Haliç'e ilk Köprüyü Fatih Yaptırmış

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Haliç'teki ilk köprünün Sultan II. Mahmud Han tarafından yaptırıldığını biliyoruz. Fakat bundan önce Fatih Sultan Mehmed Han, İstanbul kuşatması sırasında Haliç üzerine geçici bir köprü inşa ettirmişti... 22 Nisan 1453 sabahı Osmanlı gemilerini Haliç'te gören Bizanslılar, ertesi sabah daha büyük ve inanılması güç bir sürprizle karşılaştılar. Kumbarahane ile Defterdar arası, deniz üzerine kuruluverilen bir köprü ile birleştirilmişti. Bu köprü üzerinde Osmanlı askeri gidip geliyor, karşı sahilden toplar geçiriliyordu.

Bizanslı tarihçi yazıyor...
Bizanslı tarihçi Kritobulos'un verdiği bilgilere göre, binden fazla fıçı, sandal ve duba, birbirlerine kalaslar ve demir çengellerle bağlanmıştı. En üstü de döşeme tahtalarıyla kaplanmıştı. 700 metre uzunluğundaki bu köprü üzerinde 5 asker yan yana yürüyebiliyor, toplar rahatlıkla çekilebiliyordu. Çok geçmeden her iki tarafa yerleştirilen toplarla Bizans surlarının en zayıf noktaları ateş altına alınıyordu.

Prens Dukas'ın itirafı...
Bizans İmparatoru hemen o gün tekrar daha fazla vergi vermek ve daha başka şartlarla barış teklif ettiyse de Fatih'i İstanbul'u almak niyetinden vazgeçiremedi. Bu sefer İmparator, verdiği emirle köprüyü yaktırmak istedi. Fakat bu maksatla surlardan dışarı çıkan 150 Bizanslı asker köprü üzerinde can verdi.
Bizans Prensi Dukas, Fatih Sultan Mehmed Han'ın yaptırdığı köprüyle, gelmiş geçmiş bütün cihangirleri geride bıraktığını söylemiş ve "Böyle bir harikayı kim gördü, kim işitti" sözleriyle takdirlerini bildirmişti


KAYNAK:
Binbir Osmanlı Hikayesi
Vehbi Tülek
 

Benzer konular

Top