını görmezden gelmeye çalışır. Diğer yandan şövalyeler ve saray halkının Kraliçe Guinevere ve Sir Lancelot'a cephe alması sebebiyle, kraliçe çeşitli sebeplerle zor durumlarda bırakılır.
Kraliçenin, diğer şövalyelere de yakınlık göstererek Sir Lancelot ile ilişkisini göz önünden uzaklaştırmak için verdiği yemekte, şövalyelerden biri zehirlenerek ölür. Şövalyeler bu ölümden ev sahibi Kraliçe Guinevere'i sorumlu tutarlar ve ceza olarak yakılarak öldürülmesini talep ederler. Kraliçenin masumiyetinin ispatlanması için bir şövalyenin kraliçe için dövüşmesi ve müsabakayı kazanması gerekir. Durumun hassasiyeti ve kendi konumu gereği adil davranmak zorunda olan kral Arthur, müdahale etmezken ve hiç bir şövalye kraliçe adına savaşmayı kabul etmeye yanaşmazken Sir Lancelot kraliçeyi savunur, onurunu ve hayatını kurtarır.
Sir Lancelot'tan nefret eden bazı şövalyeler, Sir Lancelot ile kraliçe arasındaki ilişkinin su yüzüne çıkması durumunda kral Arthur'un onurunu korumak için ikisini de cezalandırmak zorunda kalacağını bildiklerinden gerçeği ortaya çıkarmak isterler. Ava çıktıkları bir gün kral Arthur'a, sarayda kalan kraliçe ile Sir Lancelot'un birlikte olduklarını kanıtlayabileceklerini söylerler. Kral Arthur bu meydan okumayı onurunu korumak adına kabul etmek zorunda kalır. Gerçekten de Sir Lancelot kraliçenin odasındadır, Lancelot ikisini de teslim almak isteyen şövalyeleri öldürür ve kraliçe ile birlikte kaçarlar.
Çok sonra Kral Arthur yine bu aşk üçgeni yüzünden çıkmış bir savaşta ölür, Guinevere vicdan azabı yüzünden Lancelot ile birlikte olamaz ve rahibe olur. Sir Lancelot başka bir kiliseye kapatır kendini. Bir gün rüyasında Guinevere'in öldüğünü görür ve onu ziyarete gider. Gerçekten de bir kaç gün önce öldüğünü öğrenince üzüntüden Lancelot da ölür ve sonsuza dek yan yana mezarlarında uyurlar.
Bazı kaynaklara göre, Kral Arthur'un ölümünden sonra rahibe olduğu ve yaşarken yaptıklarının bedelini ödemek için âşık olduğu ve uğruna tüm Camelot efsanesinin yok olmasına sebebiyet verdiği Lancelot'u, yaşarken bir daha görmemek üzere yemin ettiği rivayet edilir. Ayrıca, Kral Arthur'un hükümdarlığı süresince birçok kez ihanetle suçlandığından, birçok kez yakılarak ölmekten kurtarılmış bir Lady olarak da bilinir.
Bir görüşe göre Kelt kraliçelerinin soyundan gelen ve kralıyla eşit güce ve sosyal statüye sahip olunan bir geleneği temsil ettiği için bir erkek gibi zaman zaman sevgilileri olan bir kişidir. Ancak Arthur efsanesini yazıya döken Hıristiyanlık sonrası yazarları için bu tavırları ancak ahlaksızca ve sadakatsizce davranmak olarak yorumlanabildiği için bir aldatan kadın ikonuna dönüşen yarı tarihi kişiliktir. Arthur'u bazı versiyonlarda Mordred ile bazılarında ise Lancelot ile aldatır ve yuvarlak masanın yok oluşuna yol açar.
 

Benzer konular

Top