Hamilelik döneminde enfeksiyonlardan korunun!

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Hamilelik döneminde enfeksiyonlardan korunun!

Bulantı, halsizlik, mide yanması ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar birçok anne adayının ortak sorunudur. Bu şikayetleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil belki ama hafifletmek sizin elinizde!

Kadın Hastalıkları - Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serdar Koç hamilelik döneminde enfeksiyonlardan nasıl korunulması gerektiğini anlatıyor...

Aşırı gürültü ve ışık bulantıyı arttırabilir ve koku olabilecek ortamlardan uzak durmak, yemek yapmak, temizlik maddelerini kullanmamak, yağsız ve kokusuz yiyecek maddeleri tüketmek bulantıyı önleyebilir. Şiddetli bulantı ve kusmalarda doktora başvurarak, idrarda keton çıkması durumunda gerekli tıbbi tedaviyi uygulamak gerekir. İdrar normalde sterildir, herhangi bir mikrop içermez. Özellikle hamilelerde görülen E.Coli enfeksiyonu sistite yol açar. Hamilelikte direnç düşüklüğüne bağlı olarak daha sık ortaya çıkabilir. Özellikle diyabetli ve hijyen yönünden sağlıklı olmayan hamileler risk altındadır. Sık sık çok az miktarda idrara çıkmak, idrar yaparken ağrı ve yanma görülen bulgulardır. İlerlemiş enfeksiyonlarda kasık ağrılarına, ateş ve bulantı da eklenebilir. Böyle durumda doktora başvurarak idrar tetkiki ve kültürü yapılarak etkene yönelik antibiyotik kullanımı önerilir.

Hamilelikte en sık görülen akıntı V.Candina (mantar) enfeksiyonudur. Nedeni ise vajen asidinin bozulmasına bağlı olarak glikojen miktarının değişmesiyle enfeksiyon için zemin oluşmasıdır. Vajinal akıntılar erken doğuma neden olabileceği gibi, hamilelikte cinsel hayatı da etkiler. Bol su içmek, idrarı uzun süre tutmamak, tuvalette genital bölgeyi önden arkaya doğru temizlemek ve cinsel ilişkide hijyene dikkat etmek idrar yolu enfeksiyonunu önler. Hamilelikte şeker kontrolleri yaptırmak, hijyenik seks hayatı, sık antibiyotik kullanmama, toplu kullanılan havuz ve tuvaletlere dikkat etmek vajinal enfeksiyonu önleyebilir!
 

Benzer konular

Top