Günde 100gr Yenilen Havuç Nelere Kadir.

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Havuçta A vitaminin ön öğesi olan karotenler bulunur. Karotenler vücuda alındığında ince bağırsaklarda ve karaciğerde bir bölümü A vitaminine dönüşür.
A vitamini ve A vitaminine dönüşmeyen karotenler karaciğerde depolanır. Kandaki vitamin düzeyi azalınca karaciğerden kana salınarak vitamin işlevini yerine getirir.
İnsan, gereksinmesinin 5 kat fazlası A vitamini alırsa, karaciğerde depo edecek yer kalmadığından, zehirlenme etkisi görülebilir. Karotenlerin çok alınması zararlı değildir. A vitamini ve karotenler suda erimediklerinden idrarla ve terle dışarı atılamazlar. Sürekli olarak günde 1 bardak kadar havuç suyu içen kişilerde tenlerinde sararma görülebilir. Havuç suyu alınmadığında bu sanık kaybolur.
Havucun 100 gram yenen kısmı, insanın günlük A vitamini gereksinmesinin 2/3 kadarını karşılayabilecek düzeyde karotenleri içerir. Yarım kilo havuçtan bir bardak havuç suyu yapılıp içilirse ve bu uygulama her gün ya da gün aşırı sürdürülürse, gereksinmenin 5 katı kadar karoten vücuda alınmış olur. Yağsız ortamda karoten ince bağırsaktan kana geçemez. Hâlbuki yemekle birlikte 1 -2 havuç yense yemeğin yağı ile karoten kana geçer.
Havuç suyu içilmek istenirse yemeğin yanında yarım bardak kadar alınması daha doğru olur.
 
Top