1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Hamilelere anevrizma uyarısı

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve BeReNN tarafından 18 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  501
  Ödül Puanları:
  5.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.490 ÇTL
  Hamilelere anevrizma uyarısı
  Beyin damarlarında oluşan baloncuk, beyin kanamasının en önemli sebeplerinden biri olarak gösteriliyor

  [​IMG]
  Nöroşirürji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kuday, anevrizması tespit edilmeyen anne adaylarının tehlike altında bulunduğunu bildirdi.

  Prof. Dr. Kuday, yaptığı açıklamada, anevrizmanın beyin damarlarında oluşan baloncuk olduğunu belirterek, anevrizma kanamalarının, beyin kanamalarının en önemli sebeplerinden biri olduğunu kaydetti.

  Anevrizması kanayan hastaların, bir kısmının anında bir kısmının da 1-2 saat içinde kaybedildiğini ifade eden Kuday, bu hastalardan, 5'te birinin yaşayarak hastaneye ulaşabildiğini aktardı.

  12 sene önce albüm tanıtımı yaptığı sırada, kameralar önünde fenalaşan ve hastaneye kaldırılan Ebru Gündeş'in anevrizmaya bağlı beyin kanaması geçirdiğinin anlaşıldığını anımsatan Kuday, Gündeş'in kısa sürede hastaneye ulaştığı için kurtulduğunu anlattı.

  Prof. Dr. Kuday, anne olan Ebru Gündeş'in sezaryen ile gerçekleşen doğumuna beyin cerrahının da girdiğini, anevrizması tedavi edilen Gündeş için herhangi bir tehlike bulunmadığını belirterek, şunları kaydetti:

  ''Anevrizması tespit edilmeyen anne adayları tehlike altında bulunuyor. Eğer doğumdan önce anevrizma tespit edilmişse, önce anevrizmanın tedavi edilmesi lazım. Yoksa ölümcül olabilir. Anevrizması tedavi edilmediği için doğumu beklerken kaybedilen pek çok hasta var. Basınç oluştuğu için normal doğumda anevrizma patlayabilir. Anevrizma kanadığı zaman tespit edilir. Kanamadan tespit edilenler azdır. Bir migren atağı ile gider, tesadüfen bulunursa bulunur. Yoksa çoğu kanayarak gelir. Ebru Gündeş, dünyada ilk anında kanaması tespit edilen kişidir. Dünya kongrelerinde videosu sürekli gösteriliyor. Daha önce olmadığı şekilde şiddetli bir baş ağrısı durumunda vakit geçirmeden doktora başvurulması gerekiyor.''

  AA
   
Benzer Konular
 1. MeRciMeK
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  734
 2. MeRciMeK
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  620
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  561
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  617
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  381
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş