Hamilelere saç boyası uyarısı

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#1

Anne adaylarına gebeliğin ilk 3 ayında saç boyatmaması önerildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Op. Dr. Yalçın Yarar, değişik kimyasal maddeler içerdiği için anne adaylarının hamileliğin ilk 3 ayında saç boyatmamasını tavsiye ederek ‘Gebeliğin ilk 3 ayı organogenesis (embryonal period) dönemi olduğundan tüm organlar bu dönemde oluşur ve farklılaşır. Saç boyasındaki kimyasallar ciltten daha çok solunum yolu ile emilir. Dolayısıyla bu dönemde saç boyaları ve kimyasal maddelerden kaçınılmalıdır’ dedi.

Dünyanın varlığından bu yana güzelliğine düşkün olan kadınların, teknolojik gelişmelerle birlikte güzelleşmek için zaman zaman sağlıklarını tehlikeyi attığı, bu risklerden korunmak için daha çok bitkisel ve doğal ürünleri kullanması tavsiye edildi. Hamilelik dönemlerinde daha hassas olan kadınların, gebelikte saç boyası ve saç bakımı üzerine çalışma yapan Aydın Nysa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi hastaneye gelen bayanları hazırladığı broşürlerle bilgilendirmeye çalışıyor.

Saç boyasındaki kimyasallar ciltten daha çok solunum yolu ile emiliyor

Hastane hekimlerinden Op. Dr. Yalçın Yarar tarafından ‘Gebelikte Saç Boyası ve Saç Bakımı’ başlığı ile hazırlanan broşürde ‘Gebelikte saç boyamanın güvenli olduğuna dair kesin bilgi yoktur. Saç boyası, boyama sırasında az miktarda kimyasal maddeler vücuttan emilmektedir. Ancak ne kadar emildiği ve fetüse ne kadar zarar verdiği belli değildir. ACOG (American Collage of Obstetricians and Gynecologists) saç boyaları deriden çok az geçebildiği için güvenli olabilir dese de sağlıkçıların çoğu gebeliğin ilk üç ayında saç boyamasını önermemektedir. Saç boyaları solunum yoluyla deri emiliminden daha çok geçer. Gebeliğin ilk 3 ayı organogenesis (embryonal period) dönemi olduğundan tüm organlar bu dönemde oluşur ve farklılaşır. Dolayısıyla bu dönemde saç boyaları ve kimyasal maddelerden kaçınılmalıdır’ denildi.
 
Top