Hamilelikte Dengeli Beslenmenin Önemi

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Hamilelikte Dengeli Beslenmenin Önemi
Hamilelikte Dengeli Beslenmenin Önemi Nedir

Sevgili Anne Adayları Annenin gebelik boyunca yeterli ve dengeli beslenmesi gereklidir.
Tüm gebelik boyunca alınması gereken kilo 11-13 kg.dır. Bunun üzerinde alınacak kilolar doğum ve loğusalıktan sonra size gebeliğinizin hediyesi olarak kalacaktır.
Gebelik sırasında gereksinim duyduğunuz kalori miktarında da bir miktar artış söz konusudur. Ancak bu artış hiçbir zaman aşırı yemenizi gerektirecek kadar değildir.

Gebelikte alınan kiloların kaynağı

*Bebek
3.500 gr
*Plasenta
700 gr
*Amniyon sıvısı
800 gr
*Uterusun büyümesi
900 gr
*Meme dokusu artışı
400 gr
*Kan hacmindeki artış
1.250 gr
*Dokulardaki su artışı
1.250 gr
*Annedeki yağ dokusu artışı
3.200 gr
*TOPLAM
12.000 grTemel Beslenme Prensipleri

Gebelikte beslenmenin önemli prensiplerinden birisi günlük öğün alışkanlığının yeniden düzenlenmesidir. Üç temel ve 2 ve hatta gerekirse 3 ara öğün gebelikte önerilmektedir.

Kalori ihtiyacınızı karşılamak için tabii ki karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler tüketilmelidir. Ancak, yağlı ve tatlı yiyecekler günlük öğünün %7'sinden az olmalıdır. Hamur işi gıdaları da ancak düşük miktarlarda tüketmelisiniz.

Protein açısından zengin olan bir çok besin aynı zamanda iyi birer demir kaynağıdır da. Hamileliğin son aylarında bebek doğumdan sonraki ilk aylarında kullanmak üzere demir depolar.

Proteinin ana kaynağı hayvansal gıdalardır. Et, kümes hayvanları ve balık komplet proteinler içerirler. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri de hayvansal protein gereksiniminin karşılanması açısından yeterli olabilir.
 

Benzer konular

Top