Hamileler İçin Pilates

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,804
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Pilates kadın-erkek ve her yaştan insan için ideal bir egzersiz sistemi olmakla beraber özellikle hamilelikte hamileliğin ilk aylarından son aylarına kadar kadını doğuma hazırlayan güçlendiren doğum sonrasında da tekrar eski formuna hızla dönebilmesini sağlayan mükemmel bir egzersiz sistemi. Hamileler Kulübü'den Eğitmen Jale Dural “Hamilelik boyunca her dönem için pilates egzersizleri birtakım değişiklikler ile yapılabilir.” diyerek pilates hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Pilates Prensipleri

1-Konsantrasyon
Pilates egzersizlerinde konsantrasyon esastır.Vücudun her parçası bir uyum içinde ve doğru duruşları muhafaza ederek hareket etmelidir. Bunları yaparken imgelemeleri kullanmak konsantrasyon ve hareketleri hissetmek açısından önem kazanır. Aynı zamanda hareketin içinde olmak hissetmek imgeleme yapmak beyni günlük hayattan uzaklaştırdığı için de rehabilitasyon edici ve rahatlatıcı bir etki de sağlamaktadır.

2-Nefes
Pilates egzersizlerinde nefes hayati önem taşımaktadır.Nefesin alındığı ve verildiği konumlar hareketten harekete dikkatle takip edilmelidir. Nefesin alınışı burundan içeri akarcasına derin ve verilişi ise ağızdan sesli ve iç geçirircesine olmalıdır.

3-Kuvvet
Beden kuvvetinin arttırılması karın bel kalça bölgelerinin birbirleriyle desteklenen ve artan gücü sayesinde sırt omurga bütünü belkuyruk sokumu ve pelvik bölgeyi iyice dirençli hale getirmektedir. Kontrol edilebilirliği artan beden doğuma daha hazır ve doğum sonrasında daha kolay toparlanabilir olacaktır. Hamilelik boyunca değişen vücut dengesi boyunda omuzlarda sırtta belde kuyruk sokumunda pek çok gerilime sebep olacaktır. Bu bölgelerin güçlendirilmesi gerilimleri azaltacak ve gerilimlerin yaratacağı rahatsızlıkları da engelleyecektir. Karın kaslarının omurgaya yakın durmasını sağlayan pilates egzersizleri ile doğum sonrasında karnın düzleşmesisıkılaşması daha kolay olduğu gibi bel bölgesi de incinmelere karşı daha dayanıklı olacaktır.

4-Hareket Akışı
Pilates egzersizlerinde hareketlerde keskin geçişler ve sertlikler yoktur. Hareketler sürekli ve ağır akan devinimler halinde ve kontrollü olarak yapılır.Bu devinimleri süreğen bir şekilde yaparken nefesin kullanımı ve imgeleme ile konsantrasyonun bütünlüğü pilatesden alınabilecek sonuçların mükemmelliği ile doğru orantılıdır.

5-Gevşeme
Pilates egzersizlerinde tüm prensipler birbirini dengelemekte ve büyük önem taşımaktadır. Ama gevşeme özellikle hamilelikte daha da önemlidir.. Hamilelik ruhsal olarak fazlasıyla yıpratıcı olabilir hassasiyet fazladır. Gevşeme ile beraber imgelemeler ile dikkatin harekete ve hareketi yöneten gövde bölümüne odaklanması nefesin akışıyla bir uyum içinde olmasıyla sağlanan rehabilitasyon meditatif olarak anne adayını daha da rahatlatır ve dinginleştirir.

Eğitmen Olmadan Pilates Yapılamaz
Pilates insanların kendi kendilerine yapabildikleri bir egzersiz midir? Jale Dural bu soruya şöyle yanıt veriyor: “Basında sık sık dile getirilenyazılan bir şey var ‘pilatesi herkes yapabilir omurga ile ilgili problemleri düzeltici bir çalışmadır.'Burada özellikle uyarmak isterim ki pilates egzersizlerinde konuya hakim bir eğitmen olmadangörebildiğiniz kadarıyla hareketleri yapmaya çalışmak büyük risktir. Bel bölgesi ve omurga leğen kelimi bilekler dizler ve bütünüyle beden hormon değişimi nedeniyle sakatlanmalara oldukça müsait hale gelmiştir. Yanlış yapılan uygulamalar beli ve kuyruksokumunu sırtı boyunu sakatlayabilecektir. Özellikle bel bölgesinde geri dönüşü zor zedelenmeler olmaması için çok dikkat ve kontrollü hareket gereklidir.”
Pilates doğru bir şekilde uygulandığında hamilelere birçok fayda sağlıyor. Jale Dural yararlarını şöyle sıralıyor:

• Sindirim sorunlarından kaynaklanan hazımsızlıklar gaz gibi problemler de seçilen doğru egzersiz ve malzeme kullanımıyla bertaraf edilir.
• Bacaklarda ayak bileklerinde eller ve kollardaki ödem aynı şekilde pilates ile devinimler halinde yapılan akıcılığın içinde med-cezir'de olduğu gibi geriye çekilerek hamileyi rahatlatır.. Şişmelerden kaynaklanan gerginleşip acımaya başlayan deri gevşeyecek şişler de inecektir.
• Hamilelikte iç karında artan basıncın sonucunda kuyruksokumunda da problemler yaşanır kifarkında olunmasa dahi pek çoğumuzun kuyruksokumu oturuş şekillerinden önemsemediğimiz düşüşlerimizden ve benzer nedenlerle hassastır ve uzun süreli oturuşlarda acı verebilir. Bu durum özellikle hamilelikte 20 li haftalardan sonlara kadar ve doğum sonrasında da devam eder şekilde tadımızı kaçırabilecektir. Çok sık rastlanan bu durum gene pilates egzersizleri ile geçebilmekte veya kontrol edilebilmektedir.
• Bel ağrıları ve kilitlenme diye ifade edildiği şekliyle bel bölgesinde hareketleri kısıtlayan hatta durduran acılar da pilates egzersizleri ile minimuma inmektedir. Pilates yapmadığında benzer bir sıkıntı ile hareket edemeden kalan kadın pilates yapıyorsa panik yapmadan kontrol edebileceğini bildiği bölgelerini hareket ettirerek ve nefesini ayarlayarak bu zor durumu atlatabilmektedir.
• Gevşeme egzersizleri hamileliğin her döneminde artış halinde olan duygusal dalgalanmalarda çıkış olabilmekte gece yatarken yatakta veya sabah uyanırken yapılabilecek basit egzersiz ve nefesler ile rahat bir uykuya geçiş ve zinde bir güne başlangıç yapılabilmektedir.
• Hamilelikte pilates egzersizlerinde gerilimlerin sönümlenebildiği ve dengeyi arttırabilmemizi sağlayan toplar kullanılmaktadır.Bu topların farklı ebatlarda olanlarının kullanımıyla çeşitlilik ve amaca uygunluk sağlanır. Ayrıca minder egzersizleri yastıklar rulo yapılmış havlular sopa hafif dumble kullanımı ile de vücudumuzda bütün bölgeler çalıştırılmaktadır.
• Pelvic bölge egzersizleri çeşitlilikleri ve etkin oluşlarıyla hem hamilelik boyunca anne adayının rahat olmasını hem doğumda kaslarını kontrol ederek doğuma yardım edebilmesini hem doğum sonrası toparlanabilmesini ve hem de rahimin kendini çabuk toparlamasını sağlamakta hamilelik sonları ve doğum sonrası basınçtan kaynaklanan idrar kaçırma gibi istenmeyen durumların önlenmesini ve de cinsel hayatın doğum sonrasında normale dönmesinin kolaylaşmasını da beraberinde getirmektedir.
 

Benzer konular

Top