Hamilelik Yogası ile Doğumu Kolaylaştırın

Papatya

Güzel Günler Göreceğiz.
V.I.P
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
23,339
Beğeniler
6,890
Şehir
Seattle.
#1


Gebelik sürecini, sıkıntılar ve mutsuzluklarla geçirmek yerine, hamileliğin her anının keyfini çıkarmaya ne dersiniz? Hamileliğiniz süresince yoga yaparak rahat ve huzurlu bir hamilelik dönemi geçirmek elinizde…

Memorial Sağlık Grubu'nun anne adayları için düzenlediği Hamilelik Yogası, Memorial Şişli ve Ataşehir Hastaneleri'nde başlıyor. Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit yönetiminde düzenlenecek olan Hamilelik Yogası, 24 Eylül Cumartesi gününden itibaren ücretsiz olarak anne adaylarının katılımına açık olacak.

Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit, gebelik süresince yapılması gereken Hamilelik Yogası programının faydalarını anlattı:

"Gebelik duruş bozukluğuna yol açar"


Her gebelik ve doğum, kadında fiziksel ve psikolojik değişiklikler meydana getirir. Bebeğin ana rahminde büyümeye başlaması vücut ağırlık merkezinin değişmesine, omurganın doğal yapısının bozulması ise bel ve bacaklarda ağrılara neden olabilir. Fiziksel aktivitelerdeki kısıtlanmalar ve psikolojik değişiklikler anne adayını daha hassas ve kırılgan yapabilir. Bedenin, zihnin ve ruhun birleşmesi anlamına gelen yoga, bu sıkıntılara karşı iyi bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı olur.

Hamilelik yogasında temel duruş biçimleri, sizi anne olmaya ve huzurlu bir doğum yapmaya hazırlar. Uygulanan nefes egzersizleri ile anne adayları doğru nefes almayı öğrenir.

"Yoga ile doğumu kolaylaştırın"

Hamileliğiniz süresince yaptığınız düzenli yoga programı ile el ve ayaklarda meydana gelen ödem ve vücut krampları azalır. Karın kaslarını güçlenir ve masaj etkisi ile bağırsak hareketleri rahatlar. Solunum ve dolaşım sistemi güçlendirilerek bulantılara veda edilir. Yoga ile hamile kadının duruş bozuklukları en aza indirilir. Doğum kanalındaki gerginlik rahatlatılarak doğumun daha kolay ve hızlı olması sağlanır.

Hamilelik yogasına katılan Şeniz Tanrıverdi yoganın doğum sürecine katkıları ile ilgili şunları söyledi: "15 Ağustos'ta kızım İpek'i dünyaya getirdim. Doğumhaneye yürüyerek gittim ve doğum koltuğuna yattıktan 10 dakika sonra doğumum gerçekleşti. Bağırmadan, düzgün nefes alarak sancılarımın üstesinden gelmeyi başardım. Rahat bir doğum geçirdiğim için dünyanın en güzel sesinin, kızımın çığlıklarının keyfini çıkarabildim. Memorial'ın düzenlediği hamilelik yogası programına katılmış olmasaydım, doğumum bu kadar kolay ve keyifli olmayabilirdi."

 
Top Bottom