Hamilelikte hangi aktivitelerden uzak durulmalıdır?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,246
Takım
GALATASARAY
#1
Hamilelikte hangi aktivitelerden uzak durulmalıdır?

Gebeliğiniz ilerledikçe düşme veya karnınıza travma yapma riski bulunan aktivitelerden uzak durmanız gerekir. Konuyla ilgili Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Emanetoğlu merak edilenleri yanıtlıyor...

Ayrıca Amerikan Kadın-Doğum Hastalıkları uzmanları derneği, 2000 metrenin üzerindeki yüksekliklerde, daha az oksijen olduğu için, sizin ve bebeğinizin sağlığını riske etmemek adına, bu yüksekliklerde bulunmamanızı tavsiye etmektedir. Gebeliğiniz sırasında problemlere yol açabileceği için aşağıda yazılan aktivitelerden uzak durmanız sizin ve bebeğiniz açısından faydalı olacaktır. Gebe kalmadan önceki yaşantınızda çok aktif birisi olsanız bile, erken doğum riskiniz veya bebeğinizde gelişme geriliği varsa fiziksel aktivitelerinizi kesmenizde fayda vardır. Bu durumda doktorunuz sizin için uygun egzersizleri zaten belirleyecektir.

Bisiklete binmek
Yeni gebeler için bisiklete binmek iyi bir fikir değildir. Gerçi usta sürücüler altı aylık gebeliğe kadar bisikletlerine binebilirler. Ancak yine de, onlar bile bu dönemden sonra ağırlık merkezleri yer değiştireceğinden, denge kurmada sorun yaşayabileceği için bisikletlerine binmeleri tehlikeli bir hale gelebilir.

Toplu sporlar
Futbol, basketbol gibi topla oynanan sporlarda topun üzerinize gelmesi veya diğer oyuncunun size çarpması gibi riskleri vardır. Bunun yanında sizin de düşme riskiniz yüksektir.

Kayak
Ciddi yaralanmalara yol açabilen kayak da, gebelik sırasında tavsiye edilmeyen sporlar arasındadır. Ancak yine de kayak yapacak olursanız dik yokuşlardan uzak durun ve büyüyen karnınızın dengenizi bozabileceğini unutmayın.
 

Benzer konular

Top