1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Haksız Bulunan TDK, Kadınları İstismar Eden ‘Oynak, Taze, Yollu’ Gibi Kelimelerin Anlamını Değiştir

Konusu 'Dilimizi Doğru Kullanalım' forumundadır ve AybüKe tarafından 26 Şubat 2018 başlatılmıştır.

 1. AybüKe

  AybüKe Kahpelik Son Moda Özel üye

  Katılım:
  8 Ocak 2018
  Mesajlar:
  862
  Beğenileri:
  625
  Ödül Puanları:
  2.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Boş Gezenin Boş Kalfası
  Yer:
  Antalya
  Banka:
  6.379 ÇTL
  TDK, Dilşat Aktaş ile giriştiği hukuki savaşı kaybetti. Sözlüklerdeki kadını istismar edici argo kelimelerin anlamları değiştiriliyor.

  Bazı kelimelerin TDK anlamlarını görünce gerçekten şaşırabiliyoruz. Son derece garip kelime ve anlamlarının olduğu TDK, Halkevleri Eşbaşkanı Dilşat Aktaş ile giriştiği mücadeleyi kaybetti. 2015’te TDK’nin yayınladığı Türkçe sözlüklerde ve internet sayfasında bulunan “boyalı”, “yollu”, “taze”, “oynak”, “serbest” gibi kelimelerin argo anlamlar taşıdığı ve cinsiyet ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle TDK’ye dava açan Aktaş, haklı bulundu. Bu sayede, TDK’de yer alan pek çok kelimenin anlamındaki argo ifadeler çıkartılacak.


  TDK Başvuruyu Reddetmişti
  Aktaş, ilk olarak mahkemeye gitmek yerine TDK’ye başvurarak, yukarıdaki gibi pek çok kelimenin argo anlamlarının kaldırılmasını talep etti. Bu olayın ardından TDK’den ret cevabı alan Aktaş, avukatı Sevin Hocaoğlu aracılığıyla TDK’nin verdiği kararın iptali için Ankara 6. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.
  [​IMG]

  Aktaş, kelimelerden ziyade, kelimelerde yer alan sözlük anlamlarına tepki gösterdi. Örneğin “Oynak” kelimesi, TDK’de “Davranışları ağırbaşlı olmayan (kadın ve kız)” şeklinde yorumlanıyor. Ya da “yollu” kelimesi “kolayca elde edilen kadın” olarak yorumlanınca, Aktaş, TDK’ye karşı bu konuda dava açma gereği duydu.

  [​IMG]

  Mahkeme kararında, “Toplumsal cinsiyetçilik içeren kelime yapılarına çalışmalarında yer vermemesi, davalı idarenin uluslararası ve ulusal normlardan kaynaklanan görevidir.

  Dava konusu kelimelerin argo anlamlarının, Türkçe’nin ticari hayatta, kitle iletişim araçlarında, eğitim ve öğretim kurumlarında ve sosyal hayatın diğer alanlarında doğru ve güzel kullanılması hususunda öncü görevi üstlenen Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde ve internet sayfasında yer almasının hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.


  Kadın Üye İtiraz Etti
  Mahkemede oy kullanan üç üyeden erkek olan ikisi argo anlamların kaldırılması gerektiği yönünde oy kullanırken, kadın üye, “Bu ifadelerin kadınlara ayrımcılık yapmak gibi veya söz konusu ifadeler ile kadına şiddet uygulanmasına zemin hazırlanması gibi bir amaç güdülmediğinden tesis edilen dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı görüşü ile aksi yönde oluşan çoğunluk kararına katılmıyorum” şeklinde yorum yaparak kaldırılmaması yönünde oy kullandı.

  [​IMG]
   
Benzer Konular
 1. sherry
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  872
 2. starx
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  511
 3. GöLGe
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  585
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  4.193
 5. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  615
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş