Hamilelikte cildinizdeki değişimlere hazır olun!

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,246
Takım
GALATASARAY
#1
Hamilelikte cildinizdeki değişimlere hazır olun!

Hamilelikte anne adaylarını en çok düşündüren konuların başında estetik kaygılar geliyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Suat Süphan Erşahin, hamilelikte ortaya çıkan fiziksel değişimle ilgili bilgiler verirken Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan da hamilelik döneminde ciltte meydana gelen değişimleri ve tedavi yollarını anlatıyor.
Cildiniz son günlerde parlıyor mu? Acaba mutluluktan mı yoksa cildinizin yağ salgısından mı kaynaklanıyor? Genişleyen bedeninizin yanı sıra, muhtemelen cildinizin, saçınızın hatta tırnaklarınızın görünüşünde bile birtakım farklılıklar görmeye başlamış olmalısınız. Hormonların harekete geçmesi ve hamilelikle gelen kilo alımı bu bölgelerde değişimlere neden olur ve bu değişimler şimdiye kadar uyguladığınız kendinize özel bakımları bir tarafa bırakıp yenilerini bulmanızı gerektirecektir.

Ama bunların hiçbiri hamilelikte de güzel olamayacağınız anlamına gelmez; önemli olan bu süreci göz önünde tutarak bakımınızı ihmal etmemeniz. Unutmayın hamilelik anneye çok özel ve ayrı bir güzellik katar, bunun keyfini çıkarın.

Cilt sorunlarına hazır olun
Hamilelik boyunca vücutta birçok de¬ğişiklik olur. Tüm canlılarda hamile ka¬lındığı zaman vücutta fiziksel ve ruhsal değişiklikler gözlenir. Bu değişiklikler arasında göze çarpan ve dışarıdan fark edilen değişiklikler, hastanın karnının büyümesi ve ciltteki değişikliklerdir.

Bu değişikliklerin başlıcaları;
* Yüzde lekelenmeler (Hamilelik maskesi)
* Hamilelikle oluşan çatlaklar
* Vücudun değişik yerlerindeki renk değişiklikleri (linea nigra )
* Benlerde artış
* Hamilelik sivilceleri
* Tırnaklarda kolay kırılabilirlik
* Sac dökülmeleri
* Avuç içi kızarıklıklar (palmar eri¬teni)
* Damarlanmada artış, varikoz venlerde artış
* Pruritis gravidarum (hamilelik ka¬şıntısı)

Renk pigmentleri artar
Hamilelikte özellikle vücutta renk değişikleri meydana gelir. Koltuk altında, meme başlarında, genital organlarda, karın bölgesinde ve bacak iç bölgelerinde koyulaşma olur. Bu koyulaşma esmer kişilerde daha fazla olur. Genetik yatkınlıkla da artar. Bunun nedeni melanin pigmentinin bu bölgelerde daha fazla artmasıdır.
 

Benzer konular

Top