Hafıza Canlandırma Egzersizleri

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,733
Beğeniler
5,020
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Hafızamı günlendirmek için ne yapmalıyım diyenler için, basit teknikler ile hafıza canlandırma yöntemleri. Oldukça basit olan bu teknikler ile hafızanızı canlandırabilirsiniz. İşte kolay Hafıza Canlandırma Egzersizleri :

1.Tersten davranmak

Normal hayattaki alışkanlıklarınıza tersten bakmaya ne dersiniz? Evet, yataktan geç kalkın, sağ elinizle değil de sol elinizle yazmayı denerseniz, beyninizin kullanmadığınız bölümlerini de kullanmış olursunuz.

2.Çocukça ilgi ve merak

Çocuklar gibi her şeyi ilgiyle incelemk ve tüm duyu organlarınızı iyice kullanmaya çalışmak da hafızanızı kuvvetlendirecektir.

3.Harflerle saklambaç

Bir gazeteden bir yazıyı elinize alın. Yazı içinde kelime avına çıkın. Benzer kelimeler, tekrarlayan kelimeleri hızlıca bulmaya çalışın. Bölyece konsantrasyon gücünüzün gelişir ve hafızanız kuvvetlenecektir.

4.Kendini sorgulama tekniği

Kendinize sorular sorun. Sabah ne yedim, dün hangi saatte işe geldim gibi alıştırmalar, hafızanızı kuvvetlendiremeye yarayacaktır.

5.Asker Yürüyüşü
Ayağa kalkın, yerinizde saymaya başlayın. Evet, yerinizde yürüyormuş gibi ayağınızı kaldırıp indirirken, kollarınız daters olarak eşlik etsin.

6.Hayali resim

Burnunuzun ucunda bir fırça armışçasına, istediğiniz bir şeyi çizmeye çalışın.

7.Araba Plakaları

Araba plakalarındaki sayılar ve harflere odaklanın. Harflerden kelime üretmeye çalışın.

8.Hipnoz ve telkin

Stres, hafızanın en büyük düşmanıdır. Stresli zamanlardakendinizi olumlu telkin edin ,kulağınıza güzel şeyler fısıldayın.
 
Top