Hamilelikte Diş Sağlığı Nasıl Olmalı?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Hamilelikte Diş Sağlığı Nasıl Olmalı?

Diş Hekimi Deniz Kaldırım, hamilelikte rastlanabilecek diş sorunlarını ve nasıl bir bakım yapılması gerektiğini anlatıyor...

Deniz Kaldırım'a göre hamilelikte diş sağlığı konusunda toplumumuzda yanlış bilinen bir kanı var. Bu kanı bebeğin anne karnında gelişimi sırasında annenin diş ve kemiklerinden kalsiyum kaybı olacağı yönündedir.

Hamilelik sırasında ağızda bazı değişiklikler olur. Bu değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artışına bağlıdır. Bu durumda dişler üzerindeki bakteri plağı birikimlerinde artmalar olabilir. Plak diş yüzeylerinden uzaklaştırılmazsa Gingivitis (diş eti iltihabı) oluşur. Bu dönemdeki gingivitise Hamilelik Gingivitisi denir.

Hamilelik döneminde "hamilelik tümörü" gelişme riski olabilir. Bunlar diş eti büyümelerinin irritasyonu sonucu oluşan iltihabi lezyonlardır. Çoğunlukla kendi haline bırakmakla geçer ancak hastaya çiğneme, diş fırçalama sırasında rahatsızlık veriyorsa diş hekimi tarafından alınır.


Sağlıklı dişlere sahip olabilmek için nasıl bir bakım uygulamalıyız?

İyi temizleyin
Hamilelik döneminde bu tür problemlerle karşılaşmamak için günde en az 2 kere mümkünse her öğünden sonra dişler fırçalanmalıdır.

Gargara yapın
Mide bulantısı nedeniyle sabah fırçalama yapılamıyorsa antiplak ve flouridli gargaralarla ağız çalkalanmalıdır.

Dengeli beslenin
Dengeli beslenmeyle C ve B 12 vitamini destekleri de ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olur.

Diş hekimine daha sık gidilerek plak kontrolü sağlanmalı gingivitis oluşumu önlenmelidir.
 

Benzer konular

Top