Hamilelikte Cilt Bakımı

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Gebelikte kadınların tabiriyle hormonlar çıldırdığı için vücudun normal alışkanlıklarının çok daha ötesinde yeni alışkanlıklar edinilmelidir. Örneğin banyo alışkanlığıda bunlardan biridir. Dediğimiz gibi gebelik döneminde aşırı bir çalışma gösteren hormonlarınıznormal terleme oranınızın üstünde bir terleme yaşamanıza sebep olur. Bunu engelleyebilmek için ne yazık ki yapılacak hiçbirşey yoktur. Ter bezlerinin gebelik döneminde daha yoğun bir şekilde çalışması bu terlemenin sebebini kolaylıkla açıklayabilir.Yapılabilecek tek şey normalde banyo yapmaya ayrılan sürenin çok daha fazla ayırılması ve gün içinde bir kaç kez banyo yapılması ya da duş alınmasıdır. Gebelik döneminde banyoda uzun saatler geçirmek hamileliğiniz için tehlikeli olabilir. Özellikle sıcak suyun altında 15 dk dan fazla zaman harcıyorsanız bu sizin kanama geçirme riskinizi arttıracaktır. Ayrıca hamilelik döneminde duş aldığınız suyun sıcaklığının 37 - 38 derecenin üzerinde olmamasına özen göstermelisiniz.

Gebelik döneminde vücudunuzda belki de en çok özen göstermeniz gereken yer göğüslerinizdir. Çünkü hamilelik sebebiyle göğüsleriniz normal büyüklüğünün daha da üzerine çıkacaktır. Bu sürede şişen göğüslerinizin ileride cildinizde çatlaklar bırakmaması için aldığınız her banyodan sonra kullandığınız nemlendirici kremlerle göğüslerinize masaj yapılması gerekir. Oluşabilecek çatlakları tamamen engelleme şansınız olmasa da emin olun bu büyük bir farklılık yaratmanızı sağlayacaktır. Bu ayrıntıyı atlamamalısınız.

Aynı şekilde gebelik dönemi boyunca karın çizgisinin yerleşip vücudunuzda istemediğiniz bir iz bırakmasını önlemek ya da en azından bu izi olabilecek en az boyuta indirmek ve kalça bölgesinde oluşabilecek çatlaklarıda aynı şekilde en aza indirmek için bu bölgelerinde nemlendirici ya da badem yağı ile masaj yapılmasına ihtiyacı vardır.

Hak verirsiniz ki hamilelik döneminde cildinizin hava alması herşeyden çok daha önemlidir. Bu yüzden eğer makyaj yapıyorsanız mutlaka bunları gün sonunda cildinizden çıkarmalı ve cildinizin hava almasına özen göstermelisiniz. Eğer gün içinde daha hafif bir makyaj yapmayı tercih edebilirseniz ya da çok nadiren makyaj uygularsanız bu cildiniz açısından çok daha iyi olacaktır. Burada yapılmak istenen ya da amaçlanan aslında hamilelik sürecinizi mümkün olduğunca sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde atlatmanızdır.
 

Benzer konular

Top