1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Hâkimiyetin kaynağına göre yönetim biçimleri

Konusu 'BilgiBANK' forumundadır ve Suskun tarafından 30 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Monarşi

• Tüm yetkilerin ve güçlerin tek kişide toplanmasıdır.
    • Seçim dışı yöntemler kullanılır.
    • Yetki, genellikle miras yoluyla (babadan oğula- saltanat) geçer ve tek bir kişide toplanır. Bu kişi kral, prens, padişah, çar olabilir
    • Bu kişinin emirleri tartışılmaksızın kabul edilir.
    • Yasama, yürütme ve yargı yetkileri bu kişinin elindedir. Kimseye hesap vermez.

Geçmişte monarşi ile yönetilen ülkeler; Roma İmparatorluğu, Rusya, İngiltere Osmanlı Devleti, Fransa.

Günümüzde ise Suudi Arabistan, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, İngiltere, İspanya, Hollanda, Japonya monarşik devletlerdir.

Oligarşi

• Belli bir sınıfın, grubun ya da küçük bir azınlığın egemenliği ve yönetimi altında tutulan yönetim şeklidir.
    • Asiller meclisi vardır. Bu meclis krala yaptırım uygulayabilir.
    • Meclisin kararlarına uymayan kral görevden alınabilir
    • Kral yetkilerini bu meclisten alır

Geçmişte oligarşi(aristokrasi) ile yönetilen ülkeler; Eskiçağ’da Roma Yunanistan

Günümüzde Cezayir, Irak ve Suriye gibi ülkeler oligarşik devletlerdir

Teokrasi

• Bir ülkedeki siyasal yapılanma, devletin yönetim organları tüm siyasal ilişkilerin dinî kurallara göre düzenlenip yürütüldüğü yönetim biçimidir.

Geçmişte teokrasi ile yönetilen ülkeler; Osmanlı Devleti, Emeviler, Abbasiler.

Günümüzde İran, Vatikan, İsrail teokratik devletlere örnek olarak gösterilebilir.

Cumhuriyet

• İnsanların eşitliğe, seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu yönetim biçimidir.
    • Yönetim ve güç halkın kendisinin seçtiği kişilere aittir.
    • Yöneticiler millet tarafından belirli süreler için seçilir.
    • Kişilerin vazgeçilmez hak ve hürriyetleri vardır.
    • Yasaların üstünlüğü vardır. Buna herkes uymak zorundadır.
    • Halk memnun olmadığı yöneticileri seçimle değiştirebilir•

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa,,Kanada demokratik devletlerdir

Sayfayı Paylaş