Hamilelikte ideal kilo alımı nedir?

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,721
Beğeniler
5,000
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Hamilelik boyunca alınması gereken kilo miktarını, hamilelik öncesi kilo durumunuz ve yaşınız belirler. Anne adayının, hamilelikten önce; zayıf, normal, kilolu veya çoğul bebek taşımasına bağlı olarak, hamilelik sürecinde alması gereken kilo miktarı da değişir.

Normal kilodaki anne adayları hamileliğin başından doğuma kadar geçen sürede 9-12 kilo almaları normaldir. Aşırı kilolu olan anne adaylarının hamilelikte 7 – 11 kilo almaları yeterli olacaktır. Hamileliğe başlarken normalden zayıf olan anne adayları ise doğuma kadar 12-18 kilo alabilirler.

Her kadının hamilelik boyunca alması gereken kilo oranı “beden kitle endeksi” ile hesaplanır. Normal sınırlarda kilo alan bir annenin hem hamileliği daha sağlıklı geçecektir‚ hem de doğumdan sonra normal kilosuna dönmesi daha kolay olacaktır.

Beden kitle endeksinizi nasıl hesaplanır?

Kilonuzu boyunuzun karesine böldüğünüzde bulduğunuz değer, BMİ’niz 19.8 çıktıysa, o zaman normal kilolu bir anne adayısınızdır. Hamileliğiniz boyunca en az 9, en çok 12 kilo almanız yeterli olacaktır.

BMİ’niz 19’dan küçükse, zayıf anne adayı olduğunuzu gösterir. Bu nedenle hamilelik boyunca en az 12, en çok 18 kilo almanız gerekir.

BMİ’niz 20 ile 26’nın üzerinde çıktıysa, kilolu bir anne adayı olduğunuzu gösterir. Hamilelik boyunca en az 7, en çok 11 kilo alabililirsiniz.
BMİ’niz 26’nın üzerinde çıktıysa, sizin obez bir anne olduğunuzu gösterir ve bu durumda, diyet uzmanıyla birlikte mutlaka özel bir beslenme planı uygulamanız gerekir.
 

Benzer konular

Top