Hamilelik çatlakları önlenebilir mi?

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#1
Bu dönemi minimum zararla atlatmak mümkün.
Hamilelikte oluşan çatlaklar can sıkabiliyor ve bunlardan kaçınmak kolay değil. Ancak gerekli önlemler alınarak bu sorunu minimum zararla atlatmak mümkün.

Gebelik boyunca vücudunuzun her bölgesinde olduğu gibi cildinizde de bazı değişiklikler ve sorunlar olması maalesef kaçınılmaz. Ancak gerekli tedbirleri alarak bu problemleri azaltmak zor değil. Yapılan araştırmalar, gebelik döneminde kadınların en çok şikayet ettiği estetik sorunların başında çatlakların geldiğini gösteriyor. Çatlaklar hamile bayanların yüzde 90'ında gözlenen bir kozmetik problem. Genelde ilk önce karın bölgesinde başlayıp göğüs, bacaklar ve koltuk altına yayılım gösteriyorlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt, "Çatlak gelişiminin tam nedeni bilinmemektedir," diyerek bazı risk faktörlerini şöyle sıralıyor: "Hormonal faktörler ve ailesel yatkınlığın rolü göz ardı edilemez. Gelişen fetüsün cildi germesi, hamilelik sırasında alınan kilolar da çatlağı başlatmaktadır. Hamilelik esnasında yetersiz sıvı alımı, cildin elastikiyetini azaltıcı rol oynadığından çatlak oluşumunu kolaylaştırır."

Neler yapmalı?
İnsan cildinin çok esnek bir yapısı var. Ancak bu yapı, kendi kapasitesinin üzerinde esnerse o zaman cilt altında bulunan kolajen lifleri yırtılabiliyor. Bunun sonucunda da çatlaklar oluşuyor. Bu çatlakları minimuma indirgemek için öncelikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Op. Dr. Numan Bayazıt, bu önlemleri şöyle sıralıyor:

- Düzenli uyumaya gayret edin.
- Aşırı kilo alımından kaçının.
- Gebeliğiniz boyunca bol su için.
- Çatlak önleyici kremleri düzenli kullanın.

Ne zaman önlem almalı?
Hamileliğin beşinci ayından itibaren ilgili kozmetik ürünleri kullanarak doğum sonrası oluşabilecek çatlaklara karşı önlem almak gerekiyor. Bu kremlerin doğum sonrasında da düzenli olarak kullanılmasında fayda var. Op. Dr. Numan Bayazıt'ın görüşüne göre, "Kozmetik kremlerle kesin sonuç alımının söz konusu olmadığını bilmek gerekir. Ancak çatlak üzerine etkili kremlerin, cildin elastikiyetini arttırıcı rolü vardır. Bu sayede tam oluşumunu önlemek mümkün olmasa da kalıcı kozmetik sonuç elde edilmektedir."
 
Top